Верховна Рада
Верховна Рада 5 канал

"Турборежим" – і новий склад ЦВК готовий: як призначення коментували у фракціях

Читайте по-русски
Комісію  формували за квотним принципом: із 17 претендентів 12 – від монобільшості "СН", двоє – від "ПЗЖ" та по одному – від "Батьківщини", "ЄС" і "Голосу"

Новий склад ЦВК затверджували у п'ятницю, 4 жовтня, у Верховній Раді. Серед нових облич Центральної виборчої комісії з’явилися і старі. Як їх призначали – Леся Головата розкаже.

Два тижні в Україні не працювала Центральна виборча комісія. 23 вересня розпустили попередній склад, а новий – Володимир Зеленський запропонував Верховній Раді лише по обіді 3 жовтня. Менше доби народним обранцям знадобилося, щоби в турборежимі затверджувати кандидатів.

У сесійній залі ще порожньо, а пунктуальні нові члени майбутньої ЦВК – вже зайняли місця в ложі й розклали  папірці для нотаток. Комісію  формували за квотним принципом: із сімнадцяти претендентів 12 – від монобільшості "Слуга народу", 2 – від "Опозиційної платформи – За життя", та по одному – від "Батьківщини", "Європейської солідарності" і "Голосу".

"Переважна більшість з них є професійними правниками, призначення відповідних кандидатів на посади дозволить нам сформувати компетентний, незалежний, і, що головне, неупереджений склад ЦВК, яка матиме можливість на найвищому рівні забезпечувати організацію виборчого процесу в Україні", – запевнив Руслан Стефанчук, представник президента у ВР.

"Опозиційні фракції відразу нагадують: саме попередня ЦВК, оновлена рік тому, бездоганно провела і президентські, і парламентські вибори. На відміну від Володимира Зеленського, порушень не виявила жодна міжнародна організація", – прокоментував Іван Крулько, нардеп від "Батьківщини".

"Фракція "Голос" голосувала проти розпуску попереднього складу ЦВК. Державні інституції не можна змінювати кожного разу швидко в турборежимі, не зважаючи на оцінки, в тому числі і міжнародних організацій", – прокоментував Роман Лозинський, нардеп від "Голосу".

"Ви знищили минулу виборчу комісію, бо вам хотілося ще влади, ще більше влади. Ви нам казали, що ви це робите, бо щось вони не так роблять. А сьогодні "Слуга народу" висунула у новий склад ЦВК декілька з діючих членів ЦВК, тобто, виходить усе вони робили правильно?" – припустив Олексій Гончаренко, нардеп від "Євросолідарності".

За кожного кандидата – голосують окремо. Пробуксовують, коли виявляється, що один з них – Юрій Буглак – від "Європейської Солідарності" – не з'явився.

А де кандидат на посаду?

Під акапельний супровід "слуг народу" Ірина Геращенко – пояснює причину.

"Юрій Буглак перебуває у відрядженні за кордоном, і він просто фізично не встиг приїхати на вчорашнє обговорення. Мені здається, дуже важливо, щоб ми вчасно йшли по процедурі", – пояснила колега Буглака по фракції.

Про цейтнот нагадують і експерти. Перед затвердженням апарат Верховної Ради мав би провести спеціальну перевірку щодо кожного кандидата. Правоохоронні органи мали би надати інформацію апарату, чи немає у потенційних  членів ЦВК проблем із законом, НАЗК – проаналізувати декларації і переконатися, що немає конфлікту інтересів.

"Є період, який визначається для того, щоб закрити весь попередній етап власного життя – політичний, комерційний чи в будь-якій іншій формі. І стати членом ЦВК, який рве всі зв'язки з іншими, конфліктними для цієї позиції посадами", – пояснила Ольга Айвазовська, голова правління ВГО "Опора".

Серед нових облич ЦВК є і старі. Від ОПЗЖ – членом стає Юрій Мірошниченко, народний депутат чотирьох скликань, колишній представник президента-втікача Віктора Януковича у ВР.

Усіх затверджують, члени ЦВК – складають присягу.

І – менш ніж за три години після набуття повноважень – поспішають на перше засідання.

"Насправді – дуже професійні люди в складі. І ми з колегами з багатьма перетиналися в роботі, в різних сферах. Думаю, нам вдасться добре налагодити роботу і показати ту якість ЦВК, яку від нас очікує суспільство", – прокоментував Андрій Гевко, новообраний член ЦВК.

А очікувань багато, адже, якщо так звану формулу Штайнмаєра імплементують в українське законодавство, саме цей склад ЦВК проводитиме дочасні місцеві вибори в ОРДЛО.

Леся Головата, Юрій Усик, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
Побут на лінії зіткнення: як прифронтові села готуються до зими
Наступний матеріал
Боротися і підтримувати: як хвора на рак черкащанка допомагає іншим жити з діагнозом "онко"

Склад ЦВК розпустили достроково

Самовисуванцю, який влаштував скандал у Раді, призупинили реєстрацію в нардепи

ЦВК офіційно зареєструвала перших 25 народних депутатів – список

Новий парламент може змінити склад ЦВК – Сліпачук

ЦВК зареєструвала першого кандидата на вибори в Раду

"Будуть цивільними": Чумак пояснив принцип роботи військових прокурорів