фото news.meta.ua

Сумнівні зміни до закону "Про освіту": чому протягнутий Зеленським документ є дискримінаційним

  Читайте по-русски
  Нова редакція від Офісу Зеленського прибирає пункт про те, що вступ осіб з окупованих територій відбувається на конкурсній основі

  Законопроєкт, який дозволяє випускникам зі шкіл ОРДЛО вступати в українські виші, який Зеленський пропхав спочатку в Раду, а потім його фракцією за основу, має низку істотних дискримінаційних недоліків. На цьому зауважила депутат від "Європейської солідарності" Ірина Фріз у своєму Facebook.

  "Сьогодні була єдиною, хто був проти запропонованих Зеленським змін до ЗУ "Про вищу освіту". Кілька днів тому побачила критику такої позиції на сайті Україна.ру, де друкуються всі, хто після 2014 року побіг до Москви та Ростова, і це підтвердило, що я маю рацію", – пише Фріз.

  Вона зауважила на окремих моментах.

  "Отже, з 1 статті вилучається поняття уповноваженого закладу. Це ті заклади вищої освіти, які спеціально визначені Міносвіти для пільгового вступу жителів окупованих територій. Це виглядало цілком логічно. Наприклад, заклади, що були евакуйовані з ОРДЛО на підконтрольну частину, були такими уповноваженими закладами (важливо) для здобуття вищої освіти на конкурсних засадах за державним замовленням! Якщо є бажання вступити до іншого закладу – будь ласка, за звичайною процедурою для громадян України на рівних правах, не порушуючи цього конституційного принципу.

  Чинна редакція закону передбачала, що "Для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які отримали документ про загальну середню освіту, прийом на навчання відбувається до одного з уповноважених закладів вищої освіти, розташованих на території інших регіонів України". Тут мені намагалися доректи, що за каденції Петра Порошенко мешканці Криму не мали такої можливості, але закон каже інакше. Сьогодні Офіс Зеленського пропихує в закон "Про вищу освіту" території ОРДЛО", – пояснює Фріз.

  Також, за її словами, нова редакція від офісу Зеленського пропонує прибрати пункт про те, що вступ осіб з окупованих територій відбувається на конкурсній основі за результатами вступних випробувань.

  "Тобто перевірка знань була необхідною умовою. Зараз цей пункт виключено з редакції. Отже, будь-яка особа з ОРДЛО, і не лише діти, отримає право на пільгове навчання в будь-якому закладі вищої освіти лише на підставі місця проживання. Чи не є це цензом? Адже інші громадяни України такої можливості не мають, наприклад, мешканці Одеської чи Волинської області", – наголосила Фріз.

  Окремо вона зауважила: "Згідно з пропозицією Зеленського, вступ з ОРДЛО відбуватиметься на підставі документа про повну середню освіту. Як відомо, ані в так званому ЛНР, а ні в ДНР не видають такі свідоцтва про повну середню освіту українського зразка. Чи означає зміна частини 3 статті 44 те, що Україна починає визнавати документи, що видані в невизнаних республіках? Зеленський легалізує документи ОРДЛО. Що далі?" – запитує вона

  Фріз також перерахувала те, проти чого вона категорично виступає:

  Із пояснювальної записки: "Для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія окремих районів Донецької та Луганської областей, територія населених пунктів на лінії зіткнення, тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, за їх бажанням забезпечується безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням на підготовчих курсах закладів вищої освіти тривалістю до одного року з наступним вступом до закладів вищої освіти як внутрішньо переміщених осіб у порядку, визначеному Умовами прийому на навчання для здобуття вищої освіти".

  "Отже, платники податків сплачуватимуть власні кошти на безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням для тих, хто ще не поступив до українських закладів вищої освіти! Чи надається така послуга підготовки до вступу до закладів вищої освіти зі стипендіальним забезпеченням з державного бюджету для мешканців, скажімо, Львівської, Хмельницької, Харківської чи Миколаївської областей? Тобто ми знову бачимо встановлення преференцій, що обмежують права інших випускників шкіл на отримання вищої освіти, особливо з сільських та віддалених регіонів, де можливості додаткової підготовки до вступу обмежені логістичними, кадровими та фінансовими умовами", – пояснила Фріз.

  І додала: "Таким чином, ухвалений сьогодні парламентом законопроект є дискримінаційними, адже порушує принцип рівності прав випускників інших регіонів України".

  Своєю чергою, нардеп від "ЄС" Микола Княжицький пояснив, що трапилося в Раді. 

  "Європейська Солідарність" готова була підтримати проєкт у першому читанні, але вимагала доопрацювання до другого, як цього вимагає закон. Але інші фракції , зокрема представник "Слуги народу" звинуватили "ЄС" у тому, що ми не хочемо "захищати бідних дітей". Це брехня. Ми вважали і вважаємо, що держава має на ділі дбати про українців на окупованих територіях, як і про родини воїнів АТО та російсько-української війни", – написав Княжицький.

  За його словами, до піклування про дітей закон не має жодного відношення.

  "Мало того, що вступна кампанія завершується, квот немає, фінансування на закон не передбачене, а слуги його бігом приймають не для "дітей", а щоб піарно відтінити власне захланне бажання подовше легалізовувати казіно і азартні ігри, у законі ще безліч злочинних дурниць!", – пише нардеп.

  Щодо "документу про повну загальну середню освіту", зазначеному в законі, він запитує, що це має бути за документ, і що робити з атестатами, виданими терористичними організаціями типу ДНР.

  "Чи готова Україна визнати офіційними документами ті, що видані терористами? Що має робити працівник приймальної комісії ВУЗу з Києва, Черкас або Івано-Франківська, коли в пакеті документів виявляє такий документ?", – запитує Княжицький.

  Таким чином, за його словами, політичне питання парламент скинув з себе на рівень приймальних комісій, які взагалі не повинні займатись політикою.

  Княжицький наголошує, що законопроєкт відкриває корупційні ризики.

  "Адже ЗНО – це ефективний засіб боротьби проти корупції при прийомі до ВНЗ. І скасування ЗНО для вступу до всіх ВНЗ – це множення корупції", – наголосив він.

  Також, за словами Княжицького, незрозуміла ситуація і з квотами.

  "Зараз йдеться про встановлення загальної квоти, але як, для кого і за якими критеріями вона встановлюється наразі незрозуміло. Виходячи з тексту частини третьої статті 44 Закону у вчорашній редакції, квота встановлюється саме для кількості людей з окупованих територій, які можуть вступити до українських ВНЗ. Це прямо суперечить Конституції, за якою не можуть встановлюватись обмеження за формальним місцем проживання. І закон не про дітей. 40 річні випускники ПТУ, які пострілювали в "укропів" теж отримують ці пільги", – зауважив нардеп.

  Нагадаємо, у п'ятницю, 3 липня, Верховна Рада, всупереч зауваженням опозиції, проголосувала за президентський законопроєкт.

  Перед голосуванням у Раді зчинилася словесна перепалка. Опозиція виступила проти швидкого ухвалення змін без виваженого доопрацювання.

  Фракція "Європейська солідарність" виступала проти його ухвалення в цілому і просила про квоти для вступу не тільки для дітей з ОРДЛО, а й для дітей бійців АТО/ООС. Але в підсумку депутати все-таки змогли схвалити цей документ і в цілому теж.

  Попередній матеріал
  Адвокатам ГРУшника Пулатова відмовили в допиті свідка у справі МН17
  Наступний матеріал
  В ОПУ повідомили про одужання Олени Зеленської
  Loading...

  У дисертації Портнова виявили випадки плагіату – подробиці

  Зеленський схвалив ратифікацію угоди з Європейським інвестиційним банком про вищу освіту

  ВНЗ оновлюють цінники: скільки коштує навчання в Україні та за кордоном

  Кандидатку на посаду в Нацраді судитимуть за фейковий диплом – ЗМІ

  Нардепи внесли зміни до закону про вищу освіту: чого чекати ВНЗ та студентам

  "Нам не потрібна така мережа": Міносвіти хоче скоротити кількість університетів в Україні