Від неділі на пунктах пропуску на західній ділянці кордону утворилися кількакілометрові черги. Рух заблокували власники машин на єврореєстрації. Протестують проти нового законодавства про розмитнення таких авто, яке набуло чинності цими вихідними. Щоби завезти до України авто з іноземною реєстрацією, тепер власник має заплатити заставу.
Пункт пропуску "Тиса" на Закарпатті на кордоні з Угорщиною заблокований. Посеред дороги авто з увімкненими аварійними сигналами. Вимагають скасувати новий закон про розмитнення авто з іноземною реєстрацією.
"Хочу щоби цей закон відмінили. Газ, щоб тарифи на газ знизили. На світло – так само. Пенсії хай підіймуть, дороги най роблять", – каже протестувальник Василь.
Втім, на це відповідає Марія: "Я думаю, це знущання над народом просто. Я розумію, що люди вимагають свої права якісь, але ми в цьому не винні, ми теж хочемо доїхати додому спокійно"
А от Волинь. Пункт пропуску "Ягодин" на кордоні з Польщею. На місце протесту принесли шини, напнули намет. На це водій вантажівки Михайло обурюється: "Я стою з вчорашнього дня, в мене машина завантажена ліками. Це не мої ліки, це ліки для нас, для вас, для наших дітей і батьків".

Кількакілометрові черги утворилися на пункті пропуску "Рава Руська" на Львівщині.

Протягом вихідних заблокованим був майже весь західний кордон України. На пунктах пропуску утворилися черги. У них застрягли сотні людей. До обіду понеділка на деяких пунктах пропуску рух відновився. Однак знімати блокаду повністю мітингувальники відмовилися.

"На декількох пунктах пропуску руху майже немає. А по окремих, наприклад, учасники акції з періодичністю у 15-20 хвилин все ж таки пропускають машини, що накопичилися через їхню акцію", – звітує керівник прес-служби Державної прикордонної служби Андрій Демченко.
За новим законодавством, у власників "євроблях" є три місяці, щоб їх розмитнити. У перші 90 днів держава надає 50% знижку. Коли термін, що відвели для легалізації, мине – поліція зупинятиме і штрафуватиме водіїв на десятки тисяч гривень. За рішенням суду машину можуть конфіскувати.
Віктор Щадей своє авто купив у Словаччині за понад €3,5 тис. Машина не нова – 2005 року випуску. Тож розмитнення, розповідає, коштуватиме близько €2 тис. У режимі транзиту щоп'ять днів чоловік перетинав кордон. Тепер цього робити не може. При в'їзді до України за новим законодавством потрібно сплатити суму застави, яка дорівнює вартості розмитнення авто.
"Вивезу в Словаччину, продам автомобіль. А далі буду щось інше думати, шукати варіанти", – каже власник авто на іноземній реєстрації.
Митники наголошують: заставу вноситимуть усі, хто завозить так звані "євробляхи" до України. При виїзді з країни, якщо автомобіль не порушив терміни перебування, ці гроші повертатимуть.
Сергій Барбу, Михайло Третяк, "5 канал"
Оборудка з авто на іноземній реєстрації: як викрили масштабну схему нелегалів – ФОТО