На Одещині мовний скандал. В кав'ярні-музеї з імперськими елементами відмовилися обслуговувати українською мовою. Принаймні, так стверджує відвідувачка закладу. Відео розмови дівчина виклала в соцмережі та викликала поліцію.
Громадська активістка разом із подругою зайшли до закладу, аби перевірити дотримання мовного закону.
"Там повністю всі вивіски російською написані. Беру в руки меню, там все також російською, я запитую чи маєте ви меню української мовою, вони такі "ні, не маємо", спілкуються зі мною російською, звичайно. Я прошу перейти його на українську, і він говорить, що він цього робити не буде, це був офіціант", – каже громадська активістка з захисту та опанування мови Людмила Гуленок.
Спілкування продовжили із власником закладу, утім, за словами Людмили, їх попросили піти.
"Вони говорять, що в Одесі завжди спілкувалися російською, спілкуються лише російською і є окрема нація "одесити", і я пояснюю, що такої нації не знаю. Це величезне замкнуте коло, хтось його має розірвати", – додала Людмила Гуленок.
Відвідувачки написали заяву до поліції, проте в кав'ярні розповідають власну версію інциденту.
"Пред'явила претензію, чому меню надруковано російською, я сказав, що ми не встигли надрукувати українською, якщо є питання ми можемо перекласти – це не проблема. Ніхто не відмовляв обслуговувати українською. Я народився і спілкувався російською, але я не маю якихось підстав відмовляти чи труднощів спілкуватися українською", – повідомив бариста-офіціант Максим Яманаді.
Після скандалу меню у кав'ярні переклали. Утім більшість вивісок та табличок у кафе лишилося російською. Власник закладу, який фігурує на аматорському відео, переконує, що відмовився обслуговувати клієнток адже не офіціант. Й додає, що про мовний закон чув, утім не брав до уваги.
"Не знав, наскільки це важливо для закладу, щоб суворо українська мова. Одеса багатонаціональне місто і наші бійці, які воюють на передовій, вони спілкуються і російською, і українською, чого ж ми будемо нагнітати цю ситуацію", – зауважив власник кав'ярні-музею Сергій.
Кав'ярню відкрили півтора року тому. Заклад стилізували під музей з імперськими елементами.
"У нас там висіли картини з Катериною, це таке для розпізнавання, щоб я міг людям розповісти, що засновниця Одеси – Катерина, ну не подобається Катерина, добре, зняли, змінили, її більше немає. Але на словах можна сказати, що Одесу заснувала Катерина. Що там перекладати? Еспресо-еспресо, лате з двома "т" чи з однією, він від цього смак не змінить", – додав Сергій.
Під час зйомки до закладу завітала поліція та уповноважена з захисту державної мови. Провели профілактичну бесіду та склали адміністративний протокол. Закон про забезпечення функціонування української мови як державної Верховна Рада ухвалила 4 роки тому. А від початку 2022 зобов'язали заговорити українською сферу обслуговування. У разі порушення – штраф до 5100 гривень. Обслуговування іноземною мовою, зокрема і російською, може відбуватися виключно за бажанням клієнта та згодою персоналу.
"До вас відразу ж повинні за замовчуванням, а не персональним проханням клієнта, звернутися єдиною державною мовою. Інформація про послуги, обслуговування, інформація про товар також повинна надаватися державною мовою: меню, фіскальні чеки, гарантійні талони. Бізнес мав 4 роки для того, щоб привести свою діяльність у відповідність", – підсумувала представниця уповноваженого з захисту державної мови на півдні України Ярослава Вітко-Присяжнюк.
Протягом 15 днів протокол щодо порушень кав'ярні має розглянути уповноважений з захисту державної мови та визначити штраф.
Ольга Дунська, Одеса "5 канал"
Читайте також: Мільйони на російськомовний контент і подругу Зеленського: на що витрачають бюджет канали "Дом" та "Freeдом"
Дивіться відео за темою: Мові агресора не місце в Києво-Могилянській академії: що це означає та як реагують
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.