COVID-19 в Україні: один день із життя сімейного лікаря

Сімейний лікар Василь Прима 5 канал / Час. Підсумки тижня
Знімальна група "5 каналу" провела один день із сімейним лікарем на Київщині

Дуже часто, коли йдеться про події на фронті, ми проводимо паралелі й говоримо, що в нас є ще один фронт – медичний. До речі, про війну з коронавірусом ми говоримо, мабуть, частіше, ніж про події на сході. Хоча і там, і там тривають бойові дії, а медичний фронт підсилюють сімейними лікарями. Якщо ви не маєте свого, тобто не підписували декларації, ви зможете отримати консультацію від стороннього сімейного лікаря. МОЗ зараз набирає сімейних лікарів, які консультуватимуть вас телефоном.

Обіцяють запустити цю систему вже от-от – у грудні. З одного боку, щоб українці не займалися самолікуванням, з іншого – щоб розвантажити медичних працівників, адже їх і так бракує. І вони теж люди, і теж хворіють. Навіть помирають. Навантаження на сімейних лікарів зараз неймовірне. У цьому переконалися наші журналісти. Евеліна Михайленко провела один день із сімейним лікарем. Він встає вдосвіта, має зо пів сотні пацієнтів за день, отримує 11 тисяч на місяць і не має жодних доплат за щоденний контакт з інфікованими пацієнтами. Про це – у сюжеті "Підсумків тижня".На роботу сімейний лікар Василь Прима збирається зі сходом сонця. Чоловік живе в Перемозі – селі за 20 кілометрів від його роботи. Минаючи поля та посадки, через невеликі й негусто населені пункти, прямуємо до Баришівки. Це селище міського типу з 10 тисячами населення. Прима працює там 28 років. Це при тому, каже лікар, що роботи як у селі, так і в селищі, та що там – і в місті вистачає, особливо в часи коронавірусу. При верхній межі у 2 тисячі пацієнтів для сімейних лікарів, у Василя Прими – на 100 більше.

Сімейний лікар Василь Прима
Сімейний лікар Василь Прима5 канал / Час. Підсумки тижняБлизько 20 хвилин без заторів – і ми біля амбулаторії. Вона невелика, як і колектив – їх п'ятеро: Василь Прима, медсестра, головний лікар, санітарка та бухгалтер. Хоч ми на роботу приїжджаємо і вчасно, пацієнтів довго чекати не доводиться. Вони на прийом до лікаря в живу чергу зібралися ще раніше. Утім, перші відвідувачі Василя Прими, які бачать камеру, просять їх не знімати. Ми ж проходимо переодягатися, адже день із лікарем ще тільки попереду. Не встигли одягти захисні халати, як лікар уже на прийомі, бо що більша затримка, то більша черга.

За час пандемії через Василя Приму пройшло вже більш ніж 100 пацієнтів із коронавірусом. Повторного зараження в них не було, але 40% із них мали пневмонію. Водночас є й інші випадки, коли при запаленні тест виявився негативним.

Лікарня у Баришівці
Лікарня у Баришівці5 канал / Час. Підсумки тижня

Ні хвилини перепочинку з восьмої ранку. Лише за дві години роботи лікар устиг прийняти з десяток пацієнтів. І черга до нього в коридорі не закінчується – хто відкрити лікарняний, хто його закрити, кому цукор виміряти чи сатурацію, а кому ліки безплатні виписати.

До коронавірусу в цьому кабінеті ще й можна було поставити крапельницю. У карантинних же обмеженнях усі маніпуляції роблять у центральній лікарні Баришівки. У той час, коли лікар працює з пацієнтами, частина паперової тяганини – на медсестрі. Безперервна та інтенсивна робота медиків припадає на першу половину дня. Немає часу ані кави випити, ані до вбиральні сходити. Ближче до 13:00 у коридорі людей поменшало.

Сімейний лікар Василь Прима
Сімейний лікар Василь Прима5 канал / Час. Підсумки тижня

Коли ще до травня лікар консультував більше дистанційно, а на прийомі до двох-трьох людей, то нині за день приходять зо пів сотні. Найтяжчий день – понеділок, тоді людей найбільше. Із підозрою на COVID-19 одна чи дві людини за прийом. Протоколи лікування при коронавірусі Міністерство охорони здоров'я кілька разів оновлювало. Сам лікар і його медсестра тести здавали тричі. Всі показали негативні результати.

Після обіду пацієнтів фактично немає. Ми вирушаємо до Києва. По дорозі додому в лікаря ще один виклик. Пацієнт самотужки до нього прийти не зміг, тож робочий день іще не закінчений.

Евеліна Михайленко, Іван Лємєхов, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Метод "тухлого оселедця": як окупанти на Донбасі змушували людей повірити в "рускій мір"
Наступний матеріал
Окупанти відкривають вогонь, а Кремль відмовляється від обміну полоненими – до чого готується РФ
Loading...