Архівні документи ОУН-УПА
Архівні документи ОУН-УПА 5 канал

На Тернопільщині у вулику знайшли унікальний архів рукописів УПА – сюжет

Читайте по-русски
Матеріали могли належати Службі безпеки ОУН-УПА, адже вони не лише датовані, вказана навіть година, о котрій вони зроблені

Унікальний архів рукописних документів Української повстанської армії випадково знайшов житель одного з сіл на Тернопільщині. Понад 70 років документи пролежали у вулику на старій пасіці. На сховок чоловік направив випадково, коли вирішив порубати вулики на дрова. Нині документи вивчає один із місцевих краєзнавців.

Понад 70 років документи Української повстанської армії пролежали у піддашші вулика. На цих папірцях – історія повстанців. Уже кілька місяців записи вивчає краєзнавець Роман Пахолок. Серед них як рукописні, так і друковані документи, датовані 1944-1945 роками минулого століття.

Роман Пахолок
Роман Пахолок5 канал

"Більшість із них, а можливо навіть всі, – це звертання одного до другого через псевдо. Багато з них починаються словами "Слава Україні" і завершуються псевдо, підписом і словами "Героям Слава", – розповідає краєзнавець.

Архівні документи ОУН-УПА
Архівні документи ОУН-УПА5 канал

Хоча зберегти вдалося всі документи, але опрацювати їх доволі непросто, зізнається краєзнавець. Щоб прочитати бодай один, сидіти над ним можна до кількох днів. Записи зі старих документів науковець дублює на нову основу.

Фрагментарно чи цілісно вже вдалося прочитати 250 папірців, понад 50 повстанських журналів та пропагандистських брошур. Краєзнавець припускає, що ці матеріали могли належати службі безпеки ОУН-УПА. Аркуші не лише датовані, вказана на них і година, о котрій вони зроблені.

Архівні документи ОУН-УПА
Архівні документи ОУН-УПА5 канал

"Зроблено так чітко, так скрупульозно, так точно, що це мала робити спеціальна організація, що це мала робити служба безпеки УПА", – вважає Роман Пахолок.

Вивчати документи краєзнавцю допомагають колеги.

"Там є документи, наприклад присяги, які складали воїни того часу. Вони втрачали родинний зв'язок задля того, щоб Україна була незалежною", – каже викладачка Чортківського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. О. Барвінського Галина Ушій.

Усі знайдені записи Роман Пахолок упорядкує в книгу. Скільки часу піде на повне розшифрування документів, краєзнавець прогнозувати поки що не береться.

Оксана Смільська, Оксана Задорожна, Дмитро Лехман, Тернопільска обл.,"5 канал"

Попередній матеріал
Лесь Подерв'янський у "Рандеву": "Красти – це природня риса людини, а за це не можна карати"
Наступний матеріал
З Києва рушив перший "нічний експрес" до Маріуполя – враження пасасжирів і Омеляна
Loading...