Повернення назв радянської доби одеським вулицям: міський голова Геннадій Труханов ініціював перейменування проспекту Героїв Небесної Сотні на Маршала Жукова, а вулицю Інглезí – на 25-ї Чапаївської дивізії. Попереду – громадські слухання. Кореспондентка "5 каналу" дізнавалася думку місцевих мешканців із цього приводу і побачила, що таблички з назвою вулиці Героїв Небесної Сотні вже замальовані.
Лише номери на будинках і жодних табличок – ось так нині виглядає частина проспекту Небесної Сотні.
Перейменували вулиці ще 2016-го – на підставі закону про декомунізацію. Вулиця 25-ї Чапаївської дивізії стала Інглезі – на честь грецького моряка та мецената революції, а проспект Маршала Жукова отримав назву Героїв Небесної Сотні. Втім, нині тут більшість табличок із новою назвою обірвані або зіпсовані.
Однак старі таблички – проспект Маршала Жукова – на деяких будинках висять і досі.
Місцеві мешканці кажуть, що нічого не змінилося, а в платіжках і далі пишуть вулицю Маршала Жукова.
Питання про повернення радянських назв вулицям – на останній сесії ініціював міський голова Геннадій Труханов.
"Будемо проводити суспільні слухання по вулицям маршала Жукова і славнозвісного нашого воїнського підрозділу 25-ї Чапаївської дивізії і будемо роботи це все в передбачених процедурах", – казав Труханов.
Історико-топонімічна комісія міського голову підтримала. Своє рішення – повернути радянські назви вулицям та проспекту – пояснили численними зверненнями громадян. Стверджують: ані Жуков, ані 25-та Чапаєвська дивізія під дію закону про декомунізацію не підпадають.
"У всіх цих документах про декомунізацію йдеться, що всі, хто воював проти фашизму, той не підлягає жодній дискримінації. У нас є вулиці, які можуть бути Інглезі, гідні, але він не вніс такий внесок в історію Одеси, як 25-та Чапаєвська дивізія, який внесок зробив Жуков", – розповідає членкиня історико-топонімічної комісії Одеської міськради Інна Арутюнова.
Повернення старих назв вулицям – неможливе. Це суперечить закону про засудження тоталітарних та нацистських режимів. Так пояснили в Інституті національної пам'яті міському голові, коли той улітку звертався за роз'ясненням. Та нагадали – маршал Жуков свідомо відправляв своїх солдат на загибель. Неодноразово входив до керівних органів комуністичної партії Радянського Союзу.
"Не підпадає під дію закону про декомунізацію винятково для пам'ятників і пам'ятних якихось дощок. Тут цього нема, тут йдеться про вулицю", – каже начальник південного міжрегіонального відділу Інституту національної пам'яті Сергій Гуцалюк.
Новину про можливе повернення радянських назв – значна частина містян сприйняла радісно.
Тих, хто проти повернення до радянських назв – менше. Однак вони готові свою позицію аргументувати.
З вимогою скасувати рішення комісії до суду вже звернулися представники партії "Європейська солідарність".
"Це не остаточне рішення, для того, щоб перейменувати вулицю в Одесі, необхідне рішення цієї комісії, потім громадські слухання, потім рішення сесії", – заявив голова одеського осередку партії "Європейська солідарність" і кандидат у міські голови Одеси Петро Обухов.
Провести громадські слухання в мерії хочуть 4 грудня, однак остаточно вирішити долю назви вулиць може сесія вже нової міськради. Вона запланована на середину грудня.
Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"