Відкриття одразу двох КПВВ готують на Луганщині. Вже 10 листопада пропускні пункти мають запрацювати у Щасті та Золотому. У місті Щастя нині будують новий пропускний пункт, а в Золотому реставрують той, що є. Водночас уже чинний КПВВ у Станиці Луганській – закритий через коронавірус. Чи вплине карантин на відкриття нових пунктів пропуску, розбиралася кореспондентка "5 каналу" Вікторія Ковальова.
На Луганщині кипить робота. Одразу 2 контрольно-пропускних пункти готуються до відкриття. У Щасті він буде пішохідним. Тут біля колишньої автостанції планують розмістити Центр надання адмінпослуг, банківське й поштове відділення та медичний пункт.
"На сьогоднішній день на 90 відсотків вже сформовано і укомплектовано відділ прикордонної служби "Щастя", прикордонники якого братимуть участь у службі КПВВ у Щасті. На даний момент ми чекаємо розпорядження командувача ООС щодо початку пропуску в цьому КПВВ", – говорить Неля Доценко, речниця Луганського прикордонного загону.
Готуються до відкриття КПВВ і в Золотому.
"На даний час проводиться розміщення і встановлення модулів, модулів режимних об’єктів держприкордонслужби, державної фіскальної служби та міжнародних організацій", – каже Олексій Бабченко, голова військово-цивільної адміністрації Золотого.
Крім того, завершують ремонт доріг, що з'єднують Золоте з Сєверодонецьком. У Золотому також новий асфальт, який коштував майже 30 мільйонів гривень.
"Дорога в не доброму стані була. А після нашої роботи покращилася в 100 разів", – каже Норальд Григорян, підрядник.
КПВВ у Золотому мав стати першим автомобільним пунктом пропуску на Луганщині. Побудували його ще навесні 2014-ого. Однак упродовж 4 років окупанти блокували його роботу. Усі спроби української влади відкрити КПВВ називали провокаціями і жодну людину на непідконтрольну Києву територію не пропустили.
Напередодні Тристороння контактна група врешті погодила відкриття контрольного-пропускного пункту в Золотому. Його одночасно з пунктом у Щасті планують відкрити 10 листопада. Мешканці звістку про відкриття сприйняли по-різному.
"Я сам переселенець з Первомайська. Вже 6 років проживаю в Гірському. Для мене це перша необхідність, тому що там моє майно", – розповідає Анатолій, мешканець Золотого.
"Наставлять блокпостів і всякого такого, то воно лише зайві проблеми створює", говорить Олексій, мешканець Золотого.
У місцевій військово-цивільній адміністрації остерігаються, що мешканці окупованих територій привезуть у Золоте небажані "подарунки".
"Коронавірус на непідконтрольній території поширюється хаотично. Немає контролю. Я вважаю, поки ми не справимося з хворобою, потрібно не припинити, а обмежити перетин з тимчасово непідконтрольною територією", – говорить Олексій Бабченко, голова військово-цивільної адміністрації Золотого.
Гіркого досвіду зазнала Станиця Луганська, де до середини жовтня діяв КПВВ. Коронавірусом у місті заразилися 90 відсотків лікарів. Переконані: хворобу їм привезли з окупованого Луганська.
"До перетину лінії розмежування, звичайно, вони готують не лише документи й мобільні термінали, а ще й вживають жарознижувальні препарати, щоб нормалізувати температуру тіла, щоб ми не зреагували і їх не помістили до обсерваторії", – каже Неля Доценко, речниця Луганського прикордонного загону.
Поки готуються відкривати два нових пропускних пункти, через пандемію та карантин контрольно-пропускний пункт у Станиці Луганській не працюватиме до 15 листопада.
Вікторія Ковальова, Олександр Лахтін, Сергій Могилевич, Луганська область, "5 канал"