strana.ua

Викрадення чи спецоперація – що відомо про зникнення українського екссудді Чауса в Молдові та до чого тут "вагнерівці"

Читайте по-русски
22 квітня Верховний суд Молдови має прийняти рішення, чи надавати Чаусу політичного прихистку

Міжнародний скандал із загадковим викраденням людини. Хто і для чого вкрав екссуддю-втікача Миколу Чауса з центру Кишинева тиждень тому? У ЗМІ з'явилося кілька версій. У деяких проведення спецоперації закидають українським спецслужбам, і що Чаус уже кілька днів в Україні, і скоро він з'явиться на публіці. Деякі з версій твердять, що вивезення – справа рук Росії. А от у Молдові вже створили спеціальну парламентську комісію, яка має з'ясувати всі обставини викрадення. У деталях історії розбиралася журналістка "5 каналу" Ірина Сисак. 

Микола Чаус – це колишній суддя київського суду, який запам'ятався скандальними рішеннями під час Майдану – тоді він судив активістів Автомайдану. Потім його мали люструвати та звільнити, та цього не вдалося зробити. Але Чаус погорів на хабарі в 150 тисяч доларів, які він закопав в скляних банках у себе на городі. Після цієї підозри він втік до Молдови, де шукав політичного прихистку.

3 квітня Миколу Чауса викрали невідомі. Чільник МВС Молдови заявив, що одного з викрадачів затримали. За його словами, викрадачі вели переписку українською мовою. Журналісти-розслідувачі кажуть, що всі викрадачі – співробітники українських спецслужб. Про це ж каже і журналіст Юрій Бутусов. Він вважає, що це робиться, аби отримати хоч якісь свідчення проти Василя Бурби, який тоді був співробітником розвідки, а потім очолював її. Зараз Бурба є чи не найголовнішим свідком у справі "вагнерівців".

У МЗС переконують, що Україна непричетна до викрадення Чауса. У відомстві вважають, що до цього причетна третя сторона. За словами колишнього чільника МЗС Володимира Огризка, цією третьою стороною є Росія. Адже саме вона не зацікавлена, щоби Україна та Молдова разом рухалися в бік Європейського Союзу. Тож використовує будь-які варіанти, аби цьому зашкодити. 

"Суддю Чауса, цього одіозного суддю, використовують для політичних цілей. Ні Молдові, ні Україні ці проблеми не потрібні. Навпаки, нам треба об'єднувати свої зусилля, щоб рухатися в бік євроінтеграції. І Молдова, і Україна потерпають від "дружби" нашого північно-східного сусіда. Це гарно розпланована провокація, для того, щоб посварити Україну і Молдову", – заявив Огризко.

У Молдові тим часом парламент створив спеціальну комісію. А от деякі політики звинувачують президентку Майю Санду, начебто вона домовилася з Зеленським. Сама ж президентка відкидає ці звинувачення і хоче розібратися в ситуації. Також депутати обурені діями правоохоронців.

"Що робить наша контррозвідка? Якщо про це не знали, значить у нашій системі оборони є серйозні недоліки. Крім того, слід було викликати посла України, щоби він пояснив, як можна перевезти людину в багажнику посольської машини, і якою була роль посольства в цій операції", – заявив один з парламентарів.

22 квітня Верховний суд Молдови має вирішити, чи надасть Чаусу країна політичний прихисток. Втім, експерти прогнозують, що відповідь буде негативною і Чауса екстрадують. Наразі ж невідомо, де знаходиться екссуддя.

Ірина Сисак, "5 канал"

Попередній матеріал
Купувати онлайн потрібно з розумом – як правильно шопитись в умовах карантину
Наступний матеріал
Приватна VS державна: чи готові українці платити за здоров'я та як повернути довіру до медицини – ток-шоу "Небайдужа. Медицина"
Loading...

МЗС: Україна запевнила Молдову, що не причетна до викрадення судді Чауса

Із Чаусом зараз "працюють", щоб він не свідчив проти Смирнова – журналіст

Молдовські ЗМІ оприлюднили відео викрадення судді Чауса

У МВС Молдови заявляють, що суддю-утікача Чауса викрали іноземці, які вже перетнули кордон з Україною

У Молдові викрали скандального українського суддю-втікача Чауса

Молдова остаточно відмовила в наданні політичного притулку скандальному судді Чаусу