Центр паліативної допомоги
Центр паліативної допомоги 5 канал

"Це відділення – порятунок": в яких умовах доживають вік смертельно хворі в Черкасах – сюжет

Читайте по-русски
Центр паліативної допомоги відкрили в Черкасах три роки тому у будівлі колишнього санаторію

Смертельно хворі люди доживають свій вік у палатах без санвузлів. Черкаський центр паліативної допомоги відкрили три роки тому. Тоді там зробили мінімальний ремонт, палати пристосували для пацієнтів, але повноцінних умов немає і досі. Щоб їх створити, медзакладу потрібно 20 мільйонів гривень. Чи є надія, що міська влада знайде ці гроші – дізнавалася Яна Лимаренко. 

Центр паліативної допомоги відкрили в Черкасах три роки тому у будівлі колишнього санаторію. Тут зробили частковий ремонт, але всіх необхідних умов для пацієнтів тут досі немає.

Це хоспіс для невиліковних онкохворих, тут вони доживають останні дні, а медики можуть лише полегшити їхній стан – знеболити. 60-річна Надія Монько потрапила у центр із неоперабельною пухлиною головного мозку. Рідних, які б могли доглядати, вона не має.

"Це безвихідь була. Це відділення – це просто порятунок для таких людей як я", – пояснює пацієнтка.

У палатах – полущені стіни та відсутні санвузли. Але пацієнти, не маючи вибору, погоджуються доживати тут.

"Не завжди родичі можуть створити нормальні умови, він вже не може сказати, що я хочу, щоб було чисто, світло. Ну, і в останні минути потрібно створити йому такі умови", – переконує родичка пацієнтки Ольга.

У палатах по 4 пацієнти. Медсестра Вікторія Матвієнко каже: стільки хворих разом – неприпустимо.

"Якщо лежить молода людина, лежить людина у віці і на їхніх очах помирає людина і розпади є, і неприємний запах – і вони всі в цьому замкнутому просторі", розповідає медсестра центру.

Попри тисняву, у центрі намагаються нікому не відмовляти. Оскільки місця мало – палатами стають всі більш-менш придатні приміщення.

"Зараз люди перебувають фактично у 5 палатах – це пристосовані палати, і шосту палату пристосували, ми планували робити зимовий сад – поки немає ремонту, реконструкції – ми і його пристосували під палату", каже завідувач центру паліативної допомоги Максим Босенко.

Він показує, якими мають бути палати європейського зразка. У планах створити близько півтора десятка таких для майже 30 пацієнтів. Там вони могли б перебувати у комфорті з рідними та навіть домашніми улюбленцями. Натепер таких кімнат зробили лише чотири.

"Все, що тільки можливо, тут враховано, тут навіть є на зарядці індивідуальний планшет, смарт тв, і оце те, що має бути в усіх палатах – це індивідуальний санвузол", зауважує завідувач.

Кошти на відновлення приміщень дали благодійники та онкодиспансер, якому підпорядкований центр. Та цих грошей не вистачило, адже ремонту потребує уся будівля.

"Той шиферний дах, який нам дістався в спадщину – він весь як небо в зорях, якщо йде дощ – він так тихенько туди іде і на стелю другого поверху, де вже є палати. Перше питання – два мільйони – це дах, а 20 млн це весь проєкт з прилеглою територією", зазначив головний лікар черкаського обласного онкодиспансеру Віктор Парамонов.

Центр паліативної допомоги має фінансуватися з обласного бюджету. Після його відкриття чиновники обіцяли знайти кошти на капітальний ремонт будівлі наступного року, відтоді минуло майже три. Тепер обіцяють знову.

"Розроблений проєкт для того, щоб передати на комісію з державного фонду регіонального розвитку для того, щоб ми мали співфінансування на цей проєкт, з обласного бюджету – це близько двох мільйонів", пояснив заступник начальника управління охорони здоров'я Черкаської ОДА Олег Найдан.

Якщо з фонду регіонального розвитку коштів не виділять – обласні керівники обіцяють знайти гроші хоча б на відновлення даху.

Яна Лимаренко, Вячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"

Попередній матеріал
Міністр Скалецька назвала дату прибуття українців із китайського Уханю
Наступний матеріал
"Нас ніхто не захищатиме, крім нас": як 250 резервістів та офіцерів запасу тренувалися вести бій
Loading...

"Ми віримо, що людина обов'язково має вижити": історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова – сюжет

Перший українець заразився китайським коронавірусом

Убивство Шеремета: адвокати опублікували важливі документи для виправдання Антоненка

"Не мутація і не хвороба" – хто такі люди-інтерсекс

Смерть від "токсичного шоку": на Дніпропетровщині пацієнти отруїлися наркозом, є загибла

Змінили білий халат на однострій: як працюють лікарі на передовій – сюжет