За крок до екологічної катастрофи: чому у Дніпрі позеленіла вода та як врятувати головну водну артерію

Вода у річці Дніпро 5 канал / Час. Підсумки тижня
У поверхневих водах Дніпра знайшли аж 161 забруднювач

Реве та стогне зелений Дніпро. Він починає "цвісти" щорік раніше. Уже у червні. Це розмножуються синьо-зелені водорості, які забруднюють річку. Ще кілька років тому це починалося в серпні, але цього року, навіть попри тривалі дощі, вода вже зелена.

Взагалі науковці кажуть, що головна артерія країни дедалі слабшає, й експертне середовище з повною серйозністю говорить про те, що стан Дніпра настільки критичний, що річка помирає.

Виявляється, у поверхневих водах Дніпра знайшли аж 161 забруднювач. Крім того, у дніпровській воді значно перевищено вміст сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів та речовин, які використовуються у парфумерії, – синтетичного мускусу, важких металів – цинку та міді, а також ртуті.

Прикро це визнавати, але Дніпро – на межі екологічної катастрофи, а загальнодержавна цільова програма оздоровлення басейну річки – фактично не виконувалася. То чому Дніпро настільки занедбаний? Кореспондент "5 каналу" Яна Лимаренко з'ясовувала для "Підсумків тижня".

На черкаському пляжі – таблички про те, що купатися заборонено. Крім зеленої каламуті, тут ще й кишкова паличка. Але відвідувачі не зважають. Анастасія з Вітою на цей пляж приходять із дітьми. Альтернативи не мають, бо уже весь Дніпро зазеленів.

Заборона купатися на пляжах Черкащини
Заборона купатися на пляжах Черкащини5 канал / Час. Підсумки тижня

Це лише те, що ми бачимо на поверхні, а під водою – все значно гірше.

Це відео зняв гідроархеолог із Запоріжжя. Занурювався з колегами по артефакти, але все гарно розгледіти на глибині неможливо. Дно погано проглядається через зелене марево, в якому вже поселилися нетипові для Дніпра медузи та риба-голка.

На дні річки Дніпро
На дні річки Дніпро5 канал / Час. Підсумки тижня

В'ячеслав Зайцев, гідроархеолог, співробітник національного заповідника Хортиця, говорить: "Пірнали тільки з ліхтариками, бо на глибині вже 7-8 метрів там нічого не видко, тому ми переважно пірнаємо взимку, коли вода не цвіте".

Якщо раніше Дніпро цвів лише в серпні, то зараз вода зелена вже в червні. Причин позеленіння – багато, і майже всі вони пов'язані із впливом людини. Перша – забруднені і зарослі притоки Дніпра.

Бруд у Дніпро несуть ось такі маленькі річки. Це Золотоношка. Джерельної води в ній мало – головно золотоніські очисні води та стоки з добривами і хімією з полів. Через кількасот метрів усе це стане частиною річки. Яка, до речі, і складається з ось таких приток.

Далі сюди додаються несанкціоновані зливи, стічні води з вулиць та очисних споруд міст і підприємств.

Забруднені води Дніпра
Забруднені води Дніпра5 канал / Час. Підсумки тижня

Олександр Позняков, начальник управління екологічного нагляду у Черкаській області, говорить: "Будівництво всіх очисних споруд воно відбувалось в союзі у 70-х роках, коли вони будувались, тоді не враховувались ті речовини, що зараз туди попадають, тому ці очисні споруди не повною мірою справляються. Екологи у воді знайшли 161 забруднювач: гербіциди, метали, фармацевтичні препарати та отрутохімікати. Стан Дніпра оцінили як катастрофічний".

Забруднювачі Дніпра
Забруднювачі Дніпра5 канал / Час. Підсумки тижня

Марія Шпанчик, начальник відділу моніторингу поверхневих вод та меліорованих земель Державного агентства водних ресурсів, пояснює: "Продукти розпаду також мають потрапляти до організму людини – як наслідок, ми маємо, що людина може мати низку захворювань, зниження імунітету, низку автоімунних захворювань і може проявлятися мінімальна токсична дія".

А в 60-х роках течію призупинили водосховищами, і річка тепер застоюється разом з усіма нечистотами. У такій каламуті відпочивальники і пірнають. Щонайменше вийдуть із води у смердючих водоростях, але можуть бути й гірші наслідки. Активізує хворобливі процеси спека. Тому щороку у воді знаходять кишкові палички, сальмонельози тощо.

Відпочивальники купаються у Дніпрі
Відпочивальники купаються у Дніпрі5 канал / Час. Підсумки тижня

Гідроархеолог В'ячеслав Зайцев каже: "Ця проблема не виникла вчора чи позавчора, а зі спорудженням гребель на Дніпрі. Дніпро перетворюється на певне болото. Такий сумнівний коктейль ми зараз називаємо головною артерією країни. Він став раєм для синьо-зелених водоростей. Вони розмножуються, цвітуть і забарвлюють річку у зелений. А після того опускаються на дно, гниють і забирають кисень з води".

Через це частішає мор риби, каже рибалка Сергій. Гарна риба вже давно не ловиться, закидає з внуком задля розваги.

Порятувати Дніпро ще можна, якщо не гаяти часу, кажуть екологи. Найбільше шкоди приносять фосфати – це елемент побутової хімії, яка є в кожного вдома. Україна ухвалила закон, що з наступного року забороняє підприємцям виробляти такі засоби. А поки що кожен має починати із себе, каже черкасець Станіслав. Його родина користується лише засобами без фосфатів. Купити їх можна в будь-якому магазині.

Черкасець Станіслав Кухарчук каже: "Це не настільки дорого як уявляється, річ у тім, що мийні засоби, якими ми користуємося на кухні, – різниця у 5, максимум 10 гривень, але річ у тому, що їх вистачає надовше, так само і з безфосфатними пральними порошками, їх вистачає значно на довше, ніж фосфатних

Як порятувати рибу, ми поцікавились у рибоохорони. До причалу служби хвилі саме прибили всі види "зеленки". Кажуть: тут житиме тільки рослиноїдна риба, адже вона харчується цими водоростями. Останні 4 роки Дніпро постійно зариблюють товстолобом. Якщо його буде багато, водорості відступлять і у воді знову побільшає кисню".

Станіслав Кухарчук
Станіслав Кухарчук5 канал / Час. Підсумки тижня

Іхтіолог черкаського рибоохоронного патруля Олександр Жижеря каже: "Вселили 318 тонн і за 4 роки це 3 мільйони – це майже найбільше по всій Україні, але цієї кількості не достатньо для того, щоб боротися повною мірою з цією проблемою, відповідно до обґрунтування Інституту рибного господарства, необхідна кількість щорічного вселення становить 8,5 млн дворічки товстолоба щороку".

Дещо складніша ситуація з водосховищами, спустити їх не так просто, як видається на перший погляд. І ще важче з грошима. Головна артерія хвора, але кошти на очищення виділяються мінімально. Уряд зараз працює над екологічними програмами.

Річка Дніпро
Річка Дніпро5 канал / Час. Підсумки тижня

Марія Шпанчик говорить: "Наприклад, інтегрований дозвіл, з метою запобігання інтегрованого забруднення, очисні споруди, певні заходи для модернізації також виконуються, є ініціативи щодо збільшення штрафних та рентних платежів до екологічного податку".

Свій внесок мають зробити й аграрії – не використовувати шкідливі добрива. А керівництво міст має подбати про оновлення очисних споруд. Тобто, щоб Дніпро відновився, ми повинні починати з себе. Наприклад, одразу після перегляду нашого тижневика.

Яна Лимаренко, Денис Розенков, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Полонений "міністр ДНР" лив сльози і просив пробачення": полк "Азов" проти "русского міра" – спогади українського добровольця
Наступний матеріал
Старша за єгипетські піраміди: як "чорні археологи" пограбували "український Стоунхендж" – розслідування
Loading...