20 років під анафемою: як Філарет у Москви церковну незалежність України виборював

Історія Філарета 5 канал
Михайло Денисенко народився на Донеччині – його рідне село Благодатне нині окуповане ворогом. Але свою особисту боротьбу з Москвою він розпочав задовго до сучасної російсько-української війни

Борець за незалежну Українську Церкву Патріарх Філарет народився на Донеччині. Саме за бажання незалежності від Російської Церкви його позбавили всіх церковних посад і звань. 20 років життя під анафемою та з намірами отримати від Вселенського Патріархату автокефалію. Про приклад того, як заради мети поступаються власними амбіціями – сюжет "5 каналу".

У свої 90 – він Герой України і почесний патріарх Православної Церкви України. Михайло Денисенко, відомий світовому православ'ю під ім'ям Філарет. Для українців – духовний лідер, для російського агресора – розкольник. Для Вселенського Патріархату – Митрополит Православної Церкви.

Народився Михайло Денисенко на Донеччині. Його рідне село Благодатне нині окуповане ворогом. Але свою особисту боротьбу з Москвою розпочав задовго до сучасної російсько-української війни. Саме тоді, коли розколювався Радянський Союз.

Історія Філарета
Історія Філарета5 канал

Після проголошення державної незалежності України, постало питання і церковної незалежності від Москви. Російська Церква змиритися з цим не хотіла.

"У суверенних державах, які утворилися, виникла думка, що повинна і Церква бути незалежною і самостійною. Але не можна процес підганяти під політичні рішення державних діячів", – вважав Патріарх Московський і всієї Русі (1990-2008) Алексій ІІ.

Але Філарет, який ще в 1990-му році переконав Російську Церкву надати Церкві Українській самостійність в управлінні, вирішив домогтися остаточної незалежності від Москви. Вірив – рано чи пізно Росії доведеться прийняти те, що Українська Православна Церква їй не належить.

У 2006-му, як предстоятель УПЦ КП, казав: "Уже коли буде велика в нас Церква, то хочуть чи не хочуть, – а визнають".

З намірами просити автокефалію для українських православних у 1992-му році Митрополит Філарет приїхав на Собор Російської Церкви. Взамін пообіцяв відмовитися від посади керівника УПЦ.

Історія Філарета
Історія Філарета5 канал

Російська Церква в автокефалії Україні відмовила, пообіцявши розглянути це питання згодом. Філарет, повернувшись до Києва, і собі передумав складати повноваження предстоятеля.

Після цього керівник УПЦ фактично став ворогом Російської Церкви. Його позбавили всіх церковних посад і звань. Ба більше, частина єпископів Української Церкви обирала в Харкові нового керівника, який підпорядковувався Москві. Натомість Філарет з однодумцями створив Українську Православну Церкву Київського Патріархату. За що отримав у 1997-му від Москви анафему.

"Я знаю добре, чого домагається Москва. Щоб усунути мене від керівництва Церквою і тим самим розправитися з усім єпископатом і зробити хаос. Тому я ніколи не відмовлюся від посади Київського Патріарха. При одній умові я міг би відійти на спокій. Це утворення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви", – казав у 2006 предстоятель.

Цю обіцянку Філарет виконав. Але перед тим він, понад 20 років перебуваючи під анафемою від Російської Церкви, жив, не полишав наміру отримати автокефалію від Вселенського Патріархату. У 2018 це сталося. Константинополь ухвалив рішення про надання українським православним незалежності та скасував московську анафему.

"Синод Константинопольського Патріархату задовольнив прохання Філарета... і його визнали канонічним ієрархом Православної Церкви", – заявив у 2018-му митрополит Еммануїл.

У Київському Патріархаті наполягали – саме Філарет має очолити нову Церкву, як людина, яка боролася за неї з часів проголошення незалежності держави. Але інша частина православних – зокрема УАПЦ та архієреї з Московського Патріархату – виступали проти. Філарета вмовили поступитися амбіціями. На Об'єднавчий собор у грудні 2018-го він прийшов у чернечій рясі і без претензій на престол.

Історія Філарета
Історія Філарета5 канал

"Це було справді складно, тому що були вимоги дуже серйозні. Але я ставив метою досягнення в Україні єдиної Української Православної Церкви. Це моя мета".

І він її досяг. Українська Церква отримала незалежність і Томос про автокефалію від Вселенського Патріархату. Нині українські православні мають свою помісну Церкву. А Філарет є її почесним Патріархом.

Ірина Герасимова, "5 канал"

Попередній матеріал
Від Львова до Маріуполя: українці масштабно та гучно відзначили Водохреще-2019
Наступний матеріал
Бій під Крутами: як школярі та студенти затримали ворога і дали змогу світові визнати українську незалежність
Loading...