Канабіс
Канабіс 5 канал

Зло або ліки: чи бути медичній марихуані в Україні – сюжет

Читайте по-русски
Заборона ефективного знеболювального у вигляді медичного канабісу – це, на рівні держави, катування, вважає хвора на ДЦП Наталя Мороцька

Сьогодні в Україні майже 2 мільйони пацієнтів потребують лікування на основі канабісу. Серед них і ветерани АТО та ООС із посттравматичним стресовим розладом. А ще – онокохворі, пацієнти з епілепсією та інші. 

Коли на початку цього року пацієнтські організації почали збирати підписи з вимогою законодавчо врегулювати використання медичного канабісу, то за 40 днів зібрали їх аж 25 тисяч. Але у Верховної Ради попереднього скликання руки до законопроєкту так і не дійшли. І в нинішньої – теж. Сказали: не на часі. І тому нині українське законодавство не дозволяє досліджувати канабіс, бо він входить до переліку наркотичних речовин, а їхній обіг – заборонений. А за його вирощування та використання – передбачена відповідальність. Частина суспільства нині досі вважає, що канабіс – це зло. І якщо його легалізувати, то це буде початком вільного обігу наркотиків в Україні.Подробиці розповіли у програмі "Час. Підсумки тижня" на "5 каналі". 

"Заборона ефективного знеболювального у вигляді медичного канабісу – це, на рівні держави, – катування", – розповідає хвора на ДЦП Наталя Мороцька.

Дитячий церебральний параліч. Діагноз Наталії. Жінка не контролює рухів власного тіла. А її м'язи завжди напружені. Полегшити постійний спазм тіла міг би медичний канабіс.

"Я з цим живу кожен день. Цілий день. 24 на 7, я навіть інколи уві сні відчуваю напруженість. В деяких країнах при таких станах, як у мене, застосовують медичний канабіс для полегшення спастичного синдрому", – розповідає про реалії сьогодення Наталя Мороцька. 

Від болю під час лікування хіміотерапією страждають здебільшого онкохворі. Але не тільки вони, а й пацієнти з нирковою недостатністю. Віктор Ручко – один з них. Про лікування канабіноїдами дізнався у студентські роки.

"У мене від народження це захворювання. Дуже великий тиск. Тобто боліла голова, слабкість така. І коли я спробував марихуану, в мене тиск знизився з першого разу десь на 30 одиниць. Тобто це більше, ніж таблетки, від яких печінка відвалюється", – розповідає Віктор Ручко, який страждає від ниркової недостатності. 

Вберегти себе від побічних ефектів потужних знеболювальних чоловік вирішив радикально. Власноруч вирощував медичний канабіс. Утім, у двері до Віктора постукали правоохоронці.

"До 10 кущів – це адміністративна відповідальність, у мене було 15. Тобто це мій запас на рік. Прийшли співробітники поліції, забрали, конфіскували, все зараз мене судять як карного злочинця. Хоча я не вважаю себе злочинцем, я хвора людина, яка займалася самолікуванням", – обурюється хворий на ниркову недостатність Віктор Ручко.

Медичний канабіс – це той, від якого голова обертом не йде. Від нього не нудить. Не паморочиться. І не хочеться їсти, розповідають ті, хто його потребує. Кущі виросли в Україні. З насіння, завезеного за кордону.

Наприклад, в Чехії, Канаді, частково Сполучених штатах – медичний канабіс у законі. На відміну від України. Минув майже рік відтоді, як на сайті Верховної Ради зареєстрували петицію, щоби легалізувати ці рослини. Тоді за місяць документ набрав необхідні 25 тисяч підписів. Після Геннадій Шабас – автор петиції, відразу взявся за створення відповідного законопроєкту.

Медичний канабіс
Медичний канабіс5 канал

"Основні моменти у петиції були заявлені такі, що необхідно створити належні умови для законного доступу пацієнтів до медичного канабісу. Це повинен бути контрольований обмежений доступ до медичного канабісу та ліків на його основі. Я був одним з авторів цього законопроєкту,авіть був зареєстрований на сайті Верховної Ради", – каже автор петиції, голова Української асоціації медичного канабісу Ганнадій Шабасю

Але проголосувати за документ парламентарі VIII скликання – не встигли.

"Медичний канабіс – це ліки. В Україні є два мільйони людей, які потребують знеболення. Подали у Верховну Раду, але вони не проголосували за цей закон", – каже колишній в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. 

У бік легалізації медканабісу рухалося Міністерство охорони здоров’я часів Уляни Супрун. І майже досягло своєї мети. Але завадило інше міністерство – внутрішніх справ.

"Ми могли одним, дуже швидким голосуванням на рівні Кабміну це вже прийняти. Воно було заблоковано. І саме заблоковано міністром внутрішніх справ – Арсеном Аваковим. Всі інші подали їхні погодження. СБУ подав погодження", – каже колишній в.о. міністра охорони здоро'я Уляна Супрун. 

Команда "Час. Підсумки" звернулася до Міністерства внутрішніх справ із запитом. Щоб дізнатися, чи змінилася їхня думка сьогодні. Та чи готові правоохоронці контролювати обіг специфічних для України ліків. Але в Офісі президента відповіді поки немає. Хоча своє ставлення до легалізації канабісу він уже озвучував.

"Зараз не йдеться про легалізацію канабісу. Знаєте як? Є речі, які не на часі, я гадаю, що це не на часі. Не зараз, це не пріоритет. Ми не виписали з вами всі ризики з цим пов'язані, ми не знаємо, чи готове наше суспільство. Ті, хто хоче – потерплять", – заявив Володимир Зеленський.

Медичний канабіс
Медичний канабіс5 канал

Антинаркотичний рух – заодно з президентом.

"У нашій країні немає жодного органу контролю, який би контролював вирощування цього канабісу, який б контролював продаж цього канабісу. Якщо в нас сьогодні в країні органи контролю не можуть контролювати продаж елементарного тютюну неповнолітнім або алкоголю, це все призведе до зростання чорного ринку, до криміногенної ситуації в країні", – переконаний голова руху "Антинаркотичного фронту" Володимир Курач. 

Нині українські пацієнти, які потребують втамування болю, використовують наркотики, сильніші за будь-які коноплі. Наприклад, морфін. Медики кажуть, він викликає не лише чимало побічних ефектів, а й залежність. Але нині у Верховній Раді вже є новий законопроєкт про декриміналізацію медичного канабісу. В його основі – норми з попереднього законопроєкту Генадія Шабаса, доопрацьовані фракцією "Слуга народу".

А саме: обіг медичного канабісу контролюватимуть правоохоронні органи. А його вживання – лікарі. Вони призначатимуть лише таку дозу ліків, яка необхідна для знеболення. Медичний канабіс буде і в пігулках. Пацієнти зможуть вирощувати для себе 4 кущі канабісу одночасно. Усе це в разі ухвалення законопроєкту.

"Люди, це не так просто витримати. З цим не так просто змиритися", – каже про нестерпний біль хвора на ДЦП Наталія Мороцька.

Валерія Павленко, "Час Підсумки"

Попередній матеріал
Полковник заявив, що його звільнили з Інституту ЗСУ через спілкування зі ЗМІ
Наступний матеріал
Не з лісу, а з двору: де взяли і куди подінуть головну ялинку Чернівців
Loading...

Комітет Верховної Ради підтримав проект закону про легалізацію медичної марихуани

Супрун: Легалізація медичного канабісу в Україні дасть можливість зменшити "чорний ринок" марихуани

Легалізація медичної марихуани може допомогти ветеранам АТО – екс-боєць "Айдару"