Мінські переговори
Мінські переговори Ірина Геращенко / Facebook

Чи можна дотримуватися Мінських угод та чому їх трактують по-різному – сюжет

Читайте по-русски
Представник влади заявляє, що Мінський процес сьогодні, скоріше, живий, ніж мертвий

Мінські угоди – швидше живі чи вже ні? Домовленості, підписані в один із найтрагічніших періодів історії України, дозволили зупинити російський наступ на наші території. Утім, ці угоди досі не втілилися у життя і мають кардинально різну трактовку сторонами конфлікту. З українського боку уже не раз звучало, що Мінські домовленості треба перезавантажити, оскільки в нинішньому вигляді їхнє виконання неможливе. Чи доцільний такий перезапуск, дізнавався журналіст "5 каналу".

Осінь 2014, зима 2015. У період між боями за Іловайськ та Дебальцеве Україна підписала документи, які пізніше назвали Мінськими домовленостями. Такої кількості різноманітних трактувань їхніх положень мабуть не припадало на жодну з інших підписаних Україною угод.

Суворо дотримуватися Мінських угод, відмовитися від Мінських угод. Мінські угоди – єдиний шанс на завершення війни, через них же Україна опинилася в російській пастці. Про домовленості, підписані в Мінську у лютому 2015-го лунає багато абсолютно різних оцінок. Але саме на них поки базується процес, який, за задумом, мав би встановити мир на сході України.

Хоча зараз українські високопосадовці дедалі частіше визнають, що виконати домовленості в чинній редакції – неможливо. Про таке днями заявив голова Офісу президента Андрій Єрмак. Він переконаний, що й підписували документ із розумінням, що його не будуть виконувати. Роман Безсмертний, колишній представник української делегації у ТКГ, каже, що його колеги робили все, що змогли на той час.

"Тоді ми мали загрозу територіальній цілісності і суверенітету в принципі, існуванню Української держави. Сьогодні йде процес, і вже нинішнім очільникам треба цей процес наповнювати змістом, ідеями, пропозиціями, а не розказувати, що було тоді. Тоді хапалися за гаряче, смажене і жарене, руками без рукавиць, рятували ситуацію", – каже представник української делегації у Тристоронній контактній групі (2018-2019) Роман Безсмертний.

Попри заяви про складність виконання підписаних у Мінську угод, українська сторона не відкидає їх.

"Це не означає, що Україна має відмовитися від Мінських угод. Ми принципово залишаємося на позиції, що поки що це єдиний варіант. Дві платформи існують – це Нормандський формат як вища платформа врегулювання військового конфлікту між Росією та Україною на території Донбасу. І як дитя Нормандського формату – це ТКГ у вже умовному віртуальному Мінську", – зазначає представник у Тристоронній контактній групі Олексій Резніков.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба додає: "Мінський процес сьогодні, скоріше, живий, ніж мертвий, і він ще не вичерпав свій потенціал, тому зараз треба працювати в рамках Мінського процесу і вичавлювати з нього максимум можливого для безпеки України".

Цей максимум – не лише майбутні кроки, а й ревізія вже досягнутих домовленостей, переконаний Євген Марчук – колишній представник української делегації у ТКГ. Саме так він радить шукати протиставлення діям Росії, яка постійно звинувачує Україну у невиконанні Мінських домовленостей.

"Коли ми, Україна, внесли пропозицію, щоб провести засідання ТКГ по проведенні підсумків своєрідних чи ревізії виконання Мінських домовленостей, яка істерика була з російської сторони. Проведемо ревізію для себе, хто чого не виконав, хай пояснить кожен, чому він не виконав те, що записано в Мінських документах", – зауважує представник української делегації у ТКГ (2018-2019) Євген Марчук.

Утім сьогодні на засіданнях ТКГ українській делегації замість конструктиву доводиться боротися зі спробами Росії ввести в процес представників окупаційної адміністрації захоплених нею територій.

"Було засідання політичної підгрупи, і значну частину часу знову з'ясовували, хто в нас сторони конфлікту. Росія, на сьомому році, – це смішно, заявляє, що вона не сторона конфлікту, а якийсь Донбас сторона конфлікту. Що таке Донбас в понятті Росії, – це важко зрозуміти", – зазначає представник української делегації у ТКГ Сергій Гармаш.

Наша делегація наполягає, що сторонами конфлікту є Україна та Росія, які і є основними підписантами домовленостей. І до виборів та обговорення статусу Донбасу готова лише після виконання безпекової частини угод – виведення з окупованих територій російських військ та контролю над кордоном.

Петро Троць, Вікторія Волошина, Ганна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
"Історія коронавірусу в Україні – це історія брехні, крадіжок і непрофесійності влади" – депутат
Наступний матеріал
За весь час Україна повністю виконала лише одну програму МВФ з десяти – депутат
Loading...

Брифінг "Мінські угоди: виконати не можна розірвати?"

Діалог з Росією дає тільки втрати на фронті, треба шукати інші формати – Осадчук

Не вірю, що це слова Кравчука – Омелян прокоментував "розворот" у риториці очільника делегації в ТКГ

Як своїм "миротворчим спамом" Зеленський підіграє Москві – Єлісєєв про 10 уроків для Києва

Перші Мінські угоди: як у 2014-му проходила лінія розмежування на Донбасі – Сурков

Задля покращення комунікації у ТКГ призначать речника української делегації – що відомо