У ЗМІ повідомили, що ЄС згортає проект модернізації кордону з Україною – реакція ДФСУ

У держвідомстві стверджують, що інформація щодо припинення фінансування міжнародних проектів на українському кордоні некоректна

Про те, що Європейський союз закриває проект з модернізації та будівництва прикордонних контрольно-пропускних пунктів (КПП) з Україною, розпочатий ще у 2014 році, стало відомо з матеріалу Reuters.

Як стверджує автор статті: "Цей проект був спрямований на допомогу в інтеграції економіки України з сусідніми країнами – Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією. На думку ЄС, модернізація КПП була спрямована на скорочення термінів перетину кордонів та вдосконалення митних процедур", – йдеться у повідомленні. Однак такі плани були зруйновані після низки затримок і перевитрат коштів за участю місцевих чиновників і підрядників, зазначає видання".

Читайте також: Данилюк: Людей у ДФС потрібно змінювати

У матеріалі також зазначається, що в заяві Reuters представник ЄС сказав: "Після нашої оцінки ми дійшли висновку, що проекти не можуть бути доопрацьовані вчасно. Наразі шість проектів закриваються, а невитрачені гроші відшкодовуються".

Станом на кінець 2017 роки жоден з шести проектів контрольно-пропускних пунктів не був завершений, хоча ЄС надавав фінансування в розмірі €29,2 млн (близько $36 млн).

Своєю чергою Державна Фіскальна служба України в офіційній заяві на своїй сторінці у Faceвook,  стверджує, що інформація щодо припинення фінансування міжнародних проектів на українському кордоні некоректна.

Нижче наводимо текст заяви:

Інформація щодо припинення фінансування міжнародних проектів на українському кордоні некоректна

Варто зауважити, що в листопаді-грудні минулого року ДФС направила фінальний звіт щодо стану реалізації проектів до Спільного технічного секретаріату ЄС. На сьогодні очікується зворотня інформація. Враховуючи це, говорити про припинення проектів та необхідність повернення коштів передчасно та некоректно.

Нагадаємо, що для розвитку інфраструктури пунктів пропуску Державна фіскальна служба України бере участь у реалізації кількох міжнародних програм.

Так, здійснення кількох великомасштабних інфраструктурних проектів визначено Програмою прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства і партнерства "Польща-Білорусь-Україна 2007-2013". Загальна сума фінансування – 20 млн. євро. Україна бере участь у проекті на правах співфінансування (10-20%).

Одним з них є "Реконструкція міжнародного автомобільного пункту пропуску (МАПП) "Устилуг", вартість якого – 5 487 022,59 євро. Мета проекту – підвищення пропускної спроможності польсько-українського державного кордону та підвищення ефективності митного та прикордонного контролю через розвиток спроможності пункту пропуску через кордон "Устилуг".

За результатами відкритих торгів було обрано підрядну організацію, яка й почала реалізацію проекту в листопаді 2013 року.

Однак на початку виконання робіт з реконструкції пункту пропуску "Устилуг" на території був виявлений об’єкт історичної цінності. Відповідно до припису Управління культури Волинської обласної державної адміністрації, будівельні роботи в пункті пропуску були призупинені через необхідність залучення відповідних фахівців для проведення археологічних досліджень для отримання дозволу на подальше проведення робіт (відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про охорону культурної спадщини": "будівельні, меліоративні та інші роботи, що можуть призвести до руйнування, знищення чи пошкодження об’єктів культурної спадщини, проводять тільки після повного їх дослідження за рахунок замовника зазначених робіт").

Враховуючи це, у березні 2014 року договір підряду було розірвано, тому видатки на проведення земельних робіт на об’єкті реконструкції пункту пропуску "Устилуг" не здійснювали. Водночас у рамках реалізації зазначеного проекту профінансовано видатки на пам’ятко-охоронні роботи (2014-2015 роки) та коригування проектно-кошторисної документації. Загальна сума витрачених коштів у рамках Проекту становить 48,58 тис. євро, залишок коштів на сьогодні перебуває на рахунках ДФС.

Іншим великим проектом є створення функціонального модулю "Фільтр пункту пропуску" в міжнародному автомобільному пункті пропуску "Рава-Руська", надання обладнання і засобів пунктам пропуску "Краківець", "Шегині" та "Ягодин". Вартість проекту – 2 213 731,87 євро.

Мета проекту – вдосконалення інфраструктури шляхом створення сучасних методів управління, спрямованих на боротьбу з незаконним переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон між Україною та Польщею. Збільшення пропускної здатності п.п. "Рава-Руська", "Краківець", "Шегині" та "Ягодин" шляхом забезпечення п.п. технічним обладнанням та прискоренням митних процедур.

Для його реалізації у травні 2015 року ДФС було укладено договір генерального підряду з переможцем відкритих конкурсних торгів на виконання робіт з будівництва об’єкта. Тендерні процедури проводили з дотриманням законодавства України та Європейського Союзу. 
Будівельні роботи в п.п. "Рава-Руська" виконані на понад 95%.

У 2015 році за проектом придбано шість автонавантажувачів вантажопідйомністю до 2 т, два з яких отримала Волинська митниця (пункт пропуску "Ягодин") та чотири – Львівська (пункт пропуску "Краківець" – 2 од., "Рава-Руська" – 1 од. та "Шегині" – 1 од.)

Наразі за цим проектом використано 178,48 тис. євро, залишок коштів перебуває на рахунках ДФС.
Також Державна фіскальна служба бере участь у програмі "Румунія-Україна-Республіка Молдова 2007-2013", якою передбачено розвиток інфраструктури кордону між Україною та Румунією, зокрема, реконструкцію пунктів пропуску "Красноїльськ" і "Дяківці".

За цим проектом використано 11,67 тис. євро (5,609 тис. євро – грантові) із загальної вартості 3 579 412,01 євро. Договори на виконання робіт І черги реконструкції пунктів пропуску були підписані в липні 2015 року. На сьогодні, за інформацію підрядника, виконано 75% будівельно-монтажних робіт, обладнання встановлено частково (шлагбауми, трансформатор). Оскільки актів виконаних робіт не надавали, то наразі ці будівельні роботи не оплачено. 

Два проекти з реконструкції пунктів пропуску визначені і програмою "Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013".

Так, перший з них передбачає модернізацію та реконструкцію пунктів пропуску на словацько-українському кордоні, на який виділено 4 070 000,00 євро. Проектом визначено розбудову інфраструктури міжнародного автомобільного пункту пропуску "Ужгород", а також реконструкцію наявних митних споруд на пасажирському напрямку, розширення стику доріг пункту пропуску "Ужгород – Вишнє Нємецьке". На сьогодні з виділених коштів використано 153,38 тис. євро.

Другий проект – "Ефективний та безпечний кордон між Угорщиною та Україною", яким заплановано реконструкцію міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення "Лужанка" та створення павільйону оформлення каноїстів, що подорожують річкою Тиса, у п.п "Вілок". Вартість цього проекту – 7,59 млн євро. В рамках реалізації проекту здійснені заходи щодо коригування проектно-кошторисної документації, з урахування нових стандартів ціноутворення у будівництві та модернізації обладнання, та проходження її експертизи. На сьогодні проведені підготовчі роботи на пункті пропуску.

Наразі розглядаються питання щодо подальшого фінансування реконструкції та будівництва пунктів пропуску за рахунок грантових коштів або за рахунок кошторису ДФС на 2018 рік.

Дивіться також фотогалерею за темою:

19-й саміт Україна-ЄС: Як Порошенко з Туском і Юнкером зустрічався – фотогалерея

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Україні необхідно вести скоординовану політику з країнами, на які тисне Росія – експерт
Наступний матеріал
Геращенко: В ОРДЛО нині перебуває три мільйони людей і це, по суті, – заручники

Звіт розвідки США: у 2018 році Росія продовжуватиме кампанію, спрямовану на дестабілізацію України

Західні сусіди України перетворюються на перепону на шляху до ЄС – політолог

За 18 років правління Путін реалізував низку ефективних дій щодо послаблення ЄС та НАТО – Огризко

Посол ЄС: Антикорупційний суд в Україні мають створити до виборів

Британія не буде членом митного союзу ЄС – ЗМІ

5 канал - трансляція наживо