"Скіфське золото"
"Скіфське золото" censor.net

Апеляційний суд Амстердама вирішив долю "скіфського золота": подробиці

Читайте по-русски
Судова тяганина щодо повернення "скіфського золота" тривала 7 років

7 років судової тяганини, і нарешті апеляційний суд Амстердама виніс вердикт – повернути "скіфське золото" Україні. Тут воно чекатиме звільнення Криму і потім артефакти знову поїдуть до Сімферополя, Севастополя, Бахчисарая та Керчі, де скарби зберігались до окупації Росією. Загалом мова йде про понад дві тисячі експонатів виставки "Крим. Золото і таємниці Чорного моря". Росія вже висловила обурення рішенням суду і заявила, що артефакти просто так не віддасть. Коли "скіфське золото" повернеться і чим важлива ця перемога, дізнавалася журналістка "5 каналу".


 
Оплески в залі апеляційного суду Амстердама. Судді зачитали рішення у справі "скіфського золота". Ухвалили: всі експонати виставки повернути на територію держави Україна до стабілізації ситуації в Криму.

"Це велика перемога, ми повернемо собі не просто музейні експонати, а частину нашого національного коду. Я переконаний, що так само, як ми повернули сьогодні "скіфське золото", ми повернемо наших людей та наші тимчасово окуповані території", – зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Повернення цінностей уже чекають у музеї історичних коштовностей – нині він має назву "Скарбниця". Саме тут тримають експонати скіфської доби з цінних металів. Відвідувачів тут не бракує.

"Пару років тому у Парижі була виставка золота скіфів із Києва. Я на неї не встигла, але подумала, коли буду в Києві, хочу на це подивитися. Тепер ми з онучкою тут", – каже туристка із Франції Соланж.

Відвідувач музею Тимофій запевнив: "Мені подобається скіфська пектораль. Її носив цар Сагил".

Сама пектораль до Амстердама не їздила. Її заборонено вивозити за межі України як національну цінність. А от цей золотий меч, знайдений поруч із прикрасою в кургані Товста Могила, був серед експонатів кримської виставки. Їх повезли до німецького Бонна ще у грудні 2013 на виставку і заразом реставрацію. Далі скарби поїхали до Амстердама. Там і були на момент, коли Росія окупувала Крим навесні 2014.

"З нашого філіалу було надано всього 19 експонатів, які по завершенні виставки було повернуто. Частина з них менше є скіфськими експонатами, але більшість належить до сарматської культури. Ця гривна цікава ювелірною технікою. Ось ці вставочки виконані з бірюзи. Виготовили спеціально для поховання", – каже провідна наукова співробітниця "Скарбниці" Національного музею історії України Оксана Ліфантій.

Приплив з Амстердама і ось цей дельфінчик. Це фібула – застібка із золота і кришталю. Збереглася від IV століття до нашої ери, а наче зроблена вчора.

"Дельфінчик теж їздив, він унікальний, бо складається із золотої частини, а тіло з гірського кришталю. Вражає, наскільки він прозорий", – додає Оксана Ліфантій.

А от артефакти з кримських музеїв забрати собі захотіла Росія. Нідерландці віддавати на поспішали – ані росіянам, ані українцям. Більше двох тисяч експонатів і досі виставлені в амстердамському музеї Алалрда Пірсона. "Скіфське золото" – назва умовна.

"Далеко не всі виготовлені з цього коштовного металу: поховальні стели різних порід каменю, шкатулки з лакованого дерева, які далося зберегти. Колекція масштабна за розміром за рахунок кам'яної пластики", – наголошує Оксана Ліфантій.

Тому займає щонайменше дві зали. І тут у "Скарбниці" вона не поміститься. Чільник уряду Денис Шмигаль пропонує зберігати експонати не лише в Києві. У Мінкульті місце вже знайшли.

"Ми маємо визначений музей, куди вони мають повернутися. І як тимчасове рішення – Національний музей історії України, до того, як Крим буде деокуповано. І лише тоді, тільки після того, зможемо говорити про повернення цих цінностей до Криму", – запевнила заступниця міністра культури та інформаційної політики з питань європейської інтеграції Катерина Чуєва.

Каталог з тієї самої виставки, на яку ще в грудні 2013 повезли експонати. Тут зазначені музеї, з яких їх зібрали. З українських тут – Київ, Одеса, Севастополь, Сімферополь, а також Бахчисарай і Керч. Саме цим чотирьом кримським музеям суд залишив право оскаржити рішення у Верховному суді Гааги. Тому золото до Києва поки що не їде.

"Це ще не остаточна крапка у процесі, ще буде касаційне оскарження. Суд сказав, що він не наполягає на тому, щоб рішення було виконане до його касаційного оскарження. Відповідно, вони будуть чекати, поки росіяни подадуть скаргу. Я думаю, що росіяни подадуть. І це ще може тривати довго", – розповідає старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. Корецького НАН України Олександр Малишев.

Спершу у справі "скіфського золота" був суддя, який раніше вів справи щодо "Газпрому". Саме він відкинув українські аргументи у проміжному рішенні 2016 року. Згодом його відкликали. Та от текст його рішення вже інший суддя скопіював у фінальній ухвалі апеляційного суду.

"Виступають стороною справи Кримські музеї. І тут є питання, чи це юридичні особи України, зареєстровані в Криму за часів України, чи юридичні особи російські?", – додає Олександр Малишев.

За це може вхопитися Росія. І подати скаргу якраз руками так званих директорів музеїв, незаконно призначених окупаційною адміністрацією півострова. Та Україна має козир: визнати їх юридично нікчемними. Для цього відправити до Гааги легітимних чільників музеїв Криму, яких призначила законна українська влада. Якщо суд дослухається до них, тоді колекцію повернуть.

Марія Писаренко, Олександр Степанов, "5 канал"

Нагадаємо, сьогодні, 26 жовтня, Апеляційний суд Амстердама повернув "скіфське золото" Україні.

Як відомо, 14 грудня 2016 року суд Амстердама вирішив повернути Україні "скіфське золото", яке після анексії Криму перебувало на експозиції в голландському музеї. Однак у січні 2017 року музеї окупованого Криму почали процес оскарження рішення суду Амстердама.

Попередній матеріал
Близько 200 млн боргів виросте для КП "Теплокомуненерго" – очільник Івано-Франківська про проблеми опалювального сезону
Наступний матеріал
Ексміністр: "Промисловість буде зупинятися – це загальна світова криза"
Loading...
У МЗС відреагували на повернення "скіфського золота"

У МЗС відреагували на повернення "скіфського золота"

Доля українського "Скіфського золота" вирішиться до кінця літа – МЗС

Доля українського "Скіфського золота" вирішиться до кінця літа – МЗС

Справа "скіфського золота": якими будуть дії України після зміни судді – ексклюзивний коментар МЗС

Справа "скіфського золота": якими будуть дії України після зміни судді – ексклюзивний коментар МЗС

Справа "скіфського золота": суд Амстердаму призначив нового суддю, бо попередній мав зв'язки з РФ

Справа "скіфського золота": суд Амстердаму призначив нового суддю, бо попередній мав зв'язки з РФ

Відносини з Угорщиною, Скіфське золото: брифінг очільника МЗС Дмитра Кулеби

Відносини з Угорщиною, Скіфське золото: брифінг очільника МЗС Дмитра Кулеби

Справа "скіфського золота": в Амстердамі суд підтримав рішення щодо відводу судді на вимогу України

Справа "скіфського золота": в Амстердамі суд підтримав рішення щодо відводу судді на вимогу України