Як Україна реанімуватиме Мінські угоди і що насправді відбувається на cході – сюжет

Мінські угоди 5 канал / Час. Підсумки тижня
Участь представників окупаційної влади – одне з проблемних питань у засіданнях Тристоронньої контактної групи. Росія намагається узаконити їхню присутність, називаючи стороною конфлікту, а себе – посередницею

Кум Путіна – під санкціями. Минулого тижня РНБО ухвалила резонансне рішення – запровадила санкції проти восьми людей. Серед них кум Путіна Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко.

Санкції накладені за статтею "фінансування тероризму", заявили на Банковій. Обмеження на три роки. Вони стосуються 19-ти компаній, якими володіє родина Медведчуків. Заарештовані 5 літаків, які літали з Києва до Москви. Також у Медведчука забирають трубопровід "Самара-Західний напрямок" і повертають його в державну власність.

Є ще одне рішення від Радбезу, і воно стосується ситуації на фронті. Україна доопрацьовуватиме п'ять сценаріїв врегулювання конфлікту на сході, які були підписані 2019 року. Більше інформації немає. Рішення під грифом "таємно".

Але повернімося до санкцій проти Медведчука. Невідомо, який наслідок вони матимуть для України. Як відомо, після запровадження таких заборон щодо соратників Медведчука і закриття трьох телеканалів – ситуація на фронті загострилася. І вже не говорять про те, що ворог просто провокує. Ворог діє зухвало, не приховуючи своїх намірів. Росія тисне на Україну. Україна стоїть на своїх позиціях. Наш Петро Троць спробував розібратися, чи вичерпали себе Мінські угоди?

14 загиблих військовослужбовців від початку року. На папері діє режим тиші, в реальності обстріли українських позицій фіксують мало не щодня. А 19 лютого, поблизу Зайцевого на Донеччині, вперше з літа ворог застосував заборонені 120-міліметрові міномети.

Армієць Денис говорить: "Пролунав свист і почався обстріл з мінометів. Ми не провокували, не стріляли – нічого".

А військовий Віталій каже: "Буває тихо, тихо, спокійно, а то стрілковий обстріл, з ВОГів, з РПГ".

Військовий ЗСУ Денис
Військовий ЗСУ Денис5 канал / Час. Підсумки тижня

Після загибелі трьох українських бійців, які підірвалися на невстановленому вибуховому пристрої, у парламенті заговорили про активнішу, ніж нині, протидію ворогу.

Лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко наголосив: "Ми вимагаємо повернути підрозділи на позиції, на яких вони були до відведення протягом року. Так само повернути на лінію зіткнення контрснайперські підрозділи, які злочинно були відведені, забезпечивши їх так, як було два роки тому, необхідною зброєю і набоями. Наші воїни гинуть від снайперського вогню".

Загострення на фронті нагадало про Мінські угоди. На Печерських пагорбах і в українській делегації Тристоронньої контактної групи знову заговорили про потребу перезавантаження Мінська.

Сергій Гармаш, представник української делегації у Тристоронній контактній групі, каже: "Якщо це вийде, я буду це тільки вітати. Якщо немає, я би змушував Росію виконувати, дослівно виконувати Мінські угоди, котрі існують на сьогодні".

Говорити треба про домовленості за всі роки Мінська, наполягає колишній представник української делегації Роман Безсмертний. Чимало погоджених моментів, які досі ігнорують окупанти, ніхто й не згадує: як-от пункт із патрулями ОБСЄ на кордоні між окупованими територіями та Росією часів "першого" Мінська. Усі вони – чинні.

ОБСЄ
ОБСЄ5 канал

"Сьогодні про їх виконання ніхто не говорить, не моніторить, не пред'являє претензії російській стороні. Це означає, що відбувся розрив: у зовнішніх відносинах, переговорному процесі. Ось про що іде мова. А раз це втрачене, то противник починає атакувати, мати претензії і нав'язувати порядок денний. Це найгірше. Втрачена пам'ять історична, яка не дає можливості противну сторону хапати за гарячі ніжні місця і ставити на місце", – говорить Роман Безсмертний, представник української делегації в ТКГ (2018-2019).

Нинішні учасники української делегації, яка формувалася 2020 року, не заперечують: усі подробиці засідань попередніх років годі згадати.

Сергій Гармаш говорить: "Зараз ми краще знаємо, що відбувається на ТКГ, ніж 5 років до цього. Нам розказували, що на засіданнях представники окупованих районів сидять осторонь, з ними діалог не ведеться. Насправді, як я зараз розумію, це не так було. Вони вже тоді брали участь, тому що на наші зауваження зараз говорять, що ще при панові Горбуліні була досягнута домовленість".

Участь представників окупаційної влади – одне з проблемних питань у засіданнях Тристоронньої контактної групи. Росія намагається узаконити їхню присутність, називаючи стороною конфлікту, а себе – посередницею.

Голова української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук говорить: "Якщо візьмете той же основний документ, навколо якого ідуть дебати, а саме комплекс заходів, то там в 10-му пункті записано, яка функція в представників ОРДЛО. Тільки з ними можна консультуватися і узгоджувати деякі позиції прийнятих документів. Але участь в обговоренні, внесення документів або спроби стати якоюсь стороною Тристоронньої контактної групи... вони вже, часто подаючи якісь матеріали, не вживають "тристороння контактна група", а просто "контактна група".

Інше, і давно проблемне питання – з чого починати втілення Мінських угод. Україна говорить про безпеку, відсутність обстрілів та контроль над кордоном, Росія – про вибори та статус окупованих територій.

Мінські переговори
Мінські переговориІрина Геращенко / FacebookОлексій Резніков, віцепрем’єр-міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, каже: "У них є сьогодні підхід, бачення, що вони хочуть заблокувати. Вони постійно наполягають на політичному врегулюванні в першу чергу. Забувають про безпековий. Ми нагадуємо: читайте комплекс заходів, до якого ви закликаєте долучитися. Першими пунктами є безпекові питання".

А Леонід Кравчук говорить: "Пункти різні. І різне тлумачення. Росія, яка не хоче виконувати ці документи, а звинувачує Україну в їх невиконанні, висмикує із контексту окремі пункти. Наша позиція полягає в такому: беремо увесь документ, і крок за кроком говоримо про виконання всіх".

При цьому українська сторона каже: у домовленостей немає статусу, який юридично змушував би Україну їх виконувати. Тому можна вести мову про зміну угод, не виходячи з Мінського процесу.

Посол України у США (2015–2019) Валерій Чалий говорить: "Це політичний процес, ухвалені документи не мають міжнародно-правового характеру, і це очевидно. Немає ніяких затверджень їх, як часто кажуть росіяни, у Радбезі ООН. Це неправда, але ці фейки досі продовжують створюватися".

А Олексій Резніков каже: "Мінські угоди мають політико-дипломатичний характер, це політичні домовленості і аж ніяк не політична угода, не міжнародний договір. І навіть не міжнародний закон. Я таку штуку почув від представника петербурзької правничої школи, він паралельно ще суміщає посаду президента Росії. І він назвав це міжнародним законом. Мені невідоме таке поняття,як міжнародний закон".

Але далі розмов справа перезавантаження Мінського процесу поки що не йде. Україна зміни не форсує, а російський президент у грудні заявив: він проти перегляду угод. Альтернативи підписаним більш як шість років тому домовленостям досі немає.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба каже: "Мінський процес сьогодні скоріше живий, ніж мертвий, і він ще не вичерпав свій потенціал, тому зараз треба працювати в рамках Мінського процесу і вичавлювати з нього максимум можливого для безпеки України".

Відкинути не можна, дотримуватися. Роками Україна ставила кому в цьому реченні перед останнім словом, дотримуючись Мінських угод. Минали роки. Мінські домовленості ворог як не виконував, так і не виконує. Але Україна кому і досі не стирає.

Петро Троць, Вікторія Ковальова, Едвард Белінський, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Українська книга: чи вдарила пандемія по видавничому ринку
Наступний матеріал
Становлення генія: дитинство та юність Валерія Лобановського
Loading...