Православна церква
Православна церква Depositphotos

"Методам Люцифер позаздрить": скелети у шафі "РПЦ КГБ"

Іменем Христа і комуністичної партії. Як Кремль поставив Православну Церкву на службу радянському режиму та які скелети заховано в шафі РПЦ КДБ

Зруйновані церкви, священики за ґратами, релігія – опіум для народу. Здавалося б, у відносинах радянської влади і Церкви завжди все було просто. Утім насправді вони були значно складніші. І були там як абсолютна боротьба з релігією, так і намагання сформувати свою, підконтрольну Церкву.

У перші десятиліття існування СРСР держава й Церква співіснували в межах політики диктатури пролетаріату. Монастирі та храми закривали, перетворювали на музеї атеїзму. А цінності з них вивозили під різними приводами і робили це силою.

Цінностями не обмежувалися. Лише в Києві в середині 1930-х років більшовики зруйнували близько сімдесяти храмів. Серед них – Десятинна церква, Михайлівський собор. Ситуація змінилася під час Другої світової. У Кремлі зрозуміли: якщо опір не вдається подолати – його можна очолити. В 1943 році дозволили провести архієрейський собор Російської Православної Церкви – фактично єдиної церковної структури, якій дозволялося існувати в Радянському Союзі.

АНТОН ФОМЕНКО, РЕЛІГІЄЗНАВЕЦЬ:

Якщо упродовж першої частини радянської влади використовували метод викорінення релігії, то упродовж другого, починаючи з 1943 року, був метод перевиховання. Радянська влада поставила перед собою на меті виховати певну генерацію священнослужителів, які мали являти собою певну карикатуру на священика. Те, чим радянська влада хотіла бачити Церкву та її священиків.

Руйнування храмів, церков_СРСР
Руйнування храмів, церков_СРСР5 канал / Час. Підсумки тижня

Контроль за ідеологічним ворогом Кремль віддав спецслужбам. Про їхні тогочасні методи на території України йдеться в документах, що зберігаються в галузевому архіві СБУ. У 2015 році їх розсекретили для вивчення.

АНДРІЙ КОГУТ, КЕРІВНИК ГАЛУЗЕВОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ СБУ:

Документи про нагляд, розробку, різні агентурні документи, які показують, яким чином органи працювали проти Церкви, весь цей комплекс документів є зараз відкритим. Робота над ними ведеться досить активно.

Із відкритого для дослідників величезного масиву документів поки що найбільш дослідженою є частина про репресії Греко-католицької Церкви. У післявоєнні роки її примусово об'єднали з РПЦ, а незгодних священиків вбили або вислали до Сибіру. В архіві СБУ є чимало інформації про те, як спецслужби готували так званий Львівський об'єднавчий собор 1946 року, після чого УГКЦ більш ніж на 40 років пішла у підпілля.

РОМАН СКАКУН, ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ ІСТОРІЇ ЦЕРКВИ УКУ:

Чекісти, абсолютно не криючись, заслугу приписують собі. Кажуть "ми організували, привезли, провели".

СРСР Об'єднання УГКЦ і РПЦ
СРСР Об'єднання УГКЦ і РПЦ5 канал / Час. Підсумки тижня

Історик багато годин провів у архіві СБУ, в якому вивчав справи священиків УГКЦ, що перейшли до РПЦ і змушені були співпрацювати зі спецслужбами. Їхньої точної кількості поки що не може назвати жоден дослідник, утім відомо, скільки підконтрольних агентів взяли участь у соборі 1946 року.

РОМАН СКАКУН, ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ ІСТОРІЇ ЦЕРКВИ УКУ:

Відбувалося дуже масштабне вербування агентури. Просто скажу, що в соборі брало участь 227 делегатів від духовенства, з них було 155 агентів МДБ. Майже 70 відсотків. Після німецької окупації знайти привід, щоб репресувати священика, було зовсім неважко. Питання ставилося прямо: або ви співпрацюєте в цій всій кампанії за воз'єднання, або ви їдете в Сибір.

Тотальний контроль мав бути і над новоствореними церковними парафіями по всьому Союзу. Такі правила, вигадані Сталіном, діяли аж до розпаду СРСР.

Пізніше для боротьби з ідеологічними ворогами у КДБ СРСР сформували так зване 5-те управління. Його контроль був настільки суворим, що виключав будь-які несанкціоновані кроки духовенства.

Митрополит Латвії картка КДБ
Митрополит Латвії картка КДБkompromat.lv

АНДРІЙ ЮРАШ, ГОЛОВА КОМІТЕТУ У СПРАВАХ РЕЛІГІЙ МІНІСТЕРСТВА КУЛЬТУРИ:

Коли 1991 року все духовенство, увесь єпископат УПЦ 1-3 листопада проголосував за підтримку ідеї створення автокефальної помісної Церкви і звернувся з таким проханням до патріарха Алєксія ІІ, то за кілька днів, тиждень, фактично всі відмовилися від своїх підписів під цим документом. Що спрацювало? Спецслужби радянські перевіреним способом почали впливати на духовенство.

Після розпаду СРСР про співпрацю вищих духовних чинів та КДБ говорили чимало. Однак лише один архієрей РПЦ публічно це визнав: у 1992 році таке зробив литовський митрополит Хризостом. У відкритих архівах латвійського КДБ минулого року знайшли дані митрополита ризького Олександра. Стосовно української церковної верхівки часів Союзу таких даних немає.

АНТОН ФОМЕНКО, РЕЛІГІЄЗНАВЕЦЬ:

Якщо глянемо на УПЦ МП, яка є складовою частиною РПЦ, то можемо зрозуміти, що серед єпископів, що очолюють УПЦ МП, є люди з кола Патріарха Кирила. Його однолітки, люди його стилю виховання, які навчалися разом з ним, наприклад одеський митрополит Агафангел, відомий проросійською позицією. Ми не можемо сказати, що ці люди якось відділені від істеблішменту РПЦ і можемо в певній мірі стверджувати, що вони є частиною тієї кдбшної культури.

Про співпрацю церковних служителів з КДБ нині розповідає і почесний патріарх Православної Церкви України. 

ФІЛАРЕТ, ПОЧЕСНИЙ ПАТРІАРХ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ:

Про те, що ніхто не міг стати священиком, якщо не співпрацював.

Філарет
Філарет5 канал / Час. Підсумки тижня

Спецслужби Росії, які є наступниками аналогічних структур часів СРСР, намагаються впливати на релігійну ситуацію в Україні і зараз, кажуть в СБУ. Як було в ситуації з проведенням Об'єднавчого собору, в якому взяли участь значно менше представників УПЦ МП, ніж передбачалося.

ОПЕРАТИВНИЙ СПІВРОБІТНИК СБУ:

У ньому повинні були взяти участь близько 10-15 архієреїв УПЦ МП, але по команді з Москви, від Патріарха Кирила, з цими архієреями були проведені жорсткі бесіди, їм заборонено було вступати в діалог з КП.

Нині у Службі безпеки України є претензії до кількох священиків УПЦ МП, яких запідозрили у співпраці з окупантами на Донбасі. Серед звинувачень – вивідування позицій Збройних сил України, збирання допомоги для бойовиків. Одного з них заочно засудили до шести років на початку січня – за організацію блокування руху українських військ у 2014 році поблизу Новоайдара.

Петро Троць, Василь Дмитрієв, "5 канал"

Попередній матеріал
За злочинцем хоч у вогонь, хоч у погоню: чотирилапі спецпризначенці Харківщини показали свої службові навички
Наступний матеріал
"Доведеться залучати власні сили": чому незрячі київського осередку змушені добиратися на роботу, ризикуючи життям
Loading...

Відповідь фейкам про "несправжність": ПЦУ вписали у диптих помісних Православних Церков Вселенського Патріархату

На Тернопільщині ще три парафії перейшли з Московського Патріархату до ПЦУ

Епіфаній: ПЦУ не підпорядковується Константинопольському Патріархату

Стало відомо, скільки колишніх парафій УПЦ МП перейшли в нову Православну Церкву України

Перша парафія на Дніпропетровщині перейшла до ПЦУ

Уперше українською: після підписання Томосу у храмі заспівали колядку "Нова радість стала"