"5 канал" став першим телеканалом, який підписав угоду про засади редакційної політики, яка виключала політичне втручання і, саме на цих засадах співробітники телеканалу працюють усі 18 років його існування. Про це розповіла журналістка "5 каналу" Яна Конотоп.
"Тут я здалеку почну, напевно. "5 канал" нещодавно відзначив 18-річчя. І так сталося, що я в колективі цього телеканалу всі його 18 років від моменту заснування. А відповідно, за цей час бачила всі знакові процеси, які висвітлював канал, знакові для країни, і висвітлював він їх завжди, як я це бачила ззовні і зсередини. І тут якраз варто повернутися до того, що передусім "5 канал" став першим, який підписав угоду про засади редакційної політики, яка виключала політичне втручання. Це сталося на самому старті його роботи. Будь-яке політичне втручання виключалося, і саме на цих засадах ми працюємо всі ці роки. Це стало прецедентом для українського медіасередовища", – розповіла вона.
Журналістка зазначила, що саме на цих засадах "5 канал" висвітлював дві революції – у 2004-му та 2013-2014 роках.
"Саме на цих засадах ми висвітлювали кожен виборчий процес, їх було чимало за цей час. І часом влада змінювалася полярно. Саме на цих засадах ми висвітлюємо російську агресію", – додала Яна Конотоп.
Вона нагадала про конкретні випадки, які були протягом цих 18 років – у деяких представників влади була спокуса впливати на телеканал, взяти його під контроль або просто придушити.
"У 2004 році за часів Кучми руками депутата Сівковича нам блокували рахунки, відповідно, блокували роботу телеканалу, через це ми мусили вдатися до голодування і таким чином відстоювати своє право на мовлення. У 2010 році, за часів Януковича, нас позбавляли ліцензії, ми виборювали своє право на мовлення в судах. Щоразу у влади були нібито юридичні підстави це робити, але, насправді, це були спроби тиску, це були спроби прибрати телеканал з етеру, а глядача, відповідно, позбавити можливості бачити реальну картину, а не згенеровану у владних кабінетах", – розповідає Яна Конотоп.
Журналістка заявила, що сьогодні вже не перший місяць і не перший рік вона бачить те саме, а це, відповідно, є тривожною тенденцією.
"Свіжий приклад – це ситуація із "Суспільним". І, напевно, саме виходячи з цього, це абсолютно логічний крок саме зараз ухвалити таке рішення, яке продиктоване бажанням захиститися, бажанням і надалі надавати глядачу об'єктивну картинку для того, щоб у нас для цього були всі можливості. Що важливо, що саме ці обставини змушують нас знову боротися за те, щоб ми мали можливість інформувати глядача. І що важливо, це українські канали, це патріотичні канали, вони мають і повинні мати право голосу в етері", – підсумувала Яна Конотоп.
У той же час журналістка "5 каналу" Лариса Губіна заявила, що коли влада намагається приборкати ЗМІ, то це означає, що в цієї влади дуже погані справи.
"5 канал" має свою феноменальну історію, це канал, який пройшов дві революції і взагалі всі такі важливі для країни моменти, моменти важливого вибору для країни, "5 канал" це висвітлював. Зараз "5 канал" дуже активно висвітлює ті події, які відбуваються на сході країни, воєнні події. Наші молоді журналісти, наші дівчата і хлопці не бояться їхати туди і розказувати правду. Я не перший рік у професії і в мене є чіткий маркер, як тільки я бачу, що влада намагається приборкати ЗМІ, значить, у цієї влади дуже погані справи. І я роблю такий висновок зараз", – розповіла вона.
Лариса Губіна також повідомила, що кілька разів прочитала "антиолігархічний" закон і побачила в ньому слово "ЗМІ" мало не в кожному реченні.
"Закон, мова в якому йде про надмірний економічний і політичний вплив певних осіб, так визначає олігархів, але чомусь темі медіа там присвячується дуже велика частина. Я, чесно кажучи, прочитавши цей закон, розумію, що завдання приборкати медіа, які зараз не подобаються нинішній владі, є завданням номер один у тому законі, а не боротьба з олігархами", – пояснила журналістка.
Вона також розповіла, що не побачила в цьому законі визначень впливу олігархів через Верховну Раду або через Кабінет Міністрів на прийняття певних економічних рішень.
"Чомусь лише тільки ЗМІ в цьому законі є номер один для боротьби з олігархами. Тому я вважаю, що колеги зараз мають серйозно прочитати, подумати і відстоювати своє право на професію. І на свободу слова", – підсумувала Лариса Губіна.
Нагадаємо, що п'ятий президент України Петро Порошенко передав усі акції "5 каналу" та "Прямого", якими володів, – журналістам цих мовників.