Один обстріл з боку російсько-терористичних формувань, в українського війська без втрат – про ситуацію на сході станом на вечір повідомили у прес-центрі Операції Об'єднаних сил. Попри затишшя, ворог без упину працює над облаштуванням позицій. Як це відбувається поблизу Світлодарки, бачила і розповість кореспондентка "5 каналу" Ольга Калиновська.
До перемир’я цим шляхом на передові позиції армійців на Світлодарській дузі нечасто їздили знімальні групи. Цю дорогу, яка добре проглядається, супротивник постійно обстрілював. Як і ці позиції на нулі. До початку серпня їм діставалося найбільше. Причому це була далеко не стрілецька зброя.
"У більшій частині артобстріли, РПГ прилітало, ВОГи і тому подібне", – говорить Денис, військовослужбовець 24-ї механізованої бригади ім. короля Данила.
Як підтвердження цих слів – випалена обабіч стежки земля. Влітку тут вирували пожежі. Нині на "нулі" тихо. Але від того піхотинцям не по собі.
"Трохи невпевнено себе почуваємо. Чому? Тому що не знати, як воно буде і що воно буде. Поки бачимо і чуємо – це добре", – каже Денис, військовослужбовець 24-ї ОМБК ім. короля Данила.
Попри тишу Денис спостерігає за окопами ворога за допомогою трубки розвідника, не висовуючись. Кілька днів тому з боку супротивника неприцільно працювала стрілецька зброя. А в небі розривалися гранати з РПГ.
"Це немало конкретно характеру обстрілу наших позицій, це були виходи з РПГ чи мінометної зброї, були поставлені димові завіси – теоретично це було переміщення особового складу чи колон техніки", – розповідає "Бурлак", військовослужбовець 24-ї ОМБК ім. короля Данила.
Вони не бачать, що коїться з того боку лінії фронту – польоти безпілотників на час перемир'я заборонені. Але майже щоночі бійці чують вибухи та роботу важкої техніки. Ворог окопується, будує капітальні споруди, здійснює ротацію. Навряд чи це свідчить про те, що там готуються до миру, кажуть військові.
"Ми не стріляємо, а вони укріпляються. Видно – я стою на спостережнику, я бачу, як вони копають, як вони розбудовуються. Якщо вони укріпляють, для чогось воно. Значить, щось чекають, значить, для чогось воно", – розповідає "Косий", військовий.
"Вони вже окопалися відтоді, по тому, що зявилися нові позиції, вони окопалися і відновили все те, що було зруйновано до цього", – каже боєць "Кузя".
Боєць на псевдо "Кузя" на війні з 2015-го. Раніше служив в іншій бригаді, нещодавно перевівся у 24-ту. На його пам’яті, зізнається, це найтриваліше перемир’я на фронті. Перемир’я, але не мир. За нього, каже, ще доведеться повоювати.
"Все одно це наша земля, це наша територія, її треба так або інакше відвойовувати. Не ми до них прийшли додому, а вони до нас", – наголошує боєць.
Армійці заготовляють дрова та укріплюють окопи. І до блиску начищають зброю. Тут нею не користувалися давно – від початку перемир’я. Але її постійно перевіряють, щоб у разі потреби не підвела у бою.
Зброя постійно має бути боєготова до застосування, тому її постійно потрібно чистити. Якщо не чистити свою зброю, починаються різні проблеми – затримки. Зброя може підвести. А тут, на самісінькій передовій, де ворог оточує королівських піхотинців майже з усіх боків, цього допустити не можна. Перемир’я може завершитися будь-якої миті. Тоді, коли цього захоче Москва.
З Донеччини, Ольга Калиновська, Сергій Клименко, "5 канал"