Бій під Крутами: як школярі та студенти затримали ворога і дали змогу світові визнати українську незалежність

Реконструкція бою під Крутами Depositphotos
Сьогодні, 29 січня, в Україні вшановують пам'ять про хлопців, які загинули в бою під Крутами у 1918 році. 5.ua зібрав для вас важливі факти того трагічного дня, аби кожен українець пам'ятав і не забував свого ворога

Бій під Крутами

Бій під Крутами відбувся 29-30 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Бій тривав п'ять годин між чотиритисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що загалом нараховував близько шість сотень вояків.

Тоді українські школярі і студенти затримали ворога, що дало змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який пізніше врятував молоду українську державність. Утім, під час бою близько 30 хлопців потрапили в полон до більшовиків і були жорстоко і холоднокровно страчені.

Передумови бою

На той час в Україні діяла влада – Українська Центральна Рада, яка складалася з політичних, громадських, культурних та професійних організацій. Історики стверджують, що основною помилкою тодішнього парламенту була відсутність військового стрижня в Україні. І коли під боком держава має такого ворога, як більшовицька Росія, відсутність армії означає завершення політичного і соціального існування країни.

Бій під Крутами, знак
Бій під Крутами, знакDepositphotos

"У нас тоді хаос такий творився в країні. Не вистачало ні снарядів, ні патронів. Якби все це було, можливо, і результат був би іншим. В Україні була деорганізована, хаотизована державна влада", – розповів історик Олександр Палій.

Відповідно, Радянський Союз не хотів, аби великий шмат землі з розвиненим сільськогосподарським угіддям та унікальною культурою відділявся і ставав незалежною країною. Отже, влада Радянського Союзу вимагала легалізувати більшовицькі військові загони в Україні й припинити їхнє роззброєння. Зазначалося, що в разі невиконання вимог російський радянський уряд вважатиме Центральну Раду в стані відкритої війни проти нього.

У Четвертому Універсалі уряд УНР закликав до боротьби з більшовицькими військами. Студенти молодших курсів Київського університету Cвятого Володимира і Українського народного університету створили добровільний курінь Січових Стрільців. До нього навіть вступили учні старших класів української гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства міста Києва.

"У добровільній армії УНР, в Студентській сотні, були і як більш досвідчені хлопці 20 років, так і діти. Найменшим було 15-16 років", – зауважив історик.

Реконструкція бою під Крутами
Реконструкція бою під КрутамиDepositphotos

Хід подій

Наступ на Київ радянські війська вели двома колонами. Одна, під керівництвом Михаїла Муравйова, наступала залізницею з Харкова через Полтаву. Друга, під керівництвом Рейнгольда Берзіна, наступала з Гомеля через Бахмач. Загін Муравйова складався переважно з московських, петроградських і тверських червоногвардійців (разом 1 500 бійців) та броне потяга.

Україна втратила Бахмач. Коли відступали вцілілі частини до залізничної станції Крути, туди відбули і юнаки 1-шої військової школи та студентська сотня.

"Одне можна було усталити з усіх тих розповідей: величезній перевазі ворога, що наступав на станцію Крути з двох напрямків – Гомель і Бахмач, в жодному разі не могла протиставитися наша малочисельна оборона", – зі спогадів полковника армії УНР Степана Самійленка.

Попри хороші позиції Студенського куреня на станції Крути, попри чисельні втрати вбитих і поранених зі сторони ворога, більшовики продовжували наступ. Проте без потрібного озброєння і через велику різницю в чисельності армії, українська сотні мусила відступати до Києва.

Після відступу всі українські підрозділи зібралися, окрім однієї чоти студентів, що стояла найближче до станції. Виявилося, що відступаючи в сутінках, студенти втратили орієнтир та вийшли прямо на станцію Крути, вже зайняту червоногвардійцями.

"Хлопці в темряві заблукали під час відступу і пішли не в той бік. Розумієте, коли весь підрозділ 600 чоловік, то так буває. Найважливіша проблема була, що хлопці поїхали без патронів", – зауважив Палій.

Червоний командир Єгор Попов наказав ліквідувати полонених. За свідченнями очевидців, з 27-ми студентів спочатку знущалися, а потім розстріляли. Учень 7-го класу Григорій Піпський зі Старосамбірщини перед розстрілом перший почав співати "Ще не вмерла Україна", а решта студентів підтримали спів. Після розстрілу хлопців місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих.

Бій під Крутами, схема
Бій під Крутами, схемаЄвген Маланюк

Наслідки та значення бою

Після завершення Першої світової війни був підписаний Берестейський мирний договір. Бій під Крутами дав змогу УЦР взяти участь в угоді. Тоді Українська Народна Республіка була визнана незалежною та рівноправною державою. Сталося це завдяки затримці російсько-більшовицьких нападників у бою під Крутами. Внаслідок того бою агресори-нападники втратили боєздатність на чотири дні. 

За рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі в Києві. Тіла вояків-студентів було перевезено до місця, де відбулася громадська жалоба і поховання. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав цей учинок київської молоді – героїчним.

"В Росії про цю дату взагалі не згадується, тому що в радянські часи ця тема була категорично заборонена, а сучасна російська історія повністю базується на радянських підручниках", – додав Олександр Палій. 

Пропонуємо до перегляду українську кінострічку "Крути 1918". Це історичний фільм-екшн про події того бою. Вихід фільму до прокату заплановано на 7 лютого 2019 року.

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, що у Києві провели масштабну реконструкцію бою за "Арсенал" 1918 року.

Також дивіться фотогалерею за темою:

Розруха на десятки мільйонів: в окупованій Керчі розвалюється один із символів Криму – ФОТО

Сходи ведуть на гору Мітрідат, де колись розташовувалося античне місто Пантікапей
/
Сходи ведуть на гору Мітрідат, де колись розташовувалося античне місто Пантікапей
Частково вони обрушилася 2015-го
/
Частково вони обрушилася 2015-го
Під час 'укріплювальних робіт' їхї огородили алюмінієвими парканами
/
Під час "укріплювальних робіт" їхї огородили алюмінієвими парканами
Будівельники зняли частину старовинних кам'яних огорож і залишили їх лежати під 'накриттям'
/
Будівельники зняли частину старовинних кам'яних огорож і залишили їх лежати під "накриттям"
Вечорами тут також 'укриваються' перехожі із спиртними напоями
/
Вечорами тут також "укриваються" перехожі із спиртними напоями
Голова лева – одна з небагатьох скульптур, які вижили попри вік та 'реконструкцію'
/
Голова лева – одна з небагатьох скульптур, які вижили попри вік та "реконструкцію"
В окупованій Керчі розвалюються Мітрідатські сходи
/
При демонтажі плитки та необережному поводженні робочих, сходові прольоти були частково зруйновані
/
При демонтажі плитки та необережному поводженні робочих, сходові прольоти були частково зруйновані
В окупованій Керчі розвалюються Мітрідатські сходи
/
В окупованій Керчі розвалюються Мітрідатські сходи
/
І хоча зі сходів відкривається мальовничий вид на порт – краще дивитися собі під ноги
/
І хоча зі сходів відкривається мальовничий вид на порт – краще дивитися собі під ноги
Коти – постійні мешканці Мітридатських сходів
/
Коти – постійні мешканці Мітридатських сходів
В окупованій Керчі розвалюються Мітрідатські сходи
/
Як один із головних символів Керчі, Мітрідатські сходи вважаються пам'ятником архітектури
/
Як один із головних символів Керчі, Мітрідатські сходи вважаються пам'ятником архітектури
Незважаючи на огорожу, прохід на сходи досі відкритий
/
Незважаючи на огорожу, прохід на сходи досі відкритий

Попередній матеріал
Роковини обстрілу Маріуполя бойовиками – моторошне відео з місця подій
Наступний матеріал
Комедії, казки та мелодрами: топ-5 зимових фільмів для затишних вечорів