Вакцина від коронавірусу Pfizer та Moderna: що про них відомо і кого з українців щеплюватимуть в першу чергу

Вакцина від коронавірусу 5 канал / Час. Підсумки тижня
Обидві вакцини майже на 100% врятують від захворювання, гарантують розробники

Чи є життя після коронавірусу? Останнім часом дедалі частіше з'являється обнадійлива інформація, що COVID-19 відступить навесні наступного року, і всі ми повернемося до нормального життя. У всього світу великі сподівання на вакцину. І вже щонайменше дві компанії-розробниці обіцяють покласти край пандемії.

Це Pfizer – американський фармацевтичний гігант. Та інноваційна компанія Moderna. Обидві вакцини майже на 100% врятують від захворювання, гарантують розробники. Pfizer заявила, що готова поставити 50 мільйонів доз вже до нового року. Moderna також обіцяє запустити масове виробництво своєї вакцини вже в середині грудня, й до кінця року випустити 20 мільйонів доз препарату. Про те, кому дістанеться вакцина, розкаже кореспондент "5 каналу" Христина Катарина.

Додамо, що Україна теж готується закупити вакцину. Нині ми домовляємося з 30-ма країнами. Але є фонд, через який ми можемо отримати трохи препарату безкоштовно. Кому з українців вона дістанеться – далі в сюжеті.

Напрочуд дієві та майже без побічних ефектів – вакцинам від коронавірусу бути. Про ефективність своїх винаходів повідомили одразу два розробники. Спершу успіхами у створенні ліків похвалилися американський фармацевтичний гігант Pfizer та німецький BioNTech. А згодом – американська компанія Moderna. Досягнення називають не інакше як "науковим проривом". Бо зазвичай на винайдення вакцини потрібні роки. А ймовірне спасіння від  виготовили менш як за 12 місяців.

Стівен Хоґе, президент компанії Moderna, каже: "Це поворотний момент в історії боротьби з пандемією коронавірусу. Звісно, проблему не розв'яже тільки наша вакцина – потрібно багато інших препаратів, але ми раді, що можемо зробити внесок у цю важливу справу".

Виготовлення вакцини від коронавірусу
Виготовлення вакцини від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижняЕфективність обох препаратів – приблизно 95%. Тобто зі 100 вакцинованих – 95 пацієнтів не захворіють.

Апробація вакцини від коронавірусу
Апробація вакцини від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Такі результати останньої фази клінічних випробувань. Вакцини складаються з двох доз, які потрібно вводити з різницею у місяць. Вони працюють за технологією матричної РНК. Себто містять у собі не цілий вірус, як класичні вакцини, а лише його частинки – білки, які формують шипи так званої "корони". Після щеплення організм починає сам їх копіювати, а заразом створює антитіла до них. Зараження не відбувається, але водночас формується імунітет. Така технологія значно скорочує час розроблення вакцини. І в майбутньому може пришвидшити виготовлення ліків від онкологічних, серцево-судинних та інфекційних хвороб.

Вакцина від коронавірусу
Вакцина від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Науковий співробітник імперського коледжу Лондона Золтан Кіс говорить: "Цей механізм допоможе винайти вакцини від будь-чого – як відомих, так і невідомих хвороб. Якщо виникне якась загрозлива недуга, то науковці зможуть значно швидше на неї відреагувати і виготовити потенційний препарат".

Вакцина Moderna здатна зберігатися у звичайному холодильнику місяць, а в морозильній камері – до пів року. А от винахід Pfizer та BioNTech – значно вибагливіший. Його слід тримати за температури -70°C і нижче. Виймати з морозилки можна не більше 4-х разів. Після розморожування вакцину можна зберігати в холодильнику всього 5 днів. Такі умови дуже ускладнюють транспортування навіть для високорозвинутих країн. Утім виробник пообіцяв допомогти з логістикою. Зокрема, надати спеціальні багаторазові коробки для перевезення.

Зберігання вакцин
Зберігання вакцин5 канал / Час. Підсумки тижня

Директор авіакомпанії Air France KLM Крістоф Буше говорить: "Це буде великим логістичним викликом. По-перше, через величезні обсяги поставок, по-друге – через складні температурні вимоги. І наостанок, ми до кінця не знатимемо розмір партії вакцин і в яку країну їх відправлятимуть".

Уґур Сахін, головний виконавчий директор компанії Biontech, говорить: "Ми працюємо над вимогами, які дадуть можливість забезпечити набагато ліпші умови для перевезення і зберігання вакцин. Оновлені правила будуть готові вже найближчими місяцями. Сподіваюся, що в другій половині 2021-го року вакцини можна буде привезти до будь-якої точки планети без дотримання холодового ланцюга".

Отримати зелене світло на виробництво вакцин компанії можуть уже в середині грудня, повідомили у міністерстві охорони здоров'я США. До кінця року Америка очікує 40 мільйонів доз від обох компаній. Цього вистачить, аби щепити 20 мільйонів людей. Наступного місяця перші партії сподіваються отримати і в Європейському Союзі. Брюссель уклав контракти із п'ятьма потенційними виробниками. На дієву й безпечну вакцину чекає й Україна – тільки-но таку зареєструють.

Керівник експертної групи з імунопрофілактики МОЗ Сергій Литовка каже: "Україна справді готова закупити, і перемови зараз ведуться майже з 30-ма країнами чи виробниками".

Препарати може купити як держава, так і приватні компанії. Частину Київ отримає безплатно – в межах фонду COVAX. Це міжнародний механізм під керівництвом ВООЗ, який гарантує учасникам рівний доступ до вакцин від коронавірусу.

Для України виділили 8 мільйонів безплатних доз. Цього вистачить для 4 мільйонів людей. Препарати надходитимуть частинами. Вакцинуватися українці зможуть у першій половині 2021-го року.

Перші в черзі на щеплення:

  • медичні працівники;
  • військовослужбовці ЗСУ, Міноборони, МВС Держприкордонслужба, Служба безпеки України;
  • освітяни;
  • працівники соціальних служб (ці категорії населення будуть в обов’язковому порядку щеплені – ред.);
  • люди похилого віку;
  • ті, хто має тяжкі супутні захворювання.

Всього в пріоритетних групах – 16 мільйонів осіб. А це означає, що більшу частину препаратів державі доведеться закуповувати. На вакцинацію у бюджет України на наступний рік заклали більш як 2,6 мільярда гривень.

Точна ціна препаратів поки що не відома. Прогнозована ж ринкова вартість однієї дози – від 30 до 50-ти доларів. Однак у межах COVAX Україна зможе докупити додаткові партії по 7 доларів за дозу. Відповідно, повноцінне щеплення із двох доз коштуватиме українцям 14 доларів. Та окрім грошей, потрібні умови для транспортування і зберігання. У держави такі є – твердять у МОЗ. Труднощі можуть виникнути лише з потенційною вакциною Pfizer та BiоNTech, яка вимагає ультранизьких температур.

Вартість дози імовірної вакцини від коронавірусу
Вартість дози імовірної вакцини від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Керівник експертної групи з питань імунопрофілактики МОЗ Сергій Литовка каже: "Якщо ми кажемо, що будуть тільки жорсткі умови, тільки -70°C, то Україна має обмежені можливості для такого отримання і використання. Тобто ми не маємо 100% можливості покрити повну потребу в вакцинації. Ми не можемо покрити відразу 42 мільйони – тільки частковими партіями".

Та чи потрібно Києву стільки вакцин? Навряд чи. Як свідчать дані соціологічного опитування Research Tamp; Branding Group, щепитися від коронавірусу готові лише третина українців. Тоді як половина – не погодилися б навіть на безплатну вакцинацію.

Потенційні вакцини від COVID-19 і справді викликають низку запитань. Наскільки вони захищатимуть дітей і вагітних жінок, як довго триматиметься імунітет та чи робить щеплення безсимптомних людей незаразними? Але успіхи в розробленні передових препаратів за такий короткий проміжок часу вселяють надію. Загалом у світі працюють над 2 сотнями потенційних вакцин від коронавірусу. Перші партії на глобальному ринку організація охорони здоров’я очікує на початку 2021-го. Поставки будуть обмежені й насамперед призначатимуться для людей із груп ризику. Сподіваються, що в широкий вжиток препарати надійдуть усередині наступного року.

Христина Катарина, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
COVID-19 в Україні: як підприємці почали бізнес під час пандемії
Наступний матеріал
Війна за Нагірний Карабах: "доктрина Герасимова" та російські псевдомиротворці
Loading...