Диктант
Диктант 5 канал

День писемності з "Крилами України": як цьогоріч країна писала традиційний радіодиктант

Торік із 29 тис. українців, які надіслали рукописи на перевірку, лише 123 не припустилися жодної помилки

День української писемності та мови. Традиційно до дня – пишеться диктант. Цього року він був уже 18-й. Як і попередні 10 років, текст пише та диктує мовознавець і телеведучий Олександр Авраменко. До початку ефіру на "Українському радіо" – тримає його в суворій таємниці. Як дорослі знову за парти сіли – бачили журналісти "5 каналу".

Атмосфера, мов перед іспитом – в одній з аудиторій університету Шевченка. Пліч-о-пліч сидять та однаково переживають і ті, хто ще вступатиме до вишів, і ті, хто вже й забув, коли отримував диплом. Завдання ж одне на всіх – написати 18-й за ліком радіодиктант.

На останніх хвилинах перед стартом – онлайн перевіряє свої філологічні знання Юрій Пероганич, який написав понад 2800 статей до української "Вікіпедії". Запевняє, що підглядати до словника не буде: "Ні в якому разі! Це буде нечесно, ні в якому разі, що ви".

Зазвичай протоієрей Ярослав Романчук читає лекції з богослів'я за кафедрою, але нині – радо поміняв її на студентську лаву: "Я не прийшов для того, щоби хтось оцінив якість мого знання української мови. А для того, аби показати, що мова нас єднає".

Розділові знаки – найчастіше збивають з пантелику слухачів.

"Уже вчетверте буду писати. Як кажуть ті, хто перевіряв минулого року, я кому одну зайву поставив. Постараюся сьогодні цього не допустити", – сміється ректор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Леонід Губерський.

А от студентки з Південної Кореї розуміють: помилок не уникнути, бо менш як рік вивчають солов'їну. Щоби здобути фах перекладача. "Я хочу долучити до української спільноти. Наш викладач сказав, що сьогодні можемо одягатися у вишиванку", – старанно вимовляє студентка КНУ Грейс Бек.

Уже 14 років мовознавець і телеведучий Олександр Авраменко пише текст для диктанту, спеціально нашпиговуючи його складними орфограмами та численними знаками пунктуації. До першої секунди ефіру на "Українському радіо" – ніхто, окрім нього, не знає про зміст.

Звучить назва диктанту – "Крила України". І з цього моменту за ручки та папір беруться в усіх регіонах України та за кордоном. Цього року Авраменко розповідає про "Мрію" – найбільший літак у світі, який сконструювали в Україні.

Уперше не поодинці, а спільно – писали диктант у Харкові. В аудиторію Університету імені Каразіна набилися до 400 охочих. Торік із 29 тис. українців, які надіслали рукописи на перевірку, лише 123 не припустилися жодної помилки.

Леся Головата, Ольга Нечепоренко, Ольга Рега, "5 канал"

Попередній матеріал
"Стріляли з автоматів над головами": колишні в'язні з "ЛНР" розповіли про знущання у тюрмах
Наступний матеріал
"БлогПост": Блогери "розкладуть" по поличках Тараса Чорновола у п’ятничному форматі HATE NIGHT SHOW

Українська мова домінує не лише на радіо, а й на телебаченні – дослідження

Історичні факти: як росіяни століттями знищували українську мову

ЗНО-2019: стало відомо, з яких дисциплін складатимуть іспити абітурієнти

"Інформаційний вечір" на "5 каналі" – завершено

Мові агресора – ні: ще в одній області України заборонили російський культурний продукт

Регіон спотикання: Чи варто Україні дієвіше реагувати на мадяризацію Закарпаття