Повітряна "швидка" допомога
Повітряна "швидка" допомога 5 канал

Повітряна швидка допомога: як працює пілотний проєкт у Львові та скільки коштує державі кожен виліт

Читайте по-русски
Якщо проєкт успішно стартує у Львові та в Києві, уже за кілька років санавіація має запрацювати по всій Україні

Екіпаж повітряної "швидкої" поспішає на виклик. У віддаленому гірському селі за 140 кілометрів від Львова на допомогу чекає 82-річна жінка з підозрою на ішемічний інсульт. Лічені хвилини – і гелікоптер із медиками вже у небі.

Жінку доправили до лікарні швидкої допомоги за 30 хвилин. Машиною треба було б їхати години 3. Діагноз пацієнтки підтвердився.

"Дуже важливо доставляти пацієнтів якраз у цьому вікні, коли при підозрі чи при клінічних ознаках гострого порушення мозкового кровообігу пройшло мало часу. Адже ми можемо зробити багато інтервенцій для того, щоб пацієнт лишився живий", –  пояснила завідувачка відділення комп'ютерної томографії Львівської лікарні швидкої допомоги Наталія Мотринець.

Це третій політ санавіації. Гвинтокрилом пацієнтів доправляють до лікарні швидкої допомоги. Для цього тут облаштували спеціальний посадковий майданчик. Першими пацієнтами повітряної швидкої стали 79-річна жінка з інсультом та чоловік із політравмою після ДТП.

За безпеку польоту відповідає досвідчений пілот. Командир судна зізнається: медична аероевакуація – відповідальна та непередбачувана.

"Хворого забирають не тільки з підготовлених майданчиків. А сідаємо за підбором на непідготовлені майданчики, десь біля лікарень, десь біля дорожньо-транспортних пригод, на дорогу, на маленькі майданчики", – розповідає командир повітряного судна Євген Скринник.

Повітряній швидкій допомозі не страшні гірські серпантини, розбиті дороги та постійні затори на дорогах. Із найбільш віддаленого району області пацієнта доставлять до 40 хвилин.

За життя пацієнтів у повітрі відповідають лікарі медицини катастроф. До бригади потрапили всього 10 медиків із-поміж 85 охочих. Після відбору для медичного екіпажу влаштували спеціальне навчання.

"У мене є досвід польотів і досвід стрибків на парашутах. Тут обмежений простір, по-друге, треба нормально переносити польоти. Має бути хороший вестибулярний апарат, бо це повітря. Складніше надавати допомогу в повітрі, ніж на землі", – каже лікар медицини невідкладних станів Володимир Ананєвич.

Всередині гелікоптера є все для порятунку найтяжчих пацієнтів. Одночасно до медзакладу вертоліт може доставити двох людей.

"У традиційній швидкій нема інфузоматів, якщо це не автомобіль класу С. Тут подвійний набір дефібриляторів. Тут апарат ШВЛ, і немає переносного кисню, а в нас є. Є можливість транспортувати на щиті або вакуумному матраці. У гвинтокрилі трясе менше", – запевняє лікар.

Аеромобільна евакуація – це пілотний проєкт Міністерства охорони здоров'я. Повітряну допомогу тестують наразі у Львові та Києві. Один політ коштує державі приблизно 40 тисяч гривень. Але для пацієнта – безоплатний.

"Вертоліт в аналогічних ситуаціях у Польщі чи інших цивілізованих країнах авіаційна евакуація є вже стандартом, він літає в зоні доступності 60 км. Він літає як літаюча швидка постійно", – зауважив керівник Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги Андрій Васько.

На Львівщині екстреною санавіацією доставлятимуть тяжких пацієнтів із віддалених гірських районів та з автошляхів, де стається найбільша ДТП.

"Будуть пацієнти з інсультами, інфарктами, після ДТП, з важкими травмами, опіками. Ті пацієнти, життя яких є в небезпеці", – наголосив Андрій Васько.

Якщо проєкт успішно стартує у Львові та Києві, вже за кілька років санавіація має запрацювати по всій Україні. Медики кажуть: завдяки повітряній "швидкій" вони зможуть рятувати багато життів.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"

Попередній матеріал
Пленарне засідання ВР: поправки до земельного закону
Наступний матеріал
Літні майданчики ресторанів у морі: в Одесі почався сезон забудови пляжів – реакція чиновників
Loading...

"Молилася, бо не знала, як дожити до ранку": киянка з COVID-19 розповіла про спроби добитися меддопомоги

Київська міська лікарня прокоментувала чергу із швидких

"Автобус зіткнувся з бензовозом": як у Києві пройшли масштабні навчання з ліквідації наслідків ДТП

День першої медичної допомоги: представники Червоного Хреста провели тренінг під стінами КМДА

1600 викликів за зміну: лікарі медицини катастроф розповіли, як працюють під час пандемії

У МОЗ розповіли, скільки "швидких" не встигають на виклики