Мова
Мова 5 канал

Мовне питання у Харкові: як російськомовні переходять на українську

Читайте по-русски
Мова – своєрідний спосіб ідентифікувати оточення

Росіянин за народженням, українець за духом. В'ячеслав Мартинов приїхав до Харкова з Росії – з 2015-го року. Відтоді ж і вирішив говорити українською.

"Мені хотілося відчувати належність саме до України не до Росії, спільність з українськими ідеалами, з українською культурою. Саме тому, для більш органічного сприйняття світу було доволі таки не складно перейти на українську мову", – каже мешканець Харкова В'ячеслав Мартинов.

В'ячеслав читав книжки українською та слухав українську музику. Нині просить українськомовних друзів виправляти русизми. Мова для чоловіка – своєрідний спосіб ідентифікувати оточення.

"В мене більшість друзів спілкуються російською, так вийшло. Я живу в Харкові, тут більшість спілкуються російською. Але це дуже класний маркер, коли людина негативно реагує на українську, на вишиванку, на що завгодно. На пости в соцмережах, дуже зручно розуміти, що з такою людиною ліпше справ не мати, ми надто різні", – розповідає В'ячеслав.

А це – прихильник російської мови Андрій Лесик – голова харківського осередку опозиційного блоку за життя. Саме він влаштував нещодавно у Харкові перший за останні 6 років пікет на захист російської.

Разом із засновницею громадської організації "Мова. Харків" перевіряємо, чи є утиски російської. За кілька хвилин на центральній вулиці міста нараховуємо більше десятка написів саме цією мовою.

Мова
Мова5 канал

Міла Денчик – одна з мовних активісток Харкова. Разом з іншими небайдужими пильнує дотримання мовного закону.

"В одному з ресторанів просто офіціант сказав я не буду вас обслуживать на "собачьем язіке" і це нас підштовхнуло, що треба щось робити. Ми створюємо карту френдлі закладів, де будуть відмічені заклади, де обслуговують українською мовою, де є україномовне меню, щоб україномовна людина бачила, що є такі заклади і вони приносили свої грощі не в якісь заклади, в яких власник – українофоб", – каже засновниці ГО "Мова. Харків"Міла Денчик. 

У студії Софія Бутко – щотижня. Вона співпрацює зі студентським радіо. Пояснює, як правильно розмовляти українською. У дві хвилини вкладає найцікавіше. Теми підказують слухачі.

"Останній подкаст як раз і був про форми – харківець чи харків’янин. І тут мушу сказати, що деякі харківці не завжди позитивно реагують на таку назву, хоча така назва, вона більш природна для нас і модель на ець – харківець полтавець вона для нас більш питома", – розповідає старший викладач української мови ХНУ і В.Н. Каразіна Софія Бутко.

Мова
Мова5 канал

Кількість тих, хто для постійного спілкування обирає українську, зростає – впевнена Софія Бутко. Ця тенденція стала помітною після Революції Гідності.

"Фактично, мова, це є наша ідентифікація, це є спосіб взагалі нашого осягнення і буття в цьому світі, і для того, щоб бути успішним, для того, щоб мати гідність, для того, щоб бути заможним, потрібно цю ідентичність відстоювати", – переконана Софія Бутко.

За даними Центру соціального моніторингу та Українського інституту соціальних досліджень, у побуті українською розмовляє кожен другий українець. Російській віддає перевагу менше 28 відсотків.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"

Попередній матеріал
Розведення військ слід продовжувати, незважаючи на спробу наступу на позиції ЗСУ – Арахамія
Наступний матеріал
Брифінг речника Міністерства оборони
Loading...

Нацрада наклала штрафів на 1,8 млн грн – за порушення мовних квот на радіо

"Мовні квоти на радіо: 2019 рік": відео з пресконференції

Депутати "ЄС" звернулися до поліції через слова продюсерки "1+1" про українську мову – Ар'єв

"Шовінізм і тотальна зневага до українського": жорстка реакція Супрун на заяву продюсерки "1+1"

Міністр культури відреагував на заяву продюсерки каналу "1+1" щодо українськомовного контенту

Крок назустріч: як обговорили мовне питання Дмитро Кулеба і міністр МЗС Угорщини – включення