Проліски, первоцвіти, підсніжники
Проліски, первоцвіти, підсніжники 5 канал

Історія проліска: як унікальна червонокнижна рослина з'явилася в Холодному яру

Читайте по-русски
Підсніжниковий рай на Черкащині. У Холодному Яру на площі у понад 60 гектарів розквітнув рідкісний первоцвіт складчастий

Помилуватися красою приїздять сотні туристів з усієї області, проте не всі вони обмежуються фотографуванням рослин. Деякі відвідувачі хочуть взяти частинку краси з собою, знищуючи червонокнижні рослини. На захист пролісків стали студенти. Вони щодня патрулюють територію.

Цього року у Холодному яру проліски розквітли на 60 гектарах території, хоча ще 30 років тому ця червонокнижна рослина займала лише один гектар.

Богдан Легоняк був першим, хто тут почав боротися з браконьєрами, які нищили первоцвіти заради наживи. Чоловік розповідає – у 90-ті роки було багато людей, які заробляли на рідкісних квітках, нищили їх, зривали.

"На початку було досить жорстоко. Були такі люди, які кидалися на нас із ножами. Навіть бували такі випадки, що нам доводилося затримувати їх", – пригадує директор філії "Холодний яр" Національно історико-культурного заповідника "Чигирин" Богдан Легоняк.

Проліски, первоцвіти, підсніжники
Проліски, первоцвіти, підсніжники5 канал

На сторожі первоцвітів стали студенти Черкаського національного університету. Таким волонтерством займаються 18 весен поспіль.

"Ми патрулюємо цілий день. Також можемо робити незаплановані рейди, виходити вночі, тому що вночі є такі люди, які приходять викопувати проліски", – каже студент Максим Ткаченко.

Студент у лісі
Студент у лісі5 канал

Загороджувальна стрічка зупиняє не всіх. Гаряча пора для добровільних помічників лісників –вихідні та на свята. Тоді чимало туристів з'їжджаються на холодноярські пагорби помилуватися першими квітами.

Проліски, первоцвіти, підсніжники
Проліски, первоцвіти, підсніжники5 канал

У Холодному яру єдина у світі рівнинна ділянка унікального проліска складчастого. В Україні такі є ще в горах Криму. Як у цій місцині з'явилася гірська квітка – науковці поки не знають. Одне з припущень твердить, що проліски тут ростуть уже 10 тисяч років.

"Є дві основних версії. Перша – природного походження, що раніше, у дольодовиковий період, пролісок був поширений широко, по всій лісостеповій зоні України, а з наступом льодовика він зберігся в Криму, а також випадково зберігся, а потім відновив своє існування в Холодному Яру. Друга – все-таки з Криму їх хтось завіз сюди", – розповідає директор ННІ природничих наук ЧНУ ім. Хмельницького Максим Гаврилюк.

Нині в Холодному яру створили п'ять заказників, де ростуть первоцвіти.

Першоцвіти в Холодному Яру
Першоцвіти в Холодному Яру5 канал

Яна Лимаренко, В’ячеслав Ромодан, Черкаська область, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Тендітне царство: Холодний Яр заквітчали червонокнижні підсніжники – ФОТО

/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Лепрекони, трилисники і прапор Ірландії: в Одесі відзначають День Святого Патрика – відео
Наступний матеріал
Дитяча реабілітація творчістю: як сцена лікує душі дітей зі складними долями
Loading...