Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова
Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова 5 канал

"Ми віримо, що людина обов'язково має вижити": історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова – сюжет

Читайте по-русски
Понад 90% важкопоранених медики цієї лікарні витягли з того світу

Коронавірус, грип чи будь-яка інша інфекція. Або зламаний палець. Куди ми біжимо? Перше і очевидне – до лікаря.

У нескінченному інформаційному потоці дуже часто непоміченими лишаються ті, хто без зайвого розголосу робить свою повсякденну роботу. Але ця робота настільки важлива, що від якості її виконання, своєчасності і навіть точності – залежить наше з вами життя.

Команда "Часу. Підсумків", коли готувала цей випуск, то думала, а з чого ж почати? І ми вирішили, що насамперед розкажемо вам про непростого медика. Його звати Сергій Риженко, він головний лікар Дніпропетровської лікарні імені Мечникова. Це людина, яка фактично збирає поранених на сході бійців докупи і витягує підступні ворожі кулі. Через його руки пройшли тисячі. Іноді він рятує долі в геть некомфортних умовах. Бо це… умови війни, яка триває в Україні вже 6-й рік. Наш Мирослав Солонар кілька тижнів домовлявся про зустріч із легендарним хірургом. І ми побачили, який він. 

До лінії фронту від Дніпра менше ніж 200 кілометрів. Там, на "нулі", існує такий вислів: якщо тебе везуть сюди до Мечникова, то ти обов'язково виживеш. Понад 90% тяжкопоранених медики цієї лікарні витягли з того світу. Сьогодні наша історія про тих, які ночували тут і вдень і вночі, щоб українські захисники жили далі.

"У 2014-му році я дуже добре пам'ятаю цей перший день. Це було 9 травня, коли в лікарню Мечникова, прямо з поля бою завезли десятки поранених, вони були в пилюці, і з таким запахом "гарі", без ніг, без рук, з розбитими головами, майже всі непритомні. І тоді ми побачили, що таке війна насправді, тому що до цього ми всі лікували тільки тих, хто попав у біду, захворів", – згадує лікар.

"Молодець, це найбільш героїчний захисник Маріуполя. Ми пишаємося тобою, молодець. Спасибі вам!" – каже Сергій Риженко. 

А боєць згадує: "Ми йшли, прочісували посадку за посадкою, побачили міну, називається "монка", на управлінні. Я дав команду зупиниться. І це було останнє, що я пам'ятаю". 

Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова
Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова5 канал

Він зі своїми працівниками стоїть на варті людського життя. Коли шанси вижити мінімальні – везуть до лікаря Риженка.

Він каже: "Дуже важка робота, ми перевантажені. На сьогодні на 1200 ліжках у нас майже 1300 пацієнтів. Деякі наші завідуючі віддали свої кабінети для того, щоб можна було розмістити людей. Дуже багато пацієнтів з Донбасу".

Дві з половиною тисячі медиків тут виконують найскладніші операції в країні. Головний лікар закладу дає пацієнтам надію.

Сергій Риженко не лише повертає людей до життя. Часом стає свідком народження сім'ї. Торік у лікарні Мечникова "дивом" врятували десантника Олександра Беспалова, в якого була прострелена голова. Одужавши, хлопець прямісінько в лікарні одружився.

Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова
Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова5 канал

"Його поставили на ноги, дістали кулю, видалили 30% мозку. Він вижив, він почав розмовляти і в цей час ще й зміг одружитися".

І це був один із найприємніших епізодів на роботі, пригадує медик. За дев'ять років на посаді головного лікаря, Сергій Риженко зі своєю командою мав тисячі екстрених випадків – без часу на роздуми.

"Досі сняться всі ті поранені хлопці, які пройшли через нас. Вони всі майже інваліди, і я дуже хочу, щоб війна поскоріше закінчилась і ми займались нашими цивільними громадянами", – каже головний лікар.

Понад 3 тисячі українських солдатів пройшли через реанімацію Мечникова за роки неоголошеної війни.

"Це всі ікони, які мені подарували, мами, жінки наших героїв. Тут немає ні одної купленої, це всі, коли люди виживали, і як символи вони вишивали і дарували в лікарню Мечникова", – куточок життя, так лікар називає цю частину свого кабінету. Десятки ікон символізують те диво, яке не раз відбувалося в лікарні. Друге життя отримували пацієнти з усієї України.

"У нас дуже багато лікарів по п'ять років не були у відпустках. Не психологічно важко. І вони самі, бо щось може статися, а мене не буде, кудись я поїду, знаєте. Психологічно це всіх згуртовує дуже, і я дуже радий, що потрапив працювати саме сюди", – каже Сергій Риженко.

А Юрій Скребець, заступник головного лікаря Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І. І. Мечникова, каже: "Лікарня Мечникова виявилася таким форпостом на шляху евакуації поранених і шляху ворога. Це був крайній такий рубіж, на якому ще можливо було врятувати життя".

Бачити війну не тільки в реанімаціях доводилось Сергію Риженку. Зі своїм колегою вирушали на передову, щоб евакуйовувати звідти поранених бійців. Це в Добропіллі на Донеччині, а тут уже неподалік ДАП.

"Кожна людина має право на життя, і коли вона попадає у важку ситуацію, коли немає нормальної апаратури, де немає ліків, вона незахищена, може померти. І тут не треба довго думати, в тебе є вільний час чи немає. Треба сідати в машину, їхати і забирати", – каже Риженко.

Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова
Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова5 канал

Тут і зараз – життєве кредо хірурга. Чи то в білому халаті, чи у футболці Сергій Риженко дотримується цієї позиції. І ще має щонайменше дві поради людям. Перша – лікар говорить: "Я стараюсь мінімум 10 хвилин кожен день на ньому пробігати, рекомендую всім, хто займається важкою працею, розумовою насамперед, обов'язково займатися трошки спортом, це дає змогу потім і краще спати, і краще себе почуватися".

І зрештою – є ще й друга порада...

"Ви знаєте, коли людина бере лопату в руки, вона одразу стає сама собою. Ви це сьогодні відчуваєте? Я завжди хочу, щоб всі відчували – і наші керівники, і лікарі, – що ми справжні українці", – каже пан Сергій.

Війна триває, до Мечникова і нині доправляють бійців із фронту, хворіють цивільні. Роботи в головного лікаря Дніпропетовської лікарні завжди вдосталь. Але каже: з таким колективом – кожен може неможливе.

"А оце найкраща медсестра, яка виходила дуже багато бійців. Вона вже й не пам'ятають всіх, мабуть. Понад тисячу таких відважних сестер працює в лікарні Мечникова", – каже Сергій Риженко.

Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова
Історія головного лікаря легендарної лікарні ім. Мечникова5 канал

Мирослав Солонар, Ігор Костюк, "Час.Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Мафіозний шантаж": політексперт розповів, до яких дій може вдатися РФ задля відновлення подачі води у Крим
Наступний матеріал
Коронавірус: що кажуть родичі українців, які застрягли в китайському Ухані
Loading...