Феміда
Феміда 24tv.ua

Львівський суд призупинив видачу судових документів на паперових носіях – у чому причина

Читайте по-русски
Учасники процесів не можуть отримати рішення суду та іншу документацію

Паперова криза. Галицький суд Львова призупинив видачу судових документів на паперових носіях. Держава не забезпечує установу канцелярськими товарами вже кілька місяців. Через відсутнє фінансування учасники процесів не можуть отримати рішення суду та іншу документацію. Тотальне недофінансування нині відчувають усі суди міста. Через безгрошів'я масово звільняють працівники судів. Куди подівся папір – розбиралася журналістка "5 каналу" Марта Шикула.  

Правозахисник Микола Сенько із судами Львова має справу багато років. Але такої канцелярської кризи, каже, не пам'ятає.

"Якщо треба отримати якісь рішення суду, то його важко отримати, бо суди не мають коштів на марки та конверти. Потрібно поїхати до суду самому або просити їх, щоб вони відправили скановану копію, хоча не завжди відсканована копія судового документа підійде", – пояснює правозахисник Микола Сенько.

У найбільшому суді міста щодня на те, аби роздрукувати судову документацію, йде по три ящики паперу. Останні кілька місяців папір, картриджі та інші канцелярські товари судді купують за свої гроші.

"Друк електронної пошти від громадян до суду ми забезпечуємо власними коштами, інакше судове засідання не буде відбуватись. Заяви, клопотання до суду перед судом громадяни скеровують і ми повинні обов’язково їх долучати до матеріалів справи, без того неможливий розгляд справи", – розповідає суддя Галицького районного суду Львова Олег Юрків.

Через катастрофічну нестачу паперу у суді вирішили не видавати судові документи на папері. Друкують лише найнеобхідніше.

"В першу чергу намагаємося роздрукувати клопотання про відкладення розгляду справи, про розгляд без участі. Тільки необхідні для розгляду поточних справ. Ті, які проходять у розмірі 60-80 аркушів, немає можливості роздрукувати", – пояснює керівниця апарату Галицького суду Львова Олена Неофіта.

На тотальне недофінансування скаржаться і в інших судах міста. Крім канцелярії, працівникам суду доводиться збирати гроші на побутову хімію для прибирання. Не вистачає в судах грошей і на марки для відправлення поштової кореспонденції. А запровадити судову документацію в електронному режимі наразі неможливо.

"На даний момент судочинство здійснюється у паперовому вигляді, навіть якщо звернення проходить в електронному, бо є така можливість, все одно суд зобов'язаний роздрукувати і перевести в паперовий варіант", – пояснює суддя Личаківського районного суду Львова Григорій Жовнір.

На тлі економії в судах почали урізати заробітну плату працівникам апарату. Через це ті активно почали звільнятися.

"Ми щорічно подаємо декларацію про доходи, моя зарплата у 2018 р. становила 160 000  цього року становитиме 80 000, це в 2 рази менше. Продукти зростають, комунальні послуги зростають у ціні, ліки", – каже секретар судових засідань Личаківського районного суду Христина Попович.

У територіальному управлінні Державної судової адміністрації розповідають: безгрошів'я в судах розпочалося ще наприкінці 2019 року. Відтоді держава фактично перестала фінансувати судові установи.

"Причина в тому, що Міністерство фінансів так формувало державний бюджет, і Верховна Рада прийняла такий бюджет, що весь судовий збір іде на виплату зарплати працівникам апарату суду. Судовий збір, який люди приходять до суду і платять, мінімально це 900, а в господарських судах 70 тис, там надзвичайно великі суми", – зазначає керівник територіального управління Державної судової адміністрації Віктор Дейнека.

Але цих коштів не вистачає, щоб виплатити зарплату всім працівникам суду та придбати канцелярію. У судовій адміністрації сподіваються, що наступного року бюджету вистачатиме. Адже якщо з судів звільнятимуться працівники, то судовій системі загрожуватиме вже кадровий колапс.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"

Попередній матеріал
Невідома війна: генерал Бернард Монтгомері – "Машина часу"
Наступний матеріал
Кажанячий випускний – у Івано-Франківську випустили на волю понад 100 реабілітованих тварин
Loading...

Довибори на Прикарпатті: суд визнав протиправним протокол голосування

Зміна запобіжного заходу Сергію Стерненку – як пройшло судове засідання

Загадкове викрадення судді Чауса: що про це думають у самій Молдові – включення

В Одеському апеляційному суді почався розгляд скарги адвокатів Сергія Стерненка: подробиці

ЗМІ: У США заявили про спільні схеми Коломойського із Курченком – що відомо

Протести під ОПУ: чому засідання у справі Ратушного перенесли – включення