Нові мешканці в місті. В Україні почали зростати популяції хижих тварин. Зокрема, лисиць тепер можна зустріти і на вулицях Одеси. Однією з причин збільшення кількості хижаків фахівці називають дію заборони полювання через війну. Зоозахисники закликають містян не провокувати тварин та не намагатися приручити. Про те, як діяти та куди звертатися, якщо ви побачили на вулицях хижака, докладніше – в матеріалі журналістки "5 каналу" Аліни Оганезової.
В Україні зростають популяції хижих тварин. Зокрема лисиць дедалі частіше можна зустріти не тільки у сільській місцевості, а й у великих містах. Побільшало таких випадків в Одесі. Фахівці кажуть, що однією з причин такої поведінки тварин є заборона полювання через воєнний стан та збільшення кількості хижаків.
"Лисиці йдуть до нас не тому, що їм там голодно, а тому, що цей звір намагається розширювати свій ареал, де тільки можливо. Йому стало можливо йти в місто, він йде в місто", – зазначив директор Одеського зоопарку, зоолог Ігор Біляков.
Водночас у Держпродспоживслужбі закликають людей бути обачними та не випробовувати долю, наближаючись до хижаків із цікавості. Кажуть, можливі випадки сказу.
"Держпродспоживслужба постійно проводить моніторинг епізоотичної ситуації у нас по області. І можна сказати, що кожна добута… кожна п'ята лисиця, яка у нас поступає на дослідження, це хвора на сказ. Також у нас є питання по дикій фауні стосовно шакалів. Це актуально на південних регіонах Одеської області", – пояснює начальник відділу організації протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області Руслан Олійник.
Щороку проводяться заходи з профілактики та вакцинації диких тварин проти сказу. Війна внесла свої корективи у планові заходи, але ці роботи не припиняються. Результати помітні – запевняють фахівці.
"Було задіяно більше 1 тисячі людей, і була вакцина розкидана на території понад 9 тисяч км2, і було вакцину розкладено по кількості майже 230 тисяч доз. Після даної роботи ми провели аналіз і дійсно можна сказати, що дана робота дала ефект і на сьогоднішній день у нас випадків сказок серед лисиць майже не зустрічаються", – каже начальник відділу організації протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області Руслан Олійник.
Зоозахисники діляться: систематично отримують повідомлення про лисиць у місті. Вони наголошують: головне – не підгодовувати тварину.
"Тварина не розуміє, що одні годують, а наступні можуть взяти і вбити. Тому краще просто тварину залишити в спокій, переконатися, що вона нетравмована, чисто візуальна, і намагатися уникнути контакта з твариною", – наголошує зоозахисниця, голова ГО "Закон природи" Яна Титаренко.
Щоб зменшити ризики захворювання на сказ, фахівці закликають насамперед вакцинувати своїх домашніх улюбленців.
"Вакцинуйте своїх домашніх тварин, котів, собак і не випускаєте їх на самовигул. Якщо людина випускає на самовигул, то є ризик не тільки від лиси, то є ризик, що кішка може впіймати мишку, собака теж може впіймати мишку-криску і так само принесеться цей сказ", – зазначає волонтерка ГО Animal SOS Марія Сабурова.
Ветеринари кажуть, здебільшого лисиці, які з'являються в межах міста не становлять загрози, якщо людина не намагається їх спровокувати.
"У природній поведінці лисиця ніколи не підійде до людини, вона буде її остерігатися. Тобто якщо бачите лисицю, яка зайшла у населений пункт, чи в місто, чи по вулиці, то на мою думку, в ніякому разі не підходьте, а повідомте про це відповідні органи", – пояснює начальник відділу організації протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області Руслан Олійник.
Також зоологи застерігають від спроб піймати та приручити лисицю.
"Це зовсім не кішка і це зовсім не собака. Вона руйнує вашу будівлю, руйнує вашу квартиру, їсть ваші речі, і вона не може жити в квартирі", – пояснює лікарка-ветеринарка Христина Ростоцька.
Нині в Одеському зоопарку вже живуть чотири лисиці. Зоопарк планує розширити та поліпшити їхній вольєр. Але поки що це не на часі.
Зоологи кажуть, у разі виникнення будь-яких питань щодо хижаків у місті слід звернутися до спеціальних служб.
Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"
Читайте також: Псевдопорятунок диких тварин: у зоопарку Черкас пояснили, коли лісові звірі дійсно потребують допомоги.
Дивіться також:
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.