Півтори сотні кіз біжать до Сергія, щойно почують його голос. Сергій Свириденко – колишній АТО-вець, після виходу в запас 2016-го почав вирощувати кіз. Усіх цих тварин він евакуював з Іванопілля, що на Донеччині. Територія не окупована, але через інтенсивні бойові дії можливості вирощувати поголів'я, каже, там більше не було.
"Бізнес не любить військових дій. Це, я думаю, всім зрозуміло. Люди повиїжджали, основна, так би мовити, клієнтська база виїхала. По Україні я їздив, що я бачив інше – все зруйновано, а в Івана нормальні тут умови і полюс тут є близько приміщення, яке ми орендували до виробництва. Так все зійшлося, тому ми приїхали і працюємо", – пояснює Сергій.
Разом із фермером переїхали до волинського села Дідичі й двоє доярок. Пастухів та робітників найняли серед місцевих. Жінка за місяць роботи вже вивчила, як звати майже усіх кізок.
"Роза, Берізка, Гайка, Мімоза, Тіна – кличу їх по іменах, вони приходять і виганяю в сарай. Тут хороше місце. Сюди приводимо, вони пасуться. Тут є кущі, травичку якусь, листочки збирають", – розповідає працівниця ферми Тетяна Романишин.
Зараз поголів'я обживається у волинського фермера Івана Будя. Чоловік рік тому придбав приміщення колишнього колгоспу, де вирощує свиней. Коли дізнався про Сергія – вирішив допомогти й запросив до себе.
"І адаптовуємо приміщення під них, і адаптовуємо їх під клімат наш. Це складно, безумовно. Для мене воно не нове, але він досвід має, то більшість він ідеї свої… Він в одну сторону приїхав, він практично вже буде тут", – зауважує власник ферми.
Сергій тримає кіз різних порід. Має цапа англо-нубійця – цю породу фермер хоче зробити основною у стаді. З козячого молока фермер виготовляє крафтові сири та бринзу. Уже встановив необхідне обладнання для відновлення виробництва. В одному з приміщень дозріває готовий продукт.
"Це сир, який привезений із Донеччини, він ще на визріванні, це ще з липня-місяця. Там є готовий, півтора річний", – каже власник стада кіз.
За місяць, відколи чоловік евакуював кіз на Волинь, фермери не встигли запастися достатньою кількістю кормів. Нині просять небайдужих допомогти купити сіна, аби тварини взимку не померли з голоду.
"Не вистачає. Треба зиму нам пережити. Я зараз відмовляю навіть в бурячках. Головне – дерть і сіно", – зазначає Сергій.
Одне з приміщень ферми готують, щоб заселити стадо. Зараз там підростають козенята. Якщо поголів'я збільшуватиметься – планують наростити виробництво сирів і бринзи.
Олег Ткачук, Волинська область, "5 канал"
Читайте також: Можна приходити погратися, а можна й додому забрати: як у Києві на ВДНГ працює притулок для тварин
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.