Ці буйволи – перші пожильці харківського екопарку. Троє дорослих та двоє телят, які з'явилися на світ нещодавно.
Буйволів знайшли в лісі поряд з екопарком. Але повернути їх до вольєрів виявилося не так легко. Ця операція тривала два місяці.
"Почали ми їх підгодовувати і направляти в сторону парку, ми залишали їжу доріжками розсипали, дерть комбікорм, розсипали сіно, але літо, зелені багато, вони і їли, але не охоче йшли. Тільки почалась осінь, листя падає, трава вже не така соковита, не така поживна, вони вже більш охоче пішли на приманки", – розповідає директор харківського екопарку Віталій Ільченко.
Те, що буйволи вижили під вогнем окупантів та ще й народили телят, в екопарку називають дивом. Навесні їх мали евакуювати, але не встигли.
"Я ремонтував машину і в цей момент чую свист. Нас просто накрили "Градами". Двох людей поранило та хлопцю відірвало ногу. Ми поїхали, ми виїжджали, дивимося – весь парк горить", – пригадує робітник екопарку Олександр.
Від початку війни екопарк перебував на лінії вогню. Фосфорні бомби, гради, касетні, артснаряди. Залишків смертельних подарунків від російських визволителів тут більше ніж вдосталь.
Через ворожі обстріли в екопарку не лишилося жодного вцілілого вольєра. Під вогнем окупантів загинули 5 робітників екопарку і 15-річний волонтер. Вони доглядали за тваринами – підгодовували та евакуйовували. Також загинули більш як три сотні тварин.
"Ми втратили дві самиці орангутанга, втратили шимпанзе, втратили самицю пуми, це такі великі тварини, ми вже не говоримо про кількість дрібних птахів. У зимову будівлю людиноподібних мавп прилетів снаряд, зруйновано було дах. І вони загинули від осколків. Якщо ми говоримо про дрібних мавп, то деякі з них загинули від розриву серця", – пояснює директор харківського екопарку Віталій Ільченко.
До війни в екопарку утримували 5 тисяч тварин. Тут відповідали за збереження та відновлення популяцій рідкісних тварин. Нині більшість врятованих перебувають у зоопарках по всій Україні. А тут нещодавно з'явилися й олені.
Після втечі росіян із Харківщини в екопарку почали все впорядковувати. Але поки лише третина території безпечна. На іншій працівники знаходять розтяжки, нерозірвані снаряди і міни.
До війни харківський екопарк був популярним безплатним місцем відпочинку. Сюди приїжджали відвідувачі не лише з різних регіонів країни, а й сусідньої країни-агресорки.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харківська область, "5 канал"
Читайте також: Жив у невеликій клітці, без їжі, під обстрілами: ведмедя із Бахмуту евакуювали на Львівщину – сюжет
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Маленькі побратими українських воїнів": як урятовані тваринки допомагають ДПСУ захищати Україну