День Святого Георгія: як перемога над Змієм перегукується з історією сучасної України

Святий Георгій Переможець відкриті джерела
У День пам'яті Святого Георгія 5.ua зібрав для вас історії та легенди про відважного воїна, який загинув за віру в Ісуса Христа і став символом боротьби зі злом не лише у християн, але й в усіх українців

Сьогодні, 6 травня, християни відзначають День Святого Георгія Переможця, який, за легендою, вбив злого Змія, навернув до християнства тисячі людей і помер від катування римського імператора.

День Святого Георгія припадає на 23 квітня або 6 травня (за юліанським календарем). У цей день християни вшановують пам'ять Святого Георгія, який мученицьки загинув у 303 (304) році нашої ери, за часів переслідування християн у Римській імперії.

Відомо, що народився Георгій в Каппадокії (територія сучасної Туреччини). В юності він, за прикладом свого батька, відправився на службу до війська, де проявив хоробрість, небачену силу і порядність. Отримавши високе військове звання, став одним із довірених осіб самого імператора. Але імператор Діоклетіан активно намагався нав'язувати язичництво і виявляв при цьому велику жорстокість. Одного разу Георгій дізнався про намір імператора стратити безліч християн через їхнє віросповідання. Він роздав усе, що мав, бідним, а потім зізнався імператору в тому, що є християнином.

Переслідування християн у Римській імперії
Переслідування християн у Римській імперіївідкриті джерела

Катування та чудотворні зцілення

Імператор закликав Георгія відректися від Христа, але той був рішучий у своїй вірі. Тоді правитель кинув Георгія до темниці і сім днів його катували аж до самої смерті:

  • його штовхали до темниці кілками, які чудом ламалися немов соломинки, але потім Георгія прив'язали до стовпів, а на груди поклали важкий камінь;
  • прив'язували до колеса й кидали в нього ножі та мечі. Коли ж Діоклетіан визнав Георгія мертвим, його зняли з колеса й побачили, що всі рани зцілилися, а сам полонений залишився живий;
  • потім його кинули в яму, де було негашене вапно, але і це не зашкодило святому;
  • ще через день йому перебили кістки на руках і ногах, але на ранок вони знову стали цілими;
  • його змусили бігти в розпечених до червоного залізних чоботях, але на ранок Георгій знову постав перед імператором;
  • його били батогами так, що зі спини злізала шкіра, але він знову постав зціленим;
  • на сьомий день його примусили випити дві чаші зілля, від однієї з яких він мав би втратити розум, а від другої – померти, але вони не зашкодили йому. Тоді імператор наказав стратити його, і в 303 році святому мученику відрубали голову мечем.

Але смерть і катування Георгія не змусили християн злякатися й відректися від Христа, а навіть навпаки. Бачачи, як чудом полонений зцілювався протягом тижня, багато людей навернулися у християнство.

Святий Георгій та Змій

Існує також легенда, яка відобразилася в церковних текстах, іконографії, нумізматиці та геральдиці.

Святий Георгій Переможець
Святий Георгій Переможецьвідкриті джерела

В околицях міста Бейрута, поблизу Ливанських гір, в озері жив Змій, який нападав на людей. Цар Бейрута був "брудний ідолопоклонник, несправедливий і нечестивець, нещадний і немилосердний до віруючих у Христа". Народ, наляканий чудовиськом, прийшов до нього по допомогу. Цар запропонував скласти список городян і по черзі віддавати своїх дітей для втіхи змієві, пообіцявши, що коли прийде черга, віддасть на смерть свою дочку.

Виконавши обіцянку, цар "нарядив свою дочку в пурпур і вісон, прикрасив золотом і дорогоцінним камінням, і перлами", і повелів відвести до Змія.

Святий же і великий мученик, потерпілий у боротьбі за віру Христову, Георгій хотів позбавити місто від цієї напасті. Він з'явився перед людьми у вигляді простого воїна.

У деяких варіантах історії Змій був вражений тільки силою молитви святого. Потім Георгій наказав пов'язати Змія поясом і вести в місто. Георгій обезголовив мечем Змія, а труп жителі винесли за місто і спалили. Це диво сприяло зверненню місцевих жителів до християнства, хрещення, за переказами, прийняло безліч народу, а в місті було збудовано церкву на честь Богородиці.

Символ Георгія Переможця і сучасна Україна

Легенду про Святого Георгія і злого Змія можна трактувати по-різному, але цей образ став остаточно символом вічної боротьби добра зі злом.

Варто зауважити, що образ Георгія і Змія встановили перед будівлею СБУ в Києві. На мапі України стоїть козак, який убиває дракона. Це досить символічно, адже українські військові, по суті, борються зі страшним чудовиськом з РФ, яке намагається загарбати наші землі.

У СБУ кажуть, що цей пам'ятник уособлює мужність українців, які завжди готові дати відсіч ворогам. Монумент подарували українські художники, таким чином ушанувавши захисників України, які загинули у війні проти Росії.

Пам'ятник біля СБУ
Пам'ятник біля СБУСергій Горбачов / Facebook

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, що Росію внесли у перелік ворожих до християн країн.

Також дивіться фотогалерею за темою:

Молитва за Україну у Кафедральному соборі Альмудена в Іспанії – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
П'ять років Порошенка у цифрах: у BBC порахували, яку країну лишає Президент
Наступний матеріал
Міні-город на підвіконні: топ-10 овочів та зелені, які легко можна виростити вдома
Loading...