Українські війська поблизу Савур-Могили
Українські війська поблизу Савур-Могили скріншот

Чому Савур-Могила була надважливою для ЗСУ і для російських окупантів – Сурков

Читайте по-русски
Савур-Могила височіла на найвужчій ділянці, де постійно відбувалися атаки росіян і сепаратистів як зі сторони окупованої території, так і з боку Росії, і контроль над нею виявився ключовим

Про те, яким був шлях українських захисників до Савур-Могили крізь вогонь окупантів улітку 2014 р., в ефірі програми "Таємниці війни" на "5 каналі" розповів військовий аналітик Олександр Сурков.

Він пояснив, що загальний задум штабу АТО на той час полягав у тому, щоби блокувати супротивника у великих агломераціях і перекрити кордон. Проте це вдалося зробити лише частково.

У секторі А (центральні та північні райони Луганщини – ред.) був пробитий коридор до Луганського аеропорту. Аеропорт був деблокований і там накопичилася група, щоб виходити на Краснодон для перекриття дороги на Ізварине і завершувати оточення, а також виходити у сторону Дебальцевого, перекриваючи Стаханово-Алчевську групу, пояснює аналітик.

"Після звільнення Дебальцевого 23 липня наші тактичні групи дійшли на південь до Контарного і там фактично і залишалося приблизно за 13 км до Великої Шишовки, де були сили сектора Д (Донеччина та Луганщина вздовж кордону з РФ – ред.). На жаль, група, яка зайшла в Шахтарськ, не змогла виконати завдання, бо не було достатньо сил. Закрити в котел Горлівсько-Єнакієвську та Донецьку агломерацію тоді не вдалося", – розповідає Олександр Сурков.

"Разом з тим, були успіхи на півдні: взята Авдіївка, деблоковано ДАП і сили все ще залишалися вздовж кордону від Ізвариного до Амвросіївки. Саме цю ділянку контролювала Савур-Могила. На загальну обстановку вплинуло і збиття 17 липня російським БУКом малазійського "Боїнга". Встановлений міжнародною спільнотою кордон 30 км безпеки фактично закривав увесь район бойових дій, що ускладнювало роботу наших військ".

Експерти кажуть, що Савур-Могила – це висота, з якою потрібно було рахуватися. В тій ситуації вона була важливою як для України, так і для ворога, пояснює експерт.

"Коли почався захід наших військ на перекриття кордону, ніхто не пригадав про досвід Другої світової війни, й оперативне значення Савур-Могили як висоти одразу не оцінили. Причому недооцінили як у штабі АТО, так і в штабі РФ, що командував силами противника. Саме тому сили, необхідні для утримання та контролю над висотою, початково не були виділені. Наші блокпости і опорні пункти протяглися вздовж кордону. У кінці липня їх почали трансгранично обстрілювати з РФ, що ускладнювало наше завдання.

Савур-Могила височіла на найвужчій ділянці, де постійно відбувалися атаки російських і сепаратистських військ з окупованої території і з боку Росії. Тому контроль над цією висотою виявився ключовим. Особливо важливу роль висота відіграла, коли неможливо було підтримати двотисячне угруповання і його почали виводити від кордону".

Дивіться в "Таємниціях війни" також про те, як у боях на вулицях Лисичанська ЗСУ перемогли російських бойовиків.

Попередній матеріал
Для "ЄС" важливо забезпечити 40-відсоткову квоту жінкам у списках партії – Климпуш-Цинцадзе
Наступний матеріал
"Зажали" $4000 – віддайте хоч три копійки": Порошенко на з'їзді "ЄС" різко звернувся до влади
Loading...