Акція протесту у Харкові
Акція протесту у Харкові 5 канал

Проспект Жукова в Харкові: міськрада вдруге програла суд – сюжет

Читайте по-русски
Битва громадськості з міськрадою через ім'я радянського воєначальника точиться понад рік

Жукова чи Григоренка? Як назвати харківський проспект? Спільного рішення в цьому питанні й досі немає у місцевих активістів та чиновників. Перші твердять – в законі про декомунізацію чітко прописано, що українські міста та вулиці не можуть називатися іменем радянських діячів. Другі – на засіданні міськради вирішують, що можуть. Тож поки сторони сваряться, проспект по черзі називається або Георгія Жукова, або Петра Григоренка. Що вирішив суд за позовом громадської організації, кореспондентка "5 каналу" Оксана Нечепоренко знає.

Біля окружного адміністративного суду Харкова пікетувальники вимагають позбавити топоніміку міста від імені радянського маршала Жукова

Проспект Жукова і комуністичних діячів – це частина великої програми російського впливу на Україну. Це частина ворожих дій", – наголошує Юлія Грішнова, учасниця акції.

"У харківській топоніміці не може бути ката Жукова, який мав прізвисько "м’ясник" серед бійців радянської армії. Який був катом українського народу, бо чорносвитників він топив у Дніпрі, аби на кілька днів раніше взяти Київ, який послідовно знищував Україну", – говорить Микита Соловйов, учасник акції.

Тим часом у суді обласна організація об'єднання "Свобода" оскаржує законність рішення Харківської міськради щодо надання проспекту міста імені радянського маршала. За нього депутати проголосували в лютому цьогоріч.

"Є два нормативно-правових акти: перший – закон про декомунізацію, а другий – закон про топоніми, і одним за іншим не можна називати Жукова. Наша позиція однозначна, що це, по-перше, просто формально протирічить законодавству, а по-друге, ім'ям кривавого маршала, який згубив не одну тисячу людей, і українців в тому числі, не може називатися жоден топонім", – Андрій Коломійцев, представник позивача.

Битва громадськості з міськрадою через ім'я радянського воєначальника точиться понад рік. За цей час міськрада ухвалила два рішення щодо перейменування. За першим – поліція відкрила кримінальне провадження за статтею "Зловживання владою", а уряд організував перевірку законності дій депутатів. Громадські організації та окремі депутати оскаржили це рішення в суді. Та міськрада не здалася.

"Маршал Радянського Союзу Жуков брав участь у вигнанні нацистських окупантів з України. В період 1942-44 років. Ось цей висновок був використаний Харківською міською радою для переконання суспільства в тому, що Жуков вчинив героїчний вчинок задля вітчизни, тому він формально не підпадає під дію закону №317, так званої декомунізації", – заявляє Костянтин Прокоп'єв, заступник директора Юридичного департаменту харківської міської ради.

Суд задовольнив позов "свободівців" – визнав незаконним рішення про надання проспекту імені Маршала Жукова. Та на вказівниках його ім'я поки що є. Комунальники їх прикріпили на рівні третього поверху, щоби були недоступні. Місцеві мешканці до боротьби активістів з міською владою ставляться по-різному.

"Я вважаю, що повинен бути Жуков, як і було раніше. Все-таки він, як би, велику допомогу вніс у війну. Я вважаю, що так, заслужено, як би", – каже Тетяна Вороднікова, місцева мешканка.

"Все одно яким ім'ям, але тільки не Жукова. Він заслужив негідності своєї. Так, як він проводив свої дії на фронті, я думаю, це не годиться. Може, якісь більш гідні люди є", – говорить Сергій Федоряк, мешканець Харкова.

Міська влада рішенням суду не задоволена і планує його оскаржити.

Оксана Нечепоренко, В’ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"

Попередній матеріал
Збиття MH-17: з’явився свідок, який бачив "Бук" – чи є в рідних шанс на справедливий суд
Наступний матеріал
Суд над Порошенком, ризики закону про референдум та коронавірус в Україні – "ІнфоВечір"
Loading...

В'ятрович про бажання депутатів із "СН" змінити мовний закон та святкування 23 лютого – "ІнфоДень"

Христо Ботев чи Карл Маркс: на Одещині креативно ігнорують закон про декомунізацію – репортаж

"Дід вижив з розуму" – Лапін про заяву Кравчука на РосТБ

Кравчук на ефірі в Скабєєвої почав захищати пам'ятники Жукову

Кернес знову завів про перейменування декомунізованого проспекту в Харкові

Емоційно й одноголосно: у Кременці вулицю перейменували на честь першого публічного виконавця гімну