Стрільба з лука, верхова їзда, ночівля у куренях та походи на човнах – на Черкащині стартував літній табір для дітей, у якому побут та навчання відтворено за традиціями запорожців Січі. Назва табору відповідна – "Козацька лицарська школа "Козацька Фортеця". Уже понад 10 років за зміну там відпочивають одразу двісті дітей. Це відпочинок для тих, хто не боїться труднощів та випробовувань.
У програмі табору – заняття з козацького безконтактного бою на мушкетах. 14-річний киянин Андрій Форостовець тут уже втретє. Він добре знається на зброї часів Запорізької Січі. Володіє і тактикою бою тієї доби.
"Це взагалі тактична гра, потрібно десь переховуватися, обережно виставлятися і чим більше у тебе противників, тим більший шанс на перемогу. Вчишся продумувати наперед свої ходи, куди бігти, куди стрілять, звідки в тебе стрілятимуть, чим твоя позиція вигідні", – пояснив учасник табору Андрій.
У "Козацькій фортеці" таборують за одну зміну зо дві сотні школярів. Живуть у наметах – куренях. Навчаються бойового гопака та різноманітних ремесел. Щоденне вбрання – шаровари і сорочки.
Після майстер-класів проводять змагання. Переможець отримує умовний шеврон.
"Діти змагаються за нагородні відзнаки, у нас це нашивки, які нашиваються на козацькі пояси, для них це предмет дуже великої пошани, у кого найбільше нашивок – той серед них найбільший козарлюга", – пояснив інструктор зі стрільби Олексій.
У розкладі занять: мотузкові атракціони, бій на палицях та батогах, човнові походи та робота у кузні.
Релаксують діти на заняттях з іпотерапії. Інструктор із верхової їзди – професійний психолог Руслан Анчаков.
"Має бути без сідла, щоб дитина відчула коня, це мають бути коні у яких спокійний характер. Зараз він повністю на свободі і дитина відчуває повністю енергетику коня", – розповів інструктор.
Не тільки порелаксувати, а й покататися на конях можна у козацькій фортеці. Уже 5 років юні козаки сідлають Хорту, її вподобали за лагідний норов та неймовірну енергетику.
Найвитриваліші учасники таборування ходять у похід із ночівлею. Сплять просто неба, їжу готують на багатті.
"Вони відчувають повністю природу, пташок, землю, ходять босоніж тут, бачать звірину дику, тут є кози, так що цікаво дітям і водойма, сонце і наше випробування дають дітям максимальний розвиток", – зазначив отаман табору Володимир Шерстюк.
У таборі діти не лише загартовуються, а й влаштовують гучні свята. До прикладу, тут вирішили не чекати 7 липня, а відтворили святкування Івана Купала з усіма ритуалами зарання: спалюванням Морени та пусканням вінків у воду.
А щовечора у таборі – традиційна козацька ватра та українські пісні.
Яна Лимаренко, Олександр Коваленко, "5 канал"