Патріарх Філарет
Патріарх Філарет Depositphotos

90 років Філарету: цікаві факти з життя почесного патріарха ПЦУ

Сьогодні, 23 січня, Святійший і Блаженнійший Філарет І, Архієпископ і Митрополит Києва святкує свій день народження. 5.ua зібрав топ найвизначніших подій життя 90-річного Патріарха всієї Руси-України

З нагоди свята у Володимирському кафедральному соборі міста Києва (бульвар Шевченка, 20) відбудеться урочисте богослужіння. У середу, 23 січня, о 9 годині у Володимирському соборі буде звершена Божественна літургія. У богослужінні візьмуть участь єпископат та духовенство з усієї України. Про це повідомляється на офіційній сторінці Патріарха Філарета у Facebook.

Факти з життя Філарета

  • Михайло Антонович Денисенко (Філарет) народився на Донбасі в селі Благодатному. Його дід загинув під час Голодомору, а батько у Другій світовій війні. Саме це і наштовхнуло Михайла на думку стати у майбутньому священником.
  • Філарет є випускником Московської духовної семінарії Російської православної церкви. На II курсі Михайло прийняв чернечий постриг з ім'ям Філарета.
  • У 1990 році після смерті московського патріарха Пимена, Філарет відстоював право української церкви. Ініціював перейменування Українського екзархату РПЦ на УПЦ МП.
  • У 1991 році домігся від РПЦ незалежності для УПЦ в управлінні (але не тотожне з канонічним статусом автономії).

  • Розпочав процес відновлення автокефалії УПЦ КП. За що отримав анафему 1997 року від Російської церкви. Втім, 2018 року Вселенським Патріархатом анафему було визнано недійсною.
  • Підтримував Євромайдан. Коли люди ховалися від беркутівці у Михайлівському соборі, він заявив, що "монастир прийняв їх, напоїв чаєм, тобто, дав їм притулок. Народ це дуже високо оцінив, згадав давні часи, коли під час монгольської навали гнані татаро-монголами ховалися в храмах".
  • У 2015 році в одному з інтерв'ю порівняв дії російської влади з діями радикальних ісламістів з терористичної організації "Ісламістська держава" і спрогнозував, що це об'єднає українські православні церкви.
  • 18 квітня 2018 року разом з Макарієм та Онуфрієм зустрівся з Петром Порошенком та офіційно передав підписи 40 архієреїв Київського Патріархату, 12 архієреїв Автокефальної Церкви і близько 10 архієреїв Московського Патріархату до Вселенського Патріарха про надання Томосу про автокефалію Української Церкви.

Філарет у Раді
Філарет у Раді5 канал

  • 23 листопада на 85-ті роковини Голодомору 1932-1933 років виступив у Верховні Раді і пояснив причину українського геноциду: "Перша: це те, що на той момент перепис населення показав, що українців – 85 млн, а росіян – 65 млн. Тому безбожне радянське керівництво вирішило знищити українців, щоб не переважали над росіянами. В результаті того Голодомору, перепис 1939 року вже показав, що кількість українців становила лише 65 млн, а росіян – збільшилася. Друга: зробила свою справу цитата Бухаріна: "Хто володіє хлібом, той має владу"".
  • 8 січня цього року Філарет отримав звання Герой України "за видатну історичну роль у становленні незалежної Православної Церкви України, діяльність, спрямовану на відродження духовності Українського народу, піднесення авторитету православ'я, утвердження ідеалів милосердя і міжконфесійної злагоди".

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, що УПЦ Московського Патріархату відмовилася від участі в Об'єднавчому соборі.

 

Також дивіться фотогалерею за темою:

День, що вже увійшов в історію: як відбувалося підписання Томосу про автокефалію ПЦУ – фоторепортаж

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
/
/
/
/
/
/
/
Підписання Томосу
/
Підписання Томосу
/
/
/

Попередній матеріал
Снігу насипле до 15 см: на Київ насуваються хуртовини
Наступний матеріал
Бойовики атакували Чермалик минулої доби: поранено українського ДСНСника
Loading...

Епіфаній: ПЦУ не підпорядковується Константинопольському Патріархату

Вселенський Патріархат оприлюднив повний текст томосу для України

Екзарх Даниїл назвав за якої умови ПЦУ може отримати статус патріархату

Порошенко отримав від Філарета орден Андрія Первозванного

Євстратій Зоря відповів на закиди "автокефалія не справжня"

Томос повернуть на декілька днів у Стамбул: у Мінкульті пояснили причину – ЗМІ