Старша за єгипетські піраміди: як "чорні археологи" пограбували "український Стоунхендж" – розслідування

"Чорні археологи" 5 канал / Час. Підсумки тижня
Інколи знайдені скарби оцінюють майже в мільйон доларів

Наприкінці червня Служба безпеки України викрила контрабандистів, які намагалися вивезти з України до ЄС майже 30 посилок із цінними артефактами. Деякі з них датовані І тисячоліттям до нашої ери, деякі часами Київської Русі. Контрабандисти викуповують цінності в колекціонерів, а потім збувають їх за кордон. Це і середньовічні прикраси, і холодна зброя, і срібні монети та стародавні ужиткові предмети.

Інколи такі скарби оцінюють майже в мільйон доларів. Далі ми будемо говорити про чорних археологів, які заробляють на нашій історії. Копачі розкопують кургани і за допомогою металошукачів шукають цінності, які потім продають за кордон. Інколи тисячолітні раритети розкопують навіть за допомогою великої техніки, а влада та поліція не може нічого вдіяти.

Мисливці за скарбами безсоромно руйнують їх по всій Україні і науковці вже називають це катастрофою. Боронити культурні цінності нині доводиться не лише від браконьєрів, а й інколи від бульдозерів забудовників. Мирослав Солонар цього тижня працював на Дніпропетровщині, де тривають розкопки одного з найбільших курганів в Україні, якому, уявіть-но, 5 тисяч років. Чому ця пам'ятка опинилася під загрозою і що нам відповіли у Міністерстві культури, дивіться далі у сюжеті "Підсумків тижня".

Такого українська археологія ще не зустрічала. Унікальна знахідка поблизу Дніпра ошелешила всю країну. Кам'яне диво складається з 64 брил, кожна з яких важить майже тонну. Увесь цей комплекс туристи жартома прозвали "українським Стоунхенджем". А все тому, що довгасті камені розташовані по колу, так само як найвидатніша пам'ятка Великої Британії".

Монументальна споруда, яку розкопали вчені в селі Новоолександрівка, старша навіть за єгипетські піраміди.

"Український Стоунхендж"
"Український Стоунхендж"5 канал / Час. Підсумки тижня

Дмитро Тесленко, керівник дніпровської експедиції "охоронної археологічної служби України", говорить: "Ця споруда датується другою половиною принаймні III тисячоліття до нашої ери. Тобто їй понад 5 тисяч років".

Старовинне кам'яне коло, або кромлех, як його ще називають науковці, має власні таємниці. Оскільки велетенський культовий комплекс розмежовує світ живих та мертвих. У центрі кам'яного кола археологи знайшли стародавнє поховання.

Археолог і науковець Ярослав Ярошенко розповідає: "Це основне поховання. Саме той герой, заради якого було збудовано якраз кромлех". 

А Дмитро Тесленко додає: "Це виявилася, людина, на перший погляд, молодого віку, і досить тендітної статури. Тобто він не вкладається у наше уявлення про старійшину, шамана. Це був чоловік судячи з усього".

Стародавнє поховання на Дніпропетровщині
Стародавнє поховання на Дніпропетровщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Ким же був покійник, для якого збудували цілий курган, нині з'ясовують антропологи. А от археологи кажуть: це була не єдина могила. Під спорудою розкопали понад 20 таких поховань, а з ними і рештки глиняного посуду та мумію, якій кілька тисяч років. Також науковці дізнались, що кромлех побудували давні скотарі, найімовірніше сучасники трипільців.

Ярослав Ярошенко розповідає: "Цей курган може розказати і розкрити ширше макроісторію нашого регіону і те, як жили тут люди на рубежі енеоліту та доби ранньої бронзи".

Попри такий історичний масштаб, знахідка на Дніпропетровщині розсипається на очах, а тому її треба вивчати негайно, каже директорка обласного центру з охорони історико-культурних цінностей. Останні два десятиліття курган руйнували земельними роботами, а місцеві жителі гасали тут на санчатах та квадроциклах. Однак, каже, це ще пів біди. На пам'ятки та артефакти здавна полюють злочинці.

Стародавній курган на Дніпропетровщині
Стародавній курган на Дніпропетровщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Лідія Голубчик, директорка Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей, каже: "Чорні археологи" працюють у нас в області, так як в інших областях. Що вони шукають? Золото, а що вони ще можуть шукати? До того ж шукають, вони ж не знають, що таке курган, що курган – це не склад, де то золото закопане, розумієте".

За останні два роки на Дніпропетровщині мисливці за скарбами пошкодили три пам'ятки національного значення: кургани в Софіївському, Нікопольському та Новомосковському районах.

На Дніпропетровщині "чорні археологи" пошкодили три пам'ятки нацзначення
На Дніпропетровщині "чорні археологи" пошкодили три пам'ятки нацзначення5 канал / Час. Підсумки тижня

Дмитро Тесленко говорить: "На цю ситуацію звертають увагу вже навіть не в Україні. А звертають увагу в сусідніх країнах, куди йде цей вал контрабанди. Включаючи митників кажуть: "А що у вас там відбувається взагалі в Україні, що йде такий величезний потік антикваріату".

Ситуацію зі знищенням археологічної спадщини називає катастрофою і доктор історичних наук Яків Гершкович. Каже: злочинці часто з підробленими документами, або ж взагалі без них, крадуть старожитності та артефакти, які коштують подекуди десятки тисяч гривень.

Голова спілки археологів України, доктор історичних наук Яків Гершкович говорить: "Я бачив бронзовий меч, раннього Залізного віку, який ну це аукціон, початкова ціна якого була 40 тисяч гривень".

Такого зухвальства цей активіст на Миколаївщині ще не бачив. Наприкінці минулого року поблизу села Скобелеве "чорні копачі" за допомогою важкої техніки почали нищити і грабувати курган скіфського царя, якому…. 2,5 тисячі років.

Курган на Миколаївщині "чорні археологи" копали технікою
Курган на Миколаївщині "чорні археологи" копали технікою5 канал / Час. Підсумки тижня

Активіст Ілля Зелінський каже: "Поліцію викликали. Але я вам скажу так, що ви всі розумієте, що без кришування поліцією місцевою, районною чи не знаю, якою, це дійство не проходило б і одного дня".

Правоохоронці тоді заявили, що справу розслідують, а сам курган уже охороняють. Проте, чи притягнули когось до відповідальності, досі невідомо.

На папері покарати археологічних браконьєрів в Україні можна. Адже за нищення пам'яток історії та культури правоохоронці можуть як оштрафувати такого "копача" на 1700 гривень, так і заґратувати до 5 років. Утім вірогідність спіймати їх – мізерна.

Покарання, передбачені для "чорних археологів"
Покарання, передбачені для "чорних археологів"5 канал / Час. Підсумки тижня

У спілці археологів України навіть попросили президента втрутитися та провести системні зміни з охорони та порятунку таких місць. Та глава держави поки що прохання не почув.

Яків Гершкович, голова спілки археологів України, доктор історичних наук, говорить: "В Україні вже років 20, якщо не більше, існує механізм, механізм пограбування археологічних пам'яток. До речі, з цих грабіжницьких розкопок попадають на аукціони. І це лише частина цієї вітрини. А значна частина попадає в приватні колекції".

І замість передавати металеві речі, монети та вироби з кераміки музеям, їх просто продають за великі гроші. Наприклад, через соцмережі можна одним кліком купити антикваріат, який знаходять "чорні археологи". Стародавні мечі, годинники, буси – є все. Також можна з легкістю придбати і спеціальні карти з нібито точними місцями артефактів. Усього якихось кілька сотень гривень і... можна на розкопки.

То що треба зробити, аби припинився масштабний грабунок старожитностей? "Підсумки тижня" звернулись з офіційним запитом до Міністерства культури. Щоправда, відповіді ми досі так і не отримали. У Мінкульті – щільний графік. Ще й сезон відпусток. А от науковці знають вихід. Кажуть: потрібно щоб у кожній області працювали державні інспектори-археологи, які систематично оглядали б пам'ятки. Але на це потрібні гроші з бюджету, яких бракує. Тим часом курган у Новоолександрівці таки отримає нове життя. Незабаром там створять музей просто неба. Як британський Стоунхендж. І в майбутньому тут чекають на справжній туристичний бум.

Мирослав Солонар, Іван Лємєхов, Олександр Степанов, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
За крок до екологічної катастрофи: чому у Дніпрі позеленіла вода та як врятувати головну водну артерію
Наступний матеріал
"Перший цвях у домовину радянської імперії": як писали і приймали Декларацію про суверенітет України
Loading...