Архів
Архів 5 канал

Доступні для загалу: Рівненський обласний архів почали оцифровувати

Роботу планують завершити до кінця цього року

Стародруки та архівні документи стануть доступними для загалу. У Рівненському обласному Державному архіві оцифровують описи справ дорадянського періоду. Деякі матеріали датовані ще XVIII століттям. Спершу їх реставрують, потім сканують і переносять у комп'ютер. Як відбувається клопітка і водночас непроста робота, бачили кореспонденти "5 каналу".

Це стародавня метрична книга, датована 1828 роком. У ній записані дати народження, укладення шлюбів та смерті людей. Із цим архівом працює реставратор Дмитро Сєрков. Процес відбувається в кілька етапів.

"Перед початком роботи треба уважно оглянути кожен аркуш, щоб побачити ступінь ураження кожної сторінки і підібрати найоптимальніший спосіб реставрації матеріалу", – розповідає Дмитро Сєрков, реставратор.

Потім фахівець послідовно оглядає сторінки, укріплює пошкоджені краї аркушів та сушить документи. Після чого вирівнює сторінки на станку.

Під пресом аркуш лежить добу. Лише так він стає ідеально рівним. Далі реставратор обрізає зайві краї і надає їм належного вигляду.

"Поки справа у такому стані – її не можна давати на сканування. Її спочатку треба відреставрувати, а потім відсканувати", – розповідає реставратор.

У сусідньому кабінеті фахівець з комп'ютерних технологій сканує потрібні документи. Каже, більшість матеріалів написані польською, рідше російською. За день він оцифровує близько тисячі сторінок.

Найстаріший документ в архіві датований 1540 роком. Є і унікальна пам'ятка ХVI століття, написана на пергаменті.

"Купча – грамота на придбання священником землі, вона писана старослов'янською мовою від руки", – розповідає Олена Галамай, начальниця відділу формування Національного архівного фонду і діловодства.

Серед матеріалів чимало родинних фотографій та приватних листів.

"Навіть ми бачимо, що ставився відбиток пальця", – каже Веніамін Думанський, фахівець з комп'ютерних технологій.

Натепер в архіві зберігаються один мільйон 200 тис. документів. Оригінали збирали d церквах, державних адмінустановах, а деякі – передавали пересічні містяни. Щоб зробити доступними для широкого загалу, ці матеріали поступово оцифровують. Вже можна побачити матеріали з фондів дорадянського періоду. Їх виклали на сайті архіву.

Попереду – оцифровування описів від радянського періоду до сучасності.

"Незважаючи на фізичні пошкодження будь якого документа, він буде розміщений у цифровому варіанті будь-де. Тобто це буде один сервер і копія його буде ще на одному сервері. Для того, щоб люди мали можливість доступу в будь який час, вік до цих документів", – говорить Олег Дзецько, директор державного архіву в Рівненській області.

Оцифровування архіву планують завершити до кінця цього року.

Ярослава Мовчан, Рівне, "5 канал"

Попередній матеріал
Окупанти засипають українську землю забороненими протипіхотними мінами – ситуація на Луганщині
Наступний матеріал
Сюмар пояснила, що український виборець не зміг пробачити Вакарчуку – "Гончаренко рулить"
Loading...

На посаду головного податківця країни претендують 6 людей

"Прийшла весна – ніхто не сидить": проєкт постанови про недовіру Рябошапці внесуть до сесійної зали ВР

Королева Єлизавета ІІ схвалила угоду про Брекзит

Уряд підтримав запровадження електронних трудових книжок

Дубілет пояснив, чому держслужбовці Кабміну, як і раніше, подають паперові декларації

В Україні оновили вимоги до фото на біометричні документи (оновлено)