Більш жорстко, ніж візовий режим. На час дії воєнного стану до України заборонили пускати всіх чоловіків, які є громадянами Російської Федерації. Під заборону підпадають особи віком від 16 до 60-ти років. Рішення оголосили під час наради з питань посилення обороноздатності. Винятком можуть бути лише ґрунтовні підстави – похорон, хвороба рідних, дипломатичний статус і документи, що підтверджують право на проживання в Україні. Що нині відбувається на пункті пропуску Гоптівка на українсько-російському кордоні – бачила Оксана Нечепоренко.
Михайло чекав рідних із Хабаровська на весілля, натомість із кордону повертається сам.
"Брата не пустили, йому 48 років, а жінок пустили, але ось мама тільки погодилася перейти. Запрошення є з моєї стороні, що я його запрошую, стандартна форма, яка була до всього цього", – пояснює громадянин України Михайло Акулунц.
Такі обмеження на кордоні почали діяти після запровадження воєнного стану – пояснюють у прикордонній службі. І назвали категорії громадян Росії, яких не впускатимуть в Україну.
"Здійснюється непропуск громадян РФ віком від 16 до 60 років, осіб чоловічої статі. В разі виникнення обстановки гуманітарного характеру пропуск громадян РФ, які їдуть, наприклад, на похорони чи з якоюсь іншою гуманітарною метою, ми пропускаємо", – пояснив голова ДПСУ Петро Цигикал.
Крім цього, серед причин, за якими можна потрапити в Україну, – хвороба або смерть близьких, дипломатичний статус і дозвіл на проживання. А свою мету перебування у країні іноземці мають доводити не лише стандартним запрошенням.
"Якщо людина слідує на лікування, вона повинна надати запрошення від клініки з усіма атрибутами, тобто це і контакти клініки, і лікар, до якого їде, довідка з лікарняного закладу. Рішення приймається в кожному разі окремо", – зазначає речниця Східного-регіонального управління Держприкордонслужби Оксана Іванець.
Українці, які стали свідками відмов, кажуть – скандалів це не спричиняє. Більшість людей ставиться до ситуації з розумінням.
"Громадяни іншої країни, які в'їжджають на територію іншої країни, повинні знати законодавство. Якщо вони його не знають – їм усе пояснюють. Тут усе коректно. В нас служба працює чудово, хлопці ввічливі, тактичні, все пояснюють, все розповідають", – зазначає громадянин України Олександр.
Обмеження щодо в'їзду в Україну триватиме до кінця воєнного стану.
Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"