Пам'ятник на Одещині
Пам'ятник на Одещині 5 канал

Христо Ботев чи Карл Маркс: на Одещині креативно ігнорують закон про декомунізацію – репортаж

Читайте по-русски
Виявляється: жодних офіційних відомостей про споруду не збереглося. За документами, бюста в селі взагалі не існує

На кого схожий пам'ятник? Така дискусія точиться в Арцизькому районі на Одещині. Більшість місцевих бачать на постаменті засновника комунізму Карла Маркса, чиновники – болгарського поета-революціонера Христо Ботева. Тож вважають, що зносити пам'ятник немає жодних підстав. Кореспондентка "5-го" Ольга Дунська рушила на південь Одещини, щоб на власні очі пересвідчитися, який же пам'ятник там стоїть.

Бюст, вкритий золотою фарбою, проте без таблички з підписом. Такий пам'ятник встановили у центрі селища Холмське.

"Христо Ботєв, наскільки я знаю. Знаю, що це болгарський революціонер", – каже місцевий мешканець Миколай.

Бюст розташований у парку, поруч зі школою. 4 роки тому його оновили, але кого саме чепурили у місцевій селищній раді запевняють – не знали!

Місцева мешканка Валентина цей бюст пам'ятає ще за радянських часів. Каже: у ті часи сумнівів щодо людини, яка увічнена на постаменті, не було.

"Це бюст Карла Маркса, не ми його ставили, не ми маємо права його руйнувати, це наша історія, як би ми до неї не ставилися. Там була табличка, все було підписано, ну потім я так зрозуміла, що після декомунізації, щоб не руйнувати поставили взагалі табличку іншого діяча болгарського, зараз просто стоїть без таблички", – розповідає мешканка села Холмське Валентина Дімітрова.

Місцеві чиновники запевняють: бюст увінчує поета-революціонера Христо Ботева. Тож під закон про декомунізацію не підпадає, тобто потреби зносити пам'ятник немає.

сіх влаштовуватиме, якщо таблички не буде, ми вважаємо, що це повинен бути Христо Ботев. Деякі почали говорити, що він схожий на Карла Маркса. Вони візуально дуже схожі, я дивився портрети: форма, борода, зачіска", – переконує голова Холмської сільської ради Микола Пельтек.

Щоб розібратися, кого мав на увазі невідомий скульптор, коли виготовляв бюст, звертаємося у районний департамент культури та туризму. Виявляється: жодних офіційних відомостей про споруду не збереглося. За документами, бюста в селі взагалі не існує.

"По селу Холмське в реєстрі даного пам'ятника немає. Проводилась повна інвентаризація з повною фіксацією пам'ятників історії, інформація, що була подана сільською радою такого селища, підтверджує, що пам'ятника такого нема", – зазначає начальниця відділу культури та туризму Арцизької районної державної адміністрації Марина Чернишова.

Ще один пам'ятник без назви встановлено у райцентрі – біля входу в Арцизьку державну райадміністрацію. Попри відсутність підпису, місцеві легко впізнають увічнену особу.

"Пам'ятник тут давно, ой, ну до мого народження точно був, Карл Маркс. Нехай стоїть собі гарненький, чистенький і місту приємно", – вважає Єлизавета Цуркан.

У районному відділі культури пояснюють: прибрати фігуру Карла Маркса не можуть через відмову місцевих депутатів.

"Рішення Арцизької міської ради від 14.07.2017 року № 326 7 скликання про відмову на демонтаж пам'ятника, все. Це Карл Маркс, пам'ятник Карлу Марксу", – повідомили у відділі культури.

Про ситуацію з пам'ятниками в Арцизькому районі вже довідалися у відділі Інституту національної пам'яті. Вимагають від місцевої влади дотримуватися закону про декомунізацію, а правоохоронців закликають проконтролювати процес.

"Правову оцінку повинні дати правоохоронні органи. Ми наше звернення оприлюднили до представників органів влади всіх рівнів в області. Є кримінальна відповідальність за протидію, за пропаганду нацистського або комуністичного режимів від 5 до 7 років може бути покарання", – зауважив начальник Південного міжрегіонального відділу Інституту національної пам'яті Сергій Гуцалюк.

За підрахунками Інституту національної пам'яті, на Одещині залишилося ще з десяток об'єктів, які, згідно із законом про декомунізацію, мають бути демонтовані.

Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеська обл., "5 канал"

Попередній матеріал
ОП подає до суду на "Схеми" через сюжет про "зустріч Зеленського та Патрушева"
Наступний матеріал
Мінливий депутат від "СН" розповів, що зараз думає про заяву Арахамії щодо води в Крим
Loading...

В Одесі студенти демонтували пам’ятник Жукову

Мінкульт відмовився вносити пам'ятник Жукову в Харкові до реєстру нерухомих пам'яток

"Пам'яті багато не буває": біля університету в Харкові встановили монумент загиблим на сході студентам

У Києві вандали розмалювали свастикою пам'ятник Шолом-Алейхему

На Черкащині монахині МП не вподобали пам'ятник полеглим воїнам – усі подробиці конфлікту

У Бельгії встановили бронзовий пам'ятник доньці Ярослава Мудрого Анні: монумент – частина проєкту