1 грудня 1991 року в Україні відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України. На ньому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою України, за який проголосували 346 народних депутатів.
Так, 1 грудня 1991 року, ствердну відповідь на запитання: "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?" дали 90,32% виборців.
Прикметно, що не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян. У Криму за незалежність проголосували 54,19 % громадян, у Севастополі – 57,07%, у Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях волю до власної держави виявили понад 80% громадян. В Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій областях "за" проголосували більш як 95% громадян.
На результати референдуму великий вплив мала небайдужа позиція української інтелігенції, зокрема, звернення відомої української письменниці Ліни Костенко, з яким вона апелювала до громадськості. Поетка сказала: "Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць, але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хода історії!".

Всеукраїнський референдум надав Акту проголошення незалежності України ту юридичну силу, яка дозволила ствердити: "Радянський Союз як об'єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з'явилася нова незалежна держава – Україна". Вже наступного дня, 2 грудня 1991-го незалежність України визнали Польща і Канада, 4 грудня – Литва і Латвія. Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року пройшов в один день з першими виборами Президента України.
Як повідомляв 5.ua, 8 жовтня 2016 року в Києві відбувся молебень за всіма загиблими за Незалежність.