Міжнародна організація Freedom House випустила доповідь щодо рівня свобод, де зазначено, що у 2020 році у Європі та Євразії помітно послабилися демократичні інститути та скоротилася чисельність демократичних режимів. Щодо України автори зазначають, що спостерігалося "найбільше покращення в історії спостережень звіту". Про це інформує "Голос Америки".
Крім того, як зазначено у звіті, Україна "має справу зі значними викликами, пов'язаними із структурними реформами та COVID-19". У той же час обрання Володимира Зеленського президентом та мирний демократичний перехід влади у 2019 році збільшив показник демократії в країні.
Правозахисники відзначають, що в Україні за останні два роки спостерігалося "найбільше покращення в історії спостережень звіту. У 2010-му році "демократичний бал" України становив 3,61, у 2013-му – 3,14, 2014-му – 3,07.
У цьогорічній доповіді Україна отримала 3,39, а загалом її рівень демократії оцінено у 40%. Для порівняння, найвищий бал одержала Естонія – 6,07, а Росія – 1,39.
Найвищі бали цього року Україна отримала за категоріями: громадянське суспільство (5), виборчий процес (4,50), незалежні ЗМІ (3,75) та місцеве демократичне урядування (3,25). Низькі оцінки Україна отримала за категоріями: корупція (2,25), судочинство та його незалежність (2,50), демократичне урядування на державному рівні (2,50).
Автори звіту також наголосили, що виклики, спричинені коронавірусною кризою, можуть істотно загострити й прискорити наявні тривожні тенденції в сфері демократії в усьому світі.
Нагадаємо, згідно з опитуванням, яке проводилося в кінці 2019 року, більшість громадян (52%) вважає, що демократія є найбільш бажаним варіантом державного устрою для України.