Василь Бурба
Василь Бурба 5 канал

"Справа вагнерівців": чому ексначальника військової розвідки виселили з Конча-Заспи та позбавили охорони

Читайте по-русски
Цього місяця міжнародні розслідувачі планують показати фільм "Вагнергейт"

Без державного захисту. Колишнього начальника військової розвідки Василя Бурбу виселили з Конча-Заспи та позбавили охорони. Про це днями повідомив Юрій Бутусов – головний редактор видання "ЦензорНет". Каже, так Банкова намагається змусити мовчати свідків зриву спецоперації щодо вагнерівців. Парламентська опозиція вимагає створити ТСК у цій справі, а розвідників – забезпечити охороною. Із подробицями ознайомлювалася журналістка "5 каналу".

"Це кримінальне провадження стосовно ймовірного розголошення даних державної таємниці", – каже начальник головного управління розвідки Міноборони (2016-2020) Василь Бурба.

Чи було розголошення державної таємниці? Цей коментар Василь Бурба давав "5 каналу" у вересні торік. Тоді він, уже звільнений із посади начальника військової розвідки, приходив до ДБР свідчити у "справі вагнерівців".

"Не можу розголошувати відомості, які стосуються цього провадження", – додав він.

Відомості на загал так і не розголошував, але з посади пішов, бо наполягав на розслідуванні зриву спецоперації, – принаймні так писали у ЗМІ. Днями головний редактор видання "ЦензорНет" повідомив – із Василя Бурби зняли держохорону, забрали документи прикриття та виселили його родину з будинку в Конча-Заспі.

"22 лютого його виселили із будинку, який він орендував, цей будинок був у зоні під охороною, на території Конча-Заспи, з 18-го року там проживав сам Бурба, мав таке право, бо був носієм інформації особливої важливості", – каже головний редактор видання "Цензор Нет" Юрій Бутусов.

Як доказ Бутусов оприлюднив документ Державного управління справами. Виїхати вимагали через самовільну перебудову пункту пропуску без попереднього погодження.

Причина формальна, переконує Юрій Бутусов. Насправді ж, усе сталося через те, Василь Бурба та співробітники розвідки свідчили, що спецоперацію таки зірвали у вищих владних кабінетах, від чого відхрещуються у президента.

"Офіс президента запропонував Бурбі угоду – посаду посла в Австралії в обмін на заперечення провалу спецоперації і на мовчання, але Бурба відмовився", – зазначає Юрій Бутусов.

Чи була така розмова, Василь Бурба публічно не підтвердив. Мовчать і в Офісі президента. Була спецоперація чи ні – більше фактів обіцяють у фільмі "Вагнергейт", який міжнародні розслідувачі обіцяють показати вже у березні. У стрічці має бути й інтерв'ю з ексрозвідником.

"Не думаю, що він щось би там таке розповів, що завдало б шкоди національним інтересам України, але подивимося. Цього можна було б не допустити, якби з самого початку чітко, конкретно, правдиво і щиро були розставлені акценти, було проведено розслідування. А так є підозри, велика недовіра і бажання дізнатися правду", – зауваує ветеран служби зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Василь Богдан.

Правди шукають і у Верховній Раді.

Пів року під куполом дискусії: аби розслідувати справу вагнерівців, Раді ніяк не вдається створити тимчасову слідчу комісію. Опозиція каже, що затримка лише за "Слугою народу".

Ніяк не делегують своїх представників. "Слуги народу" кілька місяців не можуть визначитися, хто ж увійде до ТСК щодо вагнерівців, хоча й спершу казали, що доцільним створення комісії не вважають. Тепер передумали.

"Найближчим часом будемо визначатися з переліком депутатів, які могли б долучитися, вона не блокується, нема такого, це робочий процес пошуку бажаючих", – зазначає перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков зауважив: "Якщо буде воля залу, то буде така ТСК".

Водночас в опозиції наполягають, що Василю Бурбі потрібно повернути держохорону.

"Ми побачили, що з офіцерів розвідки, які виконували надзвичайно важливе завдання, зняли охорону. Я твердо переконаний: маємо повернути охорону, захистити наших воїнів", – наголошує лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко.

Голова фракції "Голос" Ярослав Железняк зауважує: "Пан Бурба багатьма матеріалами володіє, не тільки у справі вагнерівців, а в принципі по українській розвідці, і це великий ризик для держави".

Ризик і в іншому – ситуація з Василем Бурбою може негативно позначитися на співробітниках українських спецслужб, вважає ветеран служби зовнішньої розвідки.

"Замість того, щоб шукати конструктив у взаєминах із працівниками спецслужб, які брали участь у спецоперації, чомусь Офіс президента пішов на конфронтацію з ними. Буде усвідомлення у вищому офіцерському складі, що з ними, незважаючи на їхню чесну конструктивну роботу, можуть вчинити так брутально. Звичайно, це не працює на підвищення бойової готовності і морально-психологічний клімат у колективі", –  акцентує увагу ветеран Служби зовнішньої безпеки, генерал-лейтенант Василь Богдан.

Історія із затриманням вагнерівців тягнеться від липня 2020. Тоді поблизу Мінська затримали 33-х бойовиків російської приватної військової компанії "Вагнера". ЗМІ повідомляли, спецоперацію готували українські спецслужби разом із колегами зі США та Туреччини. Українська влада факт проведення операції відкидає.

Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
Як планують втілювати судову реформу та чи запустила її "справа Стерненка" – сюжет
Наступний матеріал
Пленарне засідання ВР: зміни до Податкового кодексу та позачергові вибори
Loading...

Порошенко: Bellingcat готує розслідування про справу "вагнерівців", а Netflix зніме про це фільм

"Операція із затримання "вагнерівців" була санкціонована Порошенком" – ексклюзивна заява

Bellingcat знімає фільм про зрив спецоперації із затримання "вагнерівців" – що відомо

У ЦАР ймовірний держпереворот: Росія відправила в країну сотні військових

Журналісту Бутусову запропонували роботу в Міноборони – він погодився (оновлено)

"Доказ брехні Зеленського": представник ГУР Міноборони в Раді підтвердив спецоперацію щодо "вагнерівців" – Бутусов