Підсніжники
Підсніжники 5 канал

Холодний Яр потопає у підсніжниках: 19-й рік поспіль студенти цілодобово охороняють первоцвіти – результат

Читайте по-русски
Щоб зберегти квіти,студенти приїжджають, тільки-но з-під снігу починають з'являтися перші пагони

Весна на порозі. На Черкащині розквітло 60 гектарів підсніжника складчастого. Через аномально теплу зиму червонокнижні первоцвіти з'явилися майже на місяць раніше ніж зазвичай. Їх уже 19-й рік поспіль охороняють студенти черкаського університету. Заради пролісків вони навіть ночують у лісі. Про те, як захищають перші квіти весни від браконьєрів, розповідають наші кореспонденти.

Тут, неподалік підсніжникових галявин, уже 19-ту весну стають табором студенти. Екологи та біологи протягом місяця охоронятимуть первоцвіти. Аби не замерзнути у Холодному Яру – зігріваються гарячим чаєм.

Щоб зберегти квіти, студенти приїжджають, тільки-но з-під снігу починають з'являтися перші пагони. Зазвичай це відбувається у березні, але цього року виїжджати на патрулювання довелося раніше.

Через аномально теплу зиму первоцвіти почали проростати ще у кінці грудня, а перші квіти з'явилися після Різдва.

Галявину студенти обнесли стрічкою та почепили таблички з написами "Зривати квіти – заборонено!". Другокурсник Богдан Голубничий із товаришами цілодобово патрулюють квітучі ділянки, до віддалених потрібно йти майже годину.

"Розбиваємось на невеличкі групки і по черзі робимо обходи. Мій обов'язок – захистити природу від людей, які намагаються її знищити", – наголошує студент Черкаського національного університету імені Б. Хмельницького Богдан Голубничий.

Охороняти первоцвіти студенти Черкаського національного університету почали ще у 90-х. Тоді рвати і викопувати квіти на продаж для місцевих було своєрідним промислом, часто після таких навал на галявинах взагалі не залишалося квітів.

Зараз у Холодному Яру розквітло майже 60 гектарів червонокнижного підсніжника складчастого.

"Це унікальна рослина тим, що основна популяція, основний ареал знаходиться в Криму, і лише наприкінці 90-х років остаточно стало відомо, що в Холодному Яру зростає також підсніжник складчастий, таким чином це єдина популяція у континентальній частині України", – зауважив директор ННІ природничих та аграрних наук Максим Гаврилюк.

Зараз, завдяки охороні, злісних браконьєрів майже немає, кажуть лісівники, нині більше шкоди від туристів. Але патрулювання студентів та лісівників дієве, тому первоцвіти поширюються на більші території і вже вийшли за межі заповідника.

"Один із найперших створений у цьому лісництві був створений у 2000 році, площа його на той час складала півтора гектара, зараз він уже близько трьох гектарів. Крім того, підсніжник складчастий з'явися не тільки в креселецькому лісництві, а вже появився і в інших лісництвах", – каже головний лісничий ДП "Кам'янське лісове господарство" Василь Борота.

Квіткова казка у Холодному Яру уже стала популярним туристичним об'єктом. Сюди приїздять з усієї України, у вихідний тут прогулюються до трьох тисяч відвідувачів одночасно. У пору цвітіння підсніжників працівники заповідника стають екскурсоводами.

"Є прекрасні ділянки, якими ми гордимося, які ми популяризуємо, і бачите, вже скільки людей приїжджає, вже цілі екскурсії, ідуть замовлення", – розповідає директор філії "Холодний Яр" національного заповідника "Чигирин" Богдан Легоняк.

Туристів охоронці закликають не рвати та не топтати рослини. Порушникам загрожує штраф близько п'ятисот гривень. А от гуляти і робити фото можна безоплатно.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаська область, "5 канал"

Попередній матеріал
На Одещині вітер повалив дерево прямо на перехожу – жінка загинула
Наступний матеріал
Сутички в Нових Санжарах: у МВС прокоментували перебіг слідства
Loading...

У Києві п'яна жінка влаштувала ДТП: друге авто відлетіло в магазин квітів – фото, відео

Маленька Голландія на Закарпатті: там одночасно зацвіло більш як 10 тисяч тюльпанів

Квіти в людський зріст, завбільшки з чоловічий кулак: на станції аерації розповіли, в чому ж секрет вирощування

Сніг і перші квіти: як у Карпатах зима зустріла весну – фото

Паломництво до шафранового раю: Закарпаття приймає тисячі охочих помилуватися червонокнижними квітами

Історія проліска: як унікальна червонокнижна рослина з'явилася в Холодному яру