"Іхтамнєт": за що звільнили Вітольда Фокіна та чи шукають йому заміну в ТКГ

Вітольд Фокін 5 канал / Час. Підсумки тижня
Фокін серед іншого заявив, що Україна на сході не воює з Росією

В українській делегації переговірників щодо миру на сході – мінус один. Призначеного 6 тижнів тому заступника голови делегації – Вітольда Фокіна – звільнили і заміну йому не шукають. Принаймні зараз. Чи потрібен взагалі заступник керівника у Тристоронній контактній групі щодо Донбасу,  вирішуватиме сам керівник делегації Леонід Кравчук. Такою є остання заява керівника Офісу президента.

Чому ж звільнили Вітольда Фокіна після його нетривалої роботи? Він мав захищати інтереси нашої держави у дипломатичних боях, а заявив, що Україна на сході не воює з Росією. Це і стало головною причиною звільнення. І тут питання до керівництва країни: призначаючи людину з такими позиціями на стратегічні посади, невже на Банковій не поцікавилися: а як Вітольд Фокін має намір захищати інтереси України, якщо він взагалі не вважає Росію воюючою стороною?

Ну гаразд, помилилися – зняли з посади. Це не найгірше. Найгірше, що такі рокіровки ослаблюють українські позиції у переговірному процесі. Як саме – Леся Головата розкаже.

Від початку пандемії тристороння контактна група зустрічається онлайн. Українські парламентери виходять на зв'язок із Кабміну. Багатогодинні баталії з офіційними представниками ОБСЄ, Росії, а також консультантами з ОРДЛО проводять у кабінеті віце-прем'єр-міністра. На останньому засіданні у середу крісло першого заступника голови української делегації було вже порожнім.

Гучно прийшов і гучно пішов. 87-річний Вітольд Фокін пробув на цій посаді лише якихось 6 тижнів. Але встиг відзначитися численними скандалами. Повернутися першому прем'єр-міністру України у велику політику допомогла його онука – співачка Маша Фокіна. І не забула цим похизуватися.

Вітольд Фокін з онукою
Вітольд Фокін з онукоюВисокий замок

А президент благословив. Тож новобранець-дипломат почав розповідати в пресі про необхідність загальної амністії, місцевих виборів в ОРДЛО та особивого статусу Донбасу в Конституції. Але на тристоронній контрактній групі Вітольд Фокін тримав язик за зубами, виступив лише один раз.

Сергій Гармаш, представник ОРДЛО в української делегації ТКГ, каже: "Коли збиралися підписи на сайті президента за його відставку. І та сторона спробувала його захистити. І він обурився, сказав: "Ми самі розберемося, не треба мене захищати". У всіх інших засіданнях він не брав слово".

Але й того, що встиг наговорити небалакучий Фокін вистачило, щоб збурити громадськість. Хоча ні президент, ні керівник його канцелярії не реагували. Леонід Кравчук, чільник української делегації в переговорах не вірить, що його заступник міг відпрацьовувати замовлення держави-агресора. Але до депутатів, які викликали на засідання, щоб розібратися в позиції мінських переговірників, і сам не пішов, і Фокіну не радив.

"Я вирішив не ходити, хай Вітольд Павлович сам піде. І він пішов", – каже Кравчук.

На запитання, чи йде в нас війна з Росією, Фокін сказав: "Я не політик і зробити якесь визначення не зможу. Бо жодного підтвердження того, що там іде війна між Росією і Україною, поки що не побачив".

Вітольд Фокін
Вітольд Фокін5 канал / Час. Підсумки тижня

І це вже була червона лінія, яку побачила Банкова. Того ж дня керівник президентського офісу вказав на вихід своєму протеже, наступного – вже Володимир Зеленський відсторонив Вітольда Фокіна. Але на засіданні Тристоронньої контактної групи цієї кадрової заміни не помітили. Бо розбиралися з суттєвішими проблемами. 30 вересня Росія потай записувала переговори, щоби згодом їх оприлюднити.

Сергій Гармаш каже: "Був намір звинуватити Україну в зриві Мінська, в зриві перемир'я, вони показали б відео, вони сказали, що записують для того, щоб показати це: викинути на громадський розсуд для того, щоб показати, що Україна нібито спотворює хід подій".

Російська делегація собі не зраджує: методично блокує переговорний процес. То повертається до свого ультиматуму: провести 25 жовтня місцеві вибори на Сході. То наполягають на спільному інспектуванні.

Леонід Кравчук каже: "Ми не підемо на поступки, тому що це означало би перегляд створеної системи, недовіру до ОБСЄ, ми довіряємо ОБСЄ".

Дипломат, заступник голови Адміністрації президента (2015–2019) Костянтин Єлісеєєв працював над текстами Мінських домовленостей. Як діють росіяни, знає, бо не раз дискутував із радником Путіна Владиславом Сурковим.

Єлісєєв розповідає: "Кажу - на це ми не підемо, це – червона лінія. І тоді він прямо каже: якщо ви цього не зробите, ми тоді не зможемо стримувати бойовиків, і вони будуть стріляти. Я його прямо питаю: "Так що, це значить, що ви будете продовжувати вбивати людей, і цивільних?". Він каже: "Якщо ви не хочете здійснювати умови політичні, ми будемо змушені вести бойові дії".

Найважливіше, що має зробити Україна – домогтися перегляду мінських домовленостей. Радить дипломатам експерт із питань нацбезпеки, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки цетру Разумкова Михайло Пашков. А також наполягати на введенні миротворчої місії ООН на Сході. Ані однієї, ані іншої вимоги в риториці українських переговірників немає.

Експерт каже: "За період каденції Зеленського Росія не пішла на жодні поступки. Я підкреслюю – жодної поступки назустріч не було зроблено. Тобто, це фактично деструктивна контрпродуктивна позиція, яку Росія продовжує і буде продовжувати тривалий час".

Наступна зустріч мінських переговірників – 16 жовтня. І, найімовірніше, досягнуті там домовленості озвучуватиме вже новопризначений дипломат – речник.

Леонід Кравчук каже: "Є багато допущених прорахунків. І неточностей. Тому і вирішили так діяти. Ну і Лубківський - я з ним говорив останнім часом, дав згоду на це".

Маркіян Лубківський
Маркіян Лубківський5 канал / Час. Підсумки тижня

Торік перед самітом глав Норманської четвірки РНБО затвердила 5 сценаріїв мирного плану Зеленського. Досі втілюється перший – до Україну повернулися понад 130 полонених, ОБСЄ на папері фіксує перемир'я. Але кардинального прориву не відбулося - ескалація на Сході може відбутися будь-якої зручної для Росії миті.

Леся Головата, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Нагірний Карабах: як воюють Вірменія та Азербайджан – ексклюзивні кадри
Наступний матеріал
Пожежі на Луганщині: яких наслідків чекати та хто відповідатиме
Loading...