Окупанти відкривають вогонь, а Кремль відмовляється від обміну полоненими – до чого готується РФ

Український військовий в зоні ООС 5 канал / Час. Підсумки тижня
Українські армійці розповідають: окупанти почуваються настільки розслаблено, що спокійно ходять перед позиціями ЗСУ і навіть снідають, не боячись дістати кулю

Росія відмовляється проводити обмін полоненими перед Різдвом і Новим роком. Це заява російської пропагандистської преси. Москва звинувачує Україну в тому, що нібито саме Україна зупиняє процес обміну. Мовляв, вона не виконала зобов'язання припинити переслідувати вже звільнених осіб.

Раніше наша держава подала списки на обмін – там 11 громадян. А скількох хотіла обміняти Росія – досі невідомо. Ані росіяни, ані їхні найманці не оприлюднюють цифри.

Київ наполягає: обмін полоненими має відбутися до Різдва.

"Пропонуємо обміняти всіх до Різдва. Наша пропозиція не змінилася. На офіційному рівні ОБСЄ Франція і Німеччина нас підтримують в цьому. Що буде, ми не знаємо. Вони продовжують працювати, вдаються у формальні зобов'язання, що ми обміняємось і все добре, а на рівні інформаційної кампанії – звинувачення, що ми його (обмін – ред.) зриваємо. Тобто стандартний російський шлях", – говорить Олексій Арестович, речник української делегації Тристоронньої контактної групи у Мінську.

Тим часом на сході ворог стає дедалі агресивнішим. Там уже не провокаційні обстріли, а прицільний вогонь щодня. Увесь тиждень на фронті працює Євгенія Китаєва. І бійці, з якими вона спілкувалася, кажуть, що вони вже чекають, коли ж окупант вдарить із забороненої артилерії.

Збільшення порушень так званого всеосяжного режиму припинення вогню, дедалі більше з кожним днем, фіксують українські армійці. Після чотирьох місяців цієї тиші тут твердо кажуть, російсько-окупаційні війська порушують усі прописані у Мінську пункти домовленостей. Коптери літають, розвідники окупантів підходять до українських позицій, а минулого тижня по всій лінії фронту активізувалися ворожі снайпери.

Морський піхотинець ЗСУ із позивним "Ахілес" говорить: "Сепари перейшли абсолютно всі межі з приводу перемир'я. Все починалося з прострілів провокаційних, але вже вони перейшли на новий рівень".

А армієць із позивним "Депутат" каже: "Вже почалася війна, про перемир'я ми можемо забути.  Залишається тільки чекати, коли почне працювати артилерія".

Так про режим припинення вогню говорять морпіхи, які тримають оборону на підступах до окупованої Горлівки.

Окупована Горлівка
Окупована Горлівка5 канал / Час. Підсумки тижня

Вже близько двох тижнів, як окупанти на цій ділянці фронту стріляють з такою ж інтенсивністю, що і до перемир'я. Не проводити розвідку безпілотниками – під таким пунктом "тиші" підписались сторони ще в липні 2020-го. Однак ворожі "пташки" регулярно кружляють над українськими позиціями.

Ще один із пунктів заборон – розвідувально-диверсійні дії. Однак на цій ділянці фронту, за час режиму тиші, ворожі групи більше десятка разів висувалися у бік українських укріплень. Чергова атака відбулася кілька днів тому.

Морський піхотинець ЗСУ Сергій розповідає: "Були виявлені чотири особи, які наближалися до наших позицій. Мною була віддана команда, якщо вони наблизяться ближче, ніж на 200 метрів, відкривати вогонь".

Армієць ЗСУ Сергій
Армієць ЗСУ Сергій5 канал / Час. Підсумки тижня

І вогонь відкривати таки довелося. Ворожа група, використовуючи складки рельєфу, швидко наближалася до українських укріплень.

Армієць каже: "Це діяло явно не так зване "ополчєніє", а діяли професійні військові Російської Федерації, бо відстань досить велика, і їм потрібно було проповзти всю відстань і залишитися непоміченими. При чому треба мати певні навички при взятті в полон військовослужбовців".

Щойно морпіхи відкрили вогонь, ворожі розвідники почали відступати. Окупанти їхній відхід прикривали щільним вогнем з великокаліберних кулеметів.

Морпіх припускає: "Вони, напевно, хотіли взяти якогось "язика". Або просто знищити, психологічно подавити наші сили, тому що вбивство військовослужбовця на посту силами ДРГ – це дуже сильно б’є по морально-психологічному стану".

Крихке перемир’я, про яке всі говорять в Києві, тут в окопах, виглядає зовсім інакше, ніж на папері.

Морський піхотинець ЗСУ Олексій говорить: "Режим припинення вогню, вже який він там, три мільйони двадцять шостий, він завжди тримається винятково на нашій волі. Ну, він такий собі, має односторонній характер. Ну, стріляють по нас. Це не те, що я там придумую, чи когось критикую. Просто називаю факти – по нас стріляють. Для людей, які сидять в траншеї, ну, вочевидь, це виглядає так, як атака на нашу позицію зі зброєю".

Перебуваючи на позиціях, і самі переконуємося – окупанти стріляють. Чути одиночні постріли. Морпіхи пояснюють, працює ворожий снайпер.

Роботу ворожих стрільців морпіхи відчувають на собі вже кілька днів. Укриття бійців міцні, пересуваються між позиціями лише окопами, тож снайпери почали шукати бодай якісь цілі, аби нашкодити армійцям. Бійці показують світлини своєї камери спостереження – у ній дірка від снайперської кулі.

Пдбита ворогом камера спостереження
Пдбита ворогом камера спостереження5 канал / Час. Підсумки тижня

Армієць із позивним "Депутат" говорить: "Заїхало приблизно 10-12 пар російських снайперів. Результат їхньої роботи ми бачимо". 

А військовослужбовець із позивним "Ахілес" каже: "Зараз вони відчули ось цю слабину, що ми не даємо відповідь – і вони інтенсивно почали вести вогонь".

Цього тижня ворожі снайпери активізувалися по всій лінії фронту. У вівторок поблизу Авдіївки стрілець бойовиків поцілив у старшого солдата 72-ї бригади В'ячеслава Мінкіна. Від отриманого поранення військовий помер у шпиталі.

В'ячеслав Мінкін
В'ячеслав Мінкін5 канал / Час. Підсумки тижня

Побратим В'ячеслава – Роман – говорить: "Він би мав святкувати своє 31-річчя, але, на жаль, не дожив одного дня".

Будь-який обстріл під час перемир'я, тим паче снайперський прицільний обстріл, звісно, що це підступні дії ворога. Власне, від нього очікувати чогось іншого – даремно. Це вже четверта бойова втрата на фронті від початку всеосяжного режиму припинення вогню. Та після жодної із втрат українська сторона не оголосила про зрив так званої "тиші.

А от на околицях Мар’їнки домовленості – не стріляти – бойовики порушили, щойно ті встигли початися – гранатомети окупантів вдарили по житловим кварталам на околиці Мар’їнки наступного ж дня. У власному дворі тоді дістав поранення місцевий мешканець.

Армієць із позивним "Козак" говорить: "Тобто тут тиші оцієї і не було? – Так вона не може тут бути, бо з тієї сторони постійно заїжджають, за розвідданими, дагестанці і всі інші. Вони непідконтрольні люди. Вони їдуть сюди заробляти гроші. Армійці розповідають, за час так званої тиші, противник на цій ділянці фронту не дотримався жодного із пунктів домовленостей.

Армієць ЗСУ із позивним "Юг" каже: "Це все для нас, скоріше всього, писане. Тому що з тої сторони я не бачу такого. Це моя думка, я не можу оперувати своєю думкою за всіх. Може, у командування там якесь інше бачення".

Однак у бійців в окопах бачення одне – ворог ні на день не припиняє провокативних обстрілів.

На Світлодарській дузі обстріли окупантів менш інтенсивні. Та тут у бойовиків інша тактика.

"Що бачите? – Противника, який на горі стоїть їсть. Снідає. – Ви його прямо спостерігаєте? – Так. Он добре видно. Постійно спостерігаємо. – Вони не бояться? Виходять ось так у повний зріст? – Так, у повний зріст виходять, ходять верхом, не ховаються. – Вони впевнені, що ви не стрілятимете? – Ну так", – розповідає один із армійців.

Вже більше місяця піхотинці, які тримають оборону на Світлодарській дузі, спостерігають нахабну і зухвалу картину – бойовики не ховаючись виходять зі своїх окопів. У повній видимості українських бійців окупанти розмовляють, підносять на позиції будівельні матеріали, ба більше – снідають.

Армієць Віталій розповідає: "І по одному, і по двоє, і буває групами. – Я так розумію, це з часу перемир’я, вони ось так не бояться? – Ну так. Раніше боялися. Образливо. Могли б зробити, но не можна. – Бо наказ? – Бо наказ".

Одного з бойовиків вдається зафільмувати і нашій знімальній групі. Більше 20 хвилин бойовик вештається над власними шанцями.

Окупант
Окупант5 канал / Час. Підсумки тижня

Піхотинці розповідають, неодноразово спостерігали, як окупати приводять цивільних людей для обладнання своїх укріплень.

Військовослужбовець із позивним "Волинь" каже: "Видно, що людина в робочому одязі. Інколи, як тепліше було, напівоголена, позаду нього супроводжуючий один, або два бійці з направленим автоматом за декілька метрів від нього і він проводить інженерні роботи. Тобто копають, укріпляють".

Днями в мережі з'явився документ терористів – наказ про проведення мобілізації. Чоловікам в окупованому Донецьку прийшли повідомлення з вимогою з’явитися до так званих "військкоматів" бойовиків. Вимога адресована тим, хто має "мобілізаційний припис" або ж просто отримав "повістку".

Повістка в так званій "ДНР"
Повістка в так званій "ДНР"5 канал / Час. Підсумки тижня

Згодом до адресатів почали приходити і люди у формі – переконували "підписати контракт". На кого полюють бойовики та чому саме зараз, у час "тиші", проводять мобілізацію? Питання лишається без відповіді.

Армієць Сергій каже: "Мобілізуються. Смисл тоді? Чого вони там злякалися? Ми стоїмо на своєму місці, не рухаємося вперед. Ми не стріляємо, дотримуємося домовленостей. Перемир'я діє, а вони тут мобілізуються. Навіщо?".

Тим часом відведений Зеленським рік на пошуки миру на Донбасі у Мінському форматі добігає кінця, а ситуація на фронті далека від ідеальної. Одностороннє перемир’я тримається винятково на волі українських армійців. Стало відомо, що Рада Нацбезпеки готує нове рішення по Донбасу. Та чи йдеться про так званий "план Б" – повну "заморозку" перемов із Росією, про який Київ говорив ще напередодні Нормандського формату, у київських кабінетах не повідомляють.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "Підсумки тижня"

Дивіться також фотогалерею за темою:

"Це не в мами вдома": відверто про життя морпіхів "на нулі" – ФОТОРЕПОРТАЖ

Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного
Морпіхи біля Водяного
/
Морпіхи біля Водяного

Попередній матеріал
COVID-19 в Україні: один день із життя сімейного лікаря
Наступний матеріал
Інтриги Кремля провалилися: вперше за 300 років у ПЦУ з'явився посол від Константинополя – один із восьми у світі
Loading...