Єдиний на Луганщині контрольно-пропускний пункт в'їзду-виїзду – Станично-Луганський – збільшує пропускну спроможність. До роботи стало більше офіцерів, які перевіряють документи, щоб уникнути величезних черг. Щодня умовну межу з окупованою територію перетинає близько 10 тисяч осіб. Репортаж Вікторії Ковальової.
Пенсіонерка Раїса повертається зі Станиці Луганської, підконтрольної Україні, на окуповану територію, додому в Луганськ. Жінка зареєстрована як переселенка. Щоб отримати пенсію раз на місяць – перетинає умовний кордон.
"Потрібно вибрати – де прописатися, в кого. Допомагають люди, так. Але за це вони беруть гроші! Хороші гроші. Потім простояти в черзі в Пенсійний фонд, в Ощадбанк. Ми їздимо кожен місяць", – пояснює місцева мешканка.
Більшість з тих, хто мігрує через лінію розмежування, приїздять на підконтрольну Україні територію саме для отримання соціальних виплат.
"З цієї цифри – 310 тисяч переселенців, які зареєстровані, – близько 40-50%, це мігруючі переселенці. Які переміщаються, потім виїжджають у зворотному напрямку на окуповану територію", – зазначає заступник голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Клименко.
Щоб уникнути черг на контрольно-пропускних пунктах, прикордонники восени збільшили пропускну спроможність – залучили більше фахівців, які перевіряють документи.
"Ми встановили сервер, що дає можливість набагато швидше вносити паспортні дані в базу даних і вона в них автоматично вже спрацьовує. Якщо раніше людина могла до 5-6 годин стояти в чергах, зараз люди йдуть у режимі черги", – пояснює начальник Лисичанського прикордонного загону ДПСУ Юрій Самбор.
Найскладнішою ділянкою для перетину лінії розмежування в Станиці Луганській є міст, розташований у "сірій зоні", який зруйнували обстрілами. Нині там дерев'яна конструкція, що не відповідає жодним стандартам безпеки. Встановити надійнішу споруду не дають можливості окупанти.
"Ми за відновлення мосту. Але тут є кілька проблем. По-перше, це безпека. По-друге, потрібна альтернатива. Ті умови, в яких люди зараз долають міст – неприйнятні", – наголошує координатор системи ООН в Україні Оснат Лубрані.
Окупанти блокують і відкриття на Луганщині автомобільного пункту пропуску.
"Для того щоб транспорт перетинав лінію зіткнення, побудований і повністю готовий пункт пропуску в Золотому. Але, на жаль, його відкриття вже більш як два роки блокується з боку Російської Федерації", – зазначає міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш.
Щодня Станично-Луганський контрольно-пропускний пункт в'їзду-виїзду перетинають до 10 тисяч осіб.
Вікторія Ковальова, Петро Ковальов, "5 канал"