Пульсоксиметр
Пульсоксиметр 5 канал / Час. Підсумки тижня

Пульсоксиметр: як обрати правильний та чому прилад став таким необхідним під час пандемії COVID-19

Читайте по-русски
Експерти радять проконсультуватися з сімейним лікарем

У докоронавірусну пору, що таке пульсоксиметри знали здебільшого лише медики та літні люди. Нині ж українці змітають із полиць аптек та інтернет-магазинів прилад, яким вимірюють сатурацію – рівень кисню в крові. Це один із ключових показників для ранньої діагностики дихальної недостатності, його враховують, коли вирішують доцільність госпіталізації пацієнта з COVID-19. Чи варто, щоби пульсоксиметр стояв у кожній хаті, як правильно ним користуватися та чи за замовчуванням можна вірити цифрам на екрані – з'ясовувала кореспондентка "5 каналу" Леся Головата.

Перший пульсоксиметр киянин Юрій Нікеєв придбав одразу після того, як виписався з лікарні. Три тижні в стаціонарі чоловік лікував киснем COVID-пневмонію з ураженням легень 44%. Щоби контролювати вже вдома сатурацію – насиченість киснем крові, знайшов в інтернеті один із найбільш бюджетних варіантів. Китайський ноунейм.

"За кілька секунд на одному і тому ж пальці на одній і тій же руці показував абсолютно різні дані, причому ці дані стрибали. Плюс в чому був – видно було відразу, що це поганий апарат", – каже Юрій Нікеєв.

Удруге Юрій уже не економив, обрав медичний прилад відомого виробника, перевірив сертифікат якості. Але і цей доведеться повертати.

"Я ще не можу нормально дихати, у мене ще легені не відновилися. Я пішов в поліклініку, поміряв, у мене реально 95-96. А цей показує стабільно 99-98. Він дорожче в два рази, але він показує завжди добре. Тобто людині може бути уже погано, реально погано, треба швидку викликати, а він показує, що все нормально", – говорить Юрій Нікеєв.

Щоби перевірити, чи точно визначають рівень кисню у крові різні пульсоксимтери, проводимо експеримент. Беремо найдешевший, який можна купити за 700 гривень, той, що коштує 1100, також – за 1500 і одночасно міряємо сатурацію.

Норма для здорових – 95-98%. Тож синхронізація дорожчих побутових пульсоксиметрів тішить, а від цифр на синьо-білому – можна запанікувати. Адже сатурація 92% – це показник для госпіталізації. Єдине заспокійливе в таких випадках, радить інфекціоніст Віктор Аврамчук, проконсультуватися з сімейним лікарем.

"Коли висока температура чи руки замерзли, показники сатурації завжди нижчі. Коли буде низький тиск, аритмія, датчик також буде якісь схиблені показники показувати. У кожної людини може бути таке захворювання як анемія, гемоглобін буде низький, то сатурація, звичайно, буде низька. Але людина з цим може жити. Це не запалення легень", – каже Віктор Аврамчук, інфекціоніст.

Нігті з лаком на раз-два збивають з пантелику датчик пульсоксиметра.

"Нещодавно взагалі собі подумала, що манікюру треба позбутися, бо хто його знає, чи завтра не доведеться тобі. І я мала приклад у своєму житті, коли треба було знімати терміново манікюр, бо потрапила в лікарню й треба було, щоби сатурація була постійно на контролі", – каже Ірина Микичак, заступниця міністра охорони здоров'я.

До пандемії коронавірусу пульсоксиметри залежувалися на прилавках аптек, а от нині – в топі продаж. Ціни злетіли вгору. Власник мережі магазинів медтоварів Олексій Давиденко переконує – похибки у пульсоксиметрах такі самі, як в електронних термометрах чи тонометрах, а єдина відмінність між дорогими та дешевими пристроями – це:

"Якість плати всередині. Це мізки пульсоксиметра, це комплектуючі, тобто з батарейками, без батарейок, з чохлом, без чохла, з мотузкою, без мотузочки, а далі – є такі показники, як пам'ять, "Блутуз", і ЮЗБ або інтеграція з комп'ютером – для того, щоб знімати частину показань", – розповідає Олексій Давиденко, власник мережі магазинів медтоварів.

Але і показники можна неправильно інтерпретувати. Адже сатурація вимірюється у відсотках, а пульс – кількістю ударів серця. Олексій Давиденко розповідає: знайомий із COVID-пневмонією впродовж двох тижнів контролював стан легень.

"Передзвонив мені і сказав, що відчуваю себе хреново, але сатурація у мене прекрасна – 113. І на моє запитання, як може бути сатурація більш як 100 відсотків, він задумався, вислав мені фотографію, і стало зрозуміло, що весь цей час, будучи у тяжкому стані, він вимірював пульс як сатурацію", – каже Олексій Давиденко, власник мережі магазинів медичних товарів.

Попереду в Юрія Нікеєва третя спроба укомплектувати аптечку пульсоксимтером. Уже нині шукає лабораторію для повірки приладу.

"Є ж маса речей, які ми вдома не перевіряємо, починаючи від електричних приладів, закінчуючи тонометром. Тут ми довіряємо виробнику. В часі епідемії – це є дуже добрий засіб, який дає можливість бити тривогу", – каже Ірина Микичак, заступниця міністра охорони здоров'я.

Леся Головата, Валентин Стрельцов, Олексій Іванченков, та Едвард Белінський, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Вкрай знахабніли: як демонстративно окупанти поводяться під час "тиші" – ексклюзивні кадри
Наступний матеріал
Підступно провокують: українські захисники розповіли про роботу ворожих снайперів – репортаж
Loading...

"На підлозі спали дві медсестрички": у мережі розповідають про умови в COVID-лікарнях Житомира та Івано-Франківська

МОЗ: Жорсткий карантин в Україні введуть у разі колапсу медичної системи – подробиці

Хворим на COVID-19 не вистачає кисню: яка ситуація в лікарнях Одеси і що планують робити

На Тернопільщині помер 51-річний лікар, який допомагав боротися з COVID-19

COVID-лікарні заповнені наполовину – МОЗ

Кількість пацієнтів із COVID-19 у лікарнях дуже швидко зростає – МОЗ