Петро Порошенко
Петро Порошенко eurosolidarity.org

"У Кремлі відчували ризик розпаду імперії": Росія 30 років готувалася до окупації Криму – Порошенко

  Читайте по-русски
  П'ятий президент розповів, чому 2014 року Україна не мала можливості чинити збройний супротив російській агресії

  Передумови для анексії Кримського півострова Росія почала створювати одразу після здобуття Україною незалежності, зазначив п'ятий президент України, лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко. Лютнево-березнева драма 2014 року виявилася лише фіналом майже тридцятирічної історії, зазначив політик у своєму блозі для "Української правди".

  "Почалося все зі створення автономії рівно 30 років тому (очевидно, мається на увазі "всекримський референдум" 20 січня 1991, який бойкотували кримські татари і за результатами якого Кримська обл. 12 лютого 1991 стала Кримською АРСР у складі УРСР – ред.). І хоча під законом стоїть підпис Кравчука, розумію, що тоді Україна була ще частиною СРСР і не могла не озиратися на союзний центр. А в Кремлі, відчуваючи ризик розпаду імперії, свідомо закладали міни під майбутні незалежні держави. Так з'явилися кримський, придністровський та інші автономістські проєкти", – пише Петро Порошенко.

  "На початку 1992 року молодій українській державі забракло сил, а може й політичної волі усунути з посади адмірала Касатонова, який заблокував присягу Чорноморського флоту на вірність народові України", – нагадує п'ятий президент.

  Він також пише, що через зволікання з ринковими реформами і гостру економічну кризу Україна загрузла в боргах за російський газ і змушена була погодитися на російську військову базу в Севастополі.

  "Це рішення далеких 1992-93 років он як відгукнулися в 2014-му. А кабальний газовий контракт 2009 року мав наслідком фатальні Харківські угоди", – пояснює політик.

  "У середині дев'яностих, скориставшись слабкістю Росії, Україна змогла приборкати союз кримської організованої злочинності та сепаратистів. Однак Київ зробив хибну ставку на ненадійну пострадянську еліту півострова і під її впливом з невиправданою недовірою поставився до головного союзника України в регіоні – кримськотатарського народу", – аналізує минулі події Порошенко.

  Він зазначає, що тогочасна влада заплющувала очі на те, що Крим став "полігоном для обкатки ідеологем так званого "русского міра"; крізь пальці, особливо в часи Януковича, дивилася на активність проросійських сепаратистських партій і рухів".

  П'ятий президент пояснює і причини того, що під час анексії в лютому 2014 року велика кількість українських військовослужбовців у Криму виявилася неготовою зберегти вірність присязі і перейшла на російську сторону:

  "Ще одна фатальна помилка – порушення принципу екстериторіальності при комплектуванні Збройних сил, Військово-Морських Сил та Внутрішніх військ на території Криму. Глибока укоріненість особового складу у місцевий ґрунт, не дуже сприятливий для українства, призвела до того, що переважна більшість військовослужбовців зрадила при появі перших же "зелених чоловічків".

  "Зокрема, і це позбавило Україну можливості застосувати силу для оборони від нападу з боку Росії", – підсумовує п'ятий президент.

  І додає: "Критичний стан військових можливостей України в 2014 році, швидке нарощування темпів мілітаризації Росією окупованого півострова та відкриття Москвою другого фронту на Донбасі – усе це фактично одразу викреслило військовий сценарій звільнення Криму".

  Як нагадує 5.ua, 26 лютого – роковини російської окупації Криму. Сім років тому "зелені чоловічки" РФ захопили будівлю Верховної Ради АР Крим.

  Попередній матеріал
  У "Слузі народу" не змогли пояснити, хто для них найняв і оплачує лобістів у США – "Схеми"
  Наступний матеріал
  Через стрімке поширення COVID-19: на Закарпатті з понеділка школярі йдуть на передчасні канікули
  Loading...