Екобус
Екобус 5 канал

Тонни батарейок і тисячі лампочок: у Харкові екобус збирає небезпечні відходи

Читайте по-русски
Увесь цей небезпечний вантаж, надійно запакований, зберігається на території сміттєвого полігону під Харковом

Екобус, який збирає небезпечні відходи, Юлія Дараган помітила, коли гуляла з малим.

"Я вже збираю їх у пакети – усі батарейки, тим більше різні іграшки, цього багато дуже. Тому і шукаю пункт, куди це все утилізувати, і лампочки", – розповідає жителька Харкова Юлія Дараган.

Ідея екопроєкту у волонтерів виникла саме через потребу людей. Вирішили створити комплексний і зручний збір небезпечного непотребу. Проєкт виграв конкурс міських ініціатив і отримав майже півтора мільйона коштів із бюджету Харкова.

"Шукали шляхи, яким чином можна буде започаткувати в місті збір небезпечних відходів від населення. Тому що законодавством передбачено лише юридичним особам можливість передавати такі відходи на утилізацію. Від фізичних осіб ліцензіати не приймають їх", – співавторка екопроєкту "Нам не до лампочки" Ксенія Тумановська.

Уже з квітня цього року в районах міста почали з'являтися контейнери. Поки їх 4. А з червня містом почав курсувати екобус. Він їздить щодня за розкладом.

За два місяці роботи проєкту у харків'ян назбирали понад тонну батарейок, майже 3 тисячі люмінесцентних та ртутовмісних лампочок та приблизно 4 сотні термометрів.

Увесь цей небезпечний вантаж, надійно запакований, зберігається на території сміттєвого полігону під Харковом. В Україні батарейки не переробляють, їх відправлятимуть за кордон. Термометри утилізуватимуть вітчизняні підприємства, які виграють тендер. А от лампи знезаражуватимуть прямо тут на полігоні.

"Сама по собі одна лампочка. Вона не являє особливої небезпеки для людей, навіть якщо її розбити, вміст ртуті там мізерний, але якщо їх дуже багато, їх тисячі, то природно, що в місці накопичення при розбиванні можливе отримання тієї концентрації ртуті, пари ртуті, які нестимуть шкоду і людям, і ґрунту та довкіллю", – пояснює директор КП "Муніципальна компанія поводження з відходами" .

Робитимуть це за допомогою спеціального демеркуризатора. Він видаляє небезпечні складники ртуті з лампочок.

"У цей отвір закладаються люмінесцентні лампи, і завантажуються металеві шари. Потім сюди засипається сірка і при обертанні металеві шари розбивають всередині лампочки і сірка, вступаючи в реакцію з ртуттю, демеркуризуєтся", – демонструє Юрій Суярко.

За один цикл знешкодити можна сотню лампочок. Утім підприємство запрацює, коли отримає ліцензію на роботу з небезпечними відходами. Та держоргани дозвіл затримують.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"

Читайте також: За крок до екологічної катастрофи: чому у Дніпрі позеленіла вода та як врятувати головну водну артерію 

Попередній матеріал
Рівненські ліси відновлюються після нашестя "чорних" шукачів бурштину – яка ситуація зараз
Наступний матеріал
Захопив судно, яке мав охороняти: в Україні вперше в історії затримали "офіційного пірата"
Loading...